Karadeniz Pet

muhabbet kuşumdaki kasılma

• Konbuyu başlatan Mustafa YİĞİT
  • Başlangıç tarihi
M

Mustafa YİĞİT

Guest
merhaba arkadaşlar.Uzun süredir beslediğim bir kuşum var.Birçok komutu öğrendi öğrenmeyede devam ediyor.sizden öğrenmek istediğim bir konu var.
kuşu elime aldığım zaman kuyruğunu havaya kaldırıyor vucudu kasılıyor gözlerine perde iniyor ve o şekilde 1-2 dk kadar kalıyor.istediğiimiz gibi sevip öpebiliyoruz.ardından tekrar eski haline dönüyor.
sizce bu bahsettiğim olayı neden yapar? aklıma çiftleşmek istediği için yaptığı geliyor.

kuyruğu yukarı kaldırdığına göre kuşunuz dişi mi ?

evet kuşum dişi.bu arada daha önce tek başına 3 yumurta yaptı.Yumurta yapmasını engelledim.Yaklaşık 4-5 aydır böyle bir sıkıntımız yok.Kendi seçtiği eş ile çiftleştirmeye çalıştırsamda maalesef başarılı olamadım.Toplamda 3 kuş getirdim ama hepsini maalesef yaraladı yada onlara zarar verdi.

Onlar kızgınlık yumurtasıdır ustam. Eşini ona seçtirin, daha sağlıklı bir eş olacaktır.. Ve şuanki hareketleri de muhtemelen kızıştığı ve eş istediği içindir.

demek istediğim kuşumu petshopa götürüp kendim seçtirdim o da olmadı:) gelen kuşa maalesef zarar verdi ayırmasam öldürecekti.Ondan sonra eşten dosttan bulduk yine fayda etmedi.Sanırım insana alıştığı için kuşlara artık bakmıyor.Tek derdi biziz.Onunla aynı odada oturmalıyız devamlı onla ilgilenmeliyiz,devamlı bizi öpmeli vs..

anlattıklarınıza göre kuşunuz kızışmış ve kızgınlık yumurtası yapmış...yazıktır bir eş alsanıza garibe :)yeni kuşu alın başka bir kafeste 1-2 hafta tutun kafesine alışsın,sahiplensin ve dişiyi erkeğin olduğu kafese atın..." el mi yaman bey mi yaman " görsün bakalım hanımefendi :)

dostlar yukarıda da yazdım 1-2 aydır bu işle uğraşıyorum zamanımı paramı verdim ama bizim hatun hiçkimseyi kabul etmiyor:)gittim petshoptan eş seçtirdim getirdim hayvanı elinden zor kurtardım.Eşten dosttan getirdik hayvanların kuyruklarını kanatlarını koparmaya kalktı.1 hafta ayrı kafeslerde yalnız bıraktık dönüpte hayvana bakmadı bile :)

:)) Murat ustamız haklı :)

Yok yine eğer olmazsa bırakın eşsiz kalsın hem eş istiyor hem geleni dövüyor :)

sizinde dediğiniz gibi uğraştım ama insanların kuşlarına zarar vermemek için bıraktım.Bi sabah uyandım ki etraf kan içinde.Hayvanın kanadını kanatmış o da korkuyla ordan oraya atlamış tüm kafese bulaştırmış.Çok üzüldüm.Bilgi almak için veterinere götürdük veteriner böyle bir kuş hiç görmediğini söyledi :)

bu amazon kuşunuz nereye kadar böyle...hem sizinle eşleşmek istiyor...hemde asıl eşleşeceği birine artislik yapıyor...siz bir tane damızlık,hazır bir erkek alın...karşılıklı kafeslerde dursunlar,sizi fazla görmesin unutsun,zaten ister istemez erkek kuşun farkına varıp,ona kafayı takar ve ... mutlu son...

kuşa kendimizi unutturmak için 2-3 ay sanırım farklı odalarda tutmak lazım.Çünkü evin bireylerini çok iyi tanıyor.Herkese özel gösteri yapıyor.Bilmiyorum yazacaklarım ne derece enteresandır ama bizim ufaklık kafesten kay dediğiniz zaman kayan halkaların arasından geç dediğiniz zaman geçen beni seviyor musun özledin mi yaramazlık yaptın mı uykun geldimi gibi sorulara kafasıyla cevap veren bir velet.Tamamen kendimizi unutturup bir başka bir kuşa alıştırmakta beni üzüyor :)

MaşAllah :) seçim sizin ya unutturun onu asıl eşine kavuşturun ya da sizinle kalsın :)

bakalım şuan devamlı kontrol altında umarım yumurta yapmaz.Yumurta yaparsa mecburen yine eş arama durumuna gireceğiz..Başka türlü maalesef başa çıkamıyorum.Gündüz evde olmadığım için diğer kuşun güvenliğini sağlayamıyorum :):)

benim bundan önce beslediğim kuş da aynı sizinki gibiydi...bize çok alışıktı...inanın bizimle kahvaltı yapar,ekmek,peynir yer çay içerdi :) kaç kere demliğin üzerine konup ayağını yaktı haylaz...ama kendi cinsinden biri ile olması daha mantıklı ve daha doğru...siz ona bir eş alın ve gelişmeleri takip edin...yahu sanki kuşu götürün yetimhaneye verin diyoruz...yuva kurmaya uğraşıyoruz burda :)

Eş seçtirme durumuna gelirseniz yine, eş seçtirin, ayrı kafeslerde tutun ama birbirlerini görsünler ve bırakın sizden uzaklaşsın dışarı çıkarmayın ve çok görünmeyin. Sonrasında dişiyi erkeğin yanına atın.

benim bundan önce beslediğim kuş da aynı sizinki gibiydi...bize çok alışıktı...inanın bizimle kahvaltı yapar,ekmek,peynir yer çay içerdi :) kaç kere demliğin üzerine konup ayağını yaktı haylaz...ama kendi cinsinden biri ile olması daha mantıklı ve daha doğru...siz ona bir eş alın ve gelişmeleri takip edin...yahu sanki kuşu götürün yetimhaneye verin diyoruz...yuva kurmaya uğraşıyoruz burda :)

yazdıklarımdan sonra kuşunu çiftleştirmek isteyen biri varsa yazabilir :)

kuşunuzun resmini görebilir miyim...bir de nerede oturuyorsunuz ?

ne kuşmuş arkadaş :) resimlerini koyarmısınız merak ettik , bi görelim şu hanımı :)

açıkçası daha önce hem gösterdiğim veteriner hemde gören tanıdık eş dost yaptığı hareketleri davranışları kameraya çekip paylaşım sitelerine yüklememi istediler.Nazara çok inanan biri olarak isteğinizi maalesef yerine getiremiyorum :)

Geri