Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumda Anlamadığım Bir Rahatsızlık Var

Birgül Koç

Yeni Üye
Merhabalar iyi forumlar

1 yaşında erkek oldukça konuşkan ve hareketli bir muhabbet kuşum var. Bir kere soğuk algınlığı yaşadı tam atlattık 10gündür keyfi yerinde derken son bir kaç gündür bir rahatsızlığı daha olduğunu gözlemledim.
Şöyle ki;
Nefes alışı gürültülü. Kapı gıcırtısı gibi ses çıkarıyor özellikle de geceleri volume ü artıyor. Aman aman bir kabarması tünemesi vs yok. Keyfi yerinde hopluyor zıplıyor fakat bugün daha çabuk yorulur oldu. Sürekli gözetimim altında. Kakasının rengi biraz açık yeşil oldu gibi puding kıvamında. Yem yiyor, yumurtalı havuçlu mama yapıyorum haftada 1 bayıla bayıla yiyor. Portakal mandalina falan da yiyor. Salatalık seviyor. Gibi. Oturduğumuz odada temiz ve sigarasız sıcak peteğe yakın bir yerde. Gece uyurken üstünü örtüyoruz. Gün aşırı suyunu değiştiriyorum. Maması zaten hergün temizleniyor. Haftada 2/3 kafesinin altını temizlerim üstelik protex antibakteriytel sabunla yıkarım kafesini arada bir fakat Şeker oğlumu hastalıktan kurtaramıyorum bir türlü. Ya ben yanlış yapıyorum bir yerde ya da derdini anlayamıyorum. Bugün omzumda uyumaya çalıştı, nefes alış verişinde ses vardı minik tıslama gibi(burnu tıkalımı diye kontrol ettim açık gözüküyor hatta kendi dökülen tüyünü hafif deliklerine soktum bişi gelmedi ucuna) ve kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyordu. Uyandıktan sonra kafesine koydum şuan bıcır bıcır lakin sanırım sindirim ya da solunum sıkıntısı yaşıyor çünkü nefes alıp verirken gıcır gıcır çok yüksek volumde ses çıkartıyor. Sabah kuşçum astımdır diye damla verdi onu damlattım suyuna, içmesi içinde ağzına bal sürdüm biraz ki boğazı yumuşasın susayıp suyundan içsin diye. Hareketli ama zaman zaman da acayip bir haksizlik vuruyor tüneğinde şampiyon beşiktaş diye bağrıyor şaka yapmıyorum :) kuşum oldukça akıllı ve konuşkan böyle bir evladımın rahatsızlığı beni üzüyor ve çaresiz hissediyorum kendimi. Resim ve video yüklemeye çalışacağım. Anlayan arkadaşların yardımlarını ve önerilerini bekliyorum çünkü inanın katlanamıyorum o gıcır gıcır sesi duymaya. Rahatsız evladım belli. Burnu da açık gözüküyor ama bilemiyorum yine de. Kanatlı hayvanlarsan anlayan bir hekim de yok çevremde. Yardımcı olursanız cidden çok dua ederim hepinize Şimdiden teşekkürler.

Videolara linklerden bakabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• IMG_7103.jpg
    IMG_7103.jpg
    41.6 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Ben kuşum ile ilgili tedavi araştırması yaparken @Selçuk YÜKSEL beyin yanıtlarını gördüğüm için biraz da bu foruma yöneldim açıkcası. Kendisinden de yardım bekliyorum. Elbirliğiyle Şeker'imi kurtarabileceğimizi umuyorum.

Birgül hanım muhtemelen solunum yolu enfeksiyonu var. Veterinerden tetra mezatin ilacından alıp çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar katarak 5 gün tedavi edin. Tetra yoksa eritrom da olur. İlacı yarın sabah alacaksanız gece yatmadan suluğu alın önünden ilaç getirene kadar susasın. Ayrıca probiyotik de alın tedavi süresince ve sonrasında kullanırsınız.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim öncelikle @Selçuk YÜKSEL bey. İlçede bir tane veteriner var hemen arıyorum eğer açıksa alıyorum değilse de yarın sabaha kalır ve dediğiniz gibi susuz bırakırım. Haydi Bismillah bakalım doğru tedaviyi bulmuşuzdur umarım..

4856D5C6-B6C0-44BE-937C-3F8B0374A5A3.jpeg
@Selçuk YÜKSEL bey merhabalar. Dün akşam başladım tedaviye veterinerden aldık ilaç kendisi de solunum yolu enfeksiyonu olduğunu söyledi ilacı şırıngaya hazırladı ve 1 damla damlat 5 gün boyunca dedi ağzına. Akşam damlattık bugün kuşumun hali resimdeki gibi. Geceden beri uyuyor kabardı ve halsiz. İlaçtan önce böyle değildi. Bir fikriniz var mı?

Klinikte tetra olmadığı için megatril adında bir solunum yolu enfeksiyon antibiyotiği verdi. Ağızdan alınan bir antibiyotikmiş. Dün ağzına damlattıktan sonra böyle olunca Akşam veterinere götürdüm kızgın bir halde, ilaçtan değil bu hali, geçmiş rahatsızlığı varmış ki ilaçla birlikte çıktı ortaya rahatsızlığı dedi. Yani o enfeksiyonun yeni değil uzun süredir olabileceğinden bahsetti. Ben ilaca bağlayarak yanına gittiğim için kendisinin, ilacı kullanmaya devam edim mi etmim mi diye sorunca, ben ne desem boş sana dedi :) kullan derim ölür benden bilirsin dedi. Ben olsam kullanırım 4 gün daha ama sen bilirsin deyince bende direkt ağzına değil yarım suluk suyuna 1 damla verdim. Veternerden geldikten sonra 3 kere mamasından yedi suyundan da 1 kere içerken gördüm. Kafesini kapatmıyoruz zaten normalde de(gece hariç) ara ara çıkıyor dolaşıyor kafesin üstünde, biraz boncuğuyla oynuyor sonra yeniden kafasını arkaya yaslayıp kabarık kabarık uyuyor. @Selçuk YÜKSEL dünkü damlatma merasiminden sonra benden de biraz kaçıyor açıkcası :( o yüzden bugun elime almayıp onu rahat bırakıp yarın minicik bir ağzına damlatmaya devam edeceğim sonraki 4 gün boyunca da aynı şekilde. Bugun suluğundakinden yararlansın. Umarım sizinle doğru orantılı düşünüyorumdur...

Ağzına damlatın iki-üç gün sonra çeyrek suluğa 5 damla şeklinde toplamda 5 gün verin. Probiyotik aldıysanız probiyotik de katın suyuna. Çeyrek suluğa mercimek tanesi kadar. En güzeli ağzına damlatmak ama yapamıyorsanız suyuna dediğim şekilde katmak. Tedavi sonrası birkaç gün kaçar sizden sonra düzelir.

Peki @Selçuk YÜKSEL bey dediğiniz gibi devam edeceğim. Umarım sağlığına kavuşur bende bol bol duacınız olurum. Teşekkür ederim desteğiniz ve anlayışla verdiğiniz cevaplar için. Sevgiyle kalın efendim..

Rica ederim. Umarım iyileşir de ben de mutlu olurum siz de :) ama ilaç kötü gelir diye az doz vermeye çalışmayın sakın.

Son düzenleme:
:) Tamam, bugün, yarım suluğuna damlattığım bir damlayla kalsın da yarından itibaren yine ağzına damlatmaya devam ederim. Yeter ki iyi olsun :) @Selçuk YÜKSEL tekrar çok sağolun, sizin gibi insanlar iyi ki var.

Bence şimdi bir damla damlatın yatın akşam da bir damla damlatın. Suyundaki bir damlanın % 0.1’ini bile içmemiştir emin olun. Bir damla içmiş olması için suyu tamamen bitirmeli bu da imkansız.

Peki @Selçuk YÜKSEL bey siz öyle diyorsanız, damlatıyorum hemen.

@ircdpangea Hadi inşallah bakalım :) bende öyle umuyorum

kesinlikle ama kesinlikle @Selçuk YÜKSEL ne diyorsa noktasından harfine kadar sorgulamadan yapın.

kendisi mütevazilik yapıyor ama sayısınız insana yardım etmiş, allah'ın izni ile hayvanları son anda kurtarmıştır.

en basit örneği benim.

siz ne diyorsa yapın hanımefendi.

çok geçmiş olsun.

kesinlikle ama kesinlikle @Selçuk YÜKSEL ne diyorsa noktasından harfine kadar sorgulamadan yapın.

kendisi mütevazilik yapıyor ama sayısınız insana yardım etmiş, allah'ın izni ile hayvanları son anda kurtarmıştır.

en basit örneği benim.

siz ne diyorsa yapın hanımefendi.

çok geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim, evet özenle dinliyor ve uyguluyorum hiç şüpheniz olmasın.

Bu arada damladan sonra kafasını sağa sola çok salladı dünkü gibi, minnacık bir damla damlattım, kafasını sağa sola hızlı bir şekilde sallarken ağzında biraz yem sıçradı sağa sola? Bir de sanırım ilaç biraz keskin kokusu veya tadı, o sebeple ilk bi gözlerini yaşartıyor mu artık noluyorsa bi süre kısıyo kapatıyor gözlerini sonra açıyor? Bunun sebebi nedir? @Selçuk YÜKSEL

Bu arada damladan sonra kafasını sağa sola çok salladı dünkü gibi, minnacık bir damla damlattım, kafasını sağa sola hızlı bir şekilde sallarken ağzında biraz yem sıçradı sağa sola? Bir de sanırım ilaç biraz keskin kokusu veya tadı, o sebeple ilk bi gözlerini yaşartıyor mu artık noluyorsa bi süre kısıyo kapatıyor gözlerini sonra açıyor? Bunun sebebi nedir? @Selçuk YÜKSEL

normal, daha da kötü olacak. panik yapmayın ve 3-4 gun gozlemleyin.

iyice kötü oldugu zaman'ı zaten atlatırsa 4-5. gün. kurtulmuş olur.

normal, daha da kötü olacak. panik yapmayın ve 3-4 gun gozlemleyin.

iyice kötü oldugu zaman'ı zaten atlatırsa 4-5. gün. kurtulmuş olur.

Çok büyük bir sabır işi, anlıyorum. Evlat olunca işte ister istemez panik oluyor insan ben yine de elimden geldiğince soğuk kanlı bir şekilde yaklaşıp gözlemliyor olacağım. Bugün veterinerin dükkanını başına yıkmaya gidiyorum diye çıkmıştım evden, yanlış ilaç verdi diye, düşünün yani ne kadar panik olduğumu :D ki sonra yanlış olmadığını anladık :/ ama geçicek, el birliğiyle atlatacağımıza inanıyorum.

@Ceza_cz çok sağolun, inşallah :)

Geri