Karadeniz Pet

Muhabbet kusumun ceresi

Ali Balaban

Yeni Üye
Merhaba, balkonuma gelen bu muhabbet kuşunu yakaladım ve sahiplendim. Yaklasık 3 haftadır bende. Elime geliyor, ben konusunca dinliyor. Genel olarak ötmeyi seven geveze bir kuş. Ailece cok seviyoruz. Bu kusun erkek oldugunu tahmin ediyorum ama pek bilgim yok. Sizden ricam bana cinsiyetini, yaşını söyler misiniz? Ceresi pullanmış gibi sanki. Dogal bir durum mu yoksa mantar gibi birşey mi? Yurtdısında ve ufak bir kasabada yasıyorum veteriner vs yok. Herşeyini türkiyeden getirdim. Bir diger sorumda kafasında ve yanaklarında sivri tüyler var. O ne manaya geliyor. Burnunun birtanesi (sol) tıkalı mı? Ne yapmalıyım. Nasıl açarım nasıl o pullanmalar yok olur? Cevap verirseniz memnun olurum tşkler.

Aa9IAL.jpg

vYAV7A.jpg

oCz5O2.jpg

k71m8l.jpg

Son düzenleme:
kuşunuz erkek,1 yaş civarında,sivri tüyler dökülen tüylerin yerine gelen yeni tüyler,bir süre sonra farkedilemeyecek duruma gelir,kuşun ceresindeki pullanmalar mantar göstergesi,Türkiye de Avipom veya benzeri mantar pomatları sürüyoruz,orda mantar pomadı bulamazsanız,renklendirici ve parfüm katılmamış saf vazalin sürebilirsiniz,gagasına ve ceresinin tamamına sürmelisiniz,sürerken kulak pamuğu kullanabilirsiniz,gagasının tüylü alt kısımlarınada bakın mantar sıçramışsa oralarada sürün,ayaklarını ve tabanlarınıda kontrol etmekte fayda var,mantar bulaşan her yerine vazelin yada mantar pomadı sürmelisiniz,kafesinide tamamen yıkayıp temizlemenizde fayda var,plastik tünek kullanmayın mevcut tünekleri ahşap tüneklerle değiştirin,tek basleyecekseniz,salıncak vs.oyalanacağı oyuncaklar koyun kafesine.

teşekkürler, peki burnu tıkalı mı sizce? ezcaneden mantar kremi alsam sürebilir miyim? içinde kortizon oluyor onların ben öyle biliyorum bir zararı olur mu?

insanlarda kullanılan bazı ilaçlar kuşlar içinde kullanılabiliyor fakat mantar için insanlarda kullanılan ilaçların kuşlarda kullanıldığını hiç duymadım,bence kullanıpta riske girmeyin.

kuşunuz yaşını almış bir erkek şu an tüyde yeşillik ve banyo veriniz oradaki iklim naasıl bilmiyorum ama hasta etmeyin,bakıma ihtiyacı var,gagaya vicks de sürebilirsiniz.ayaklarına bakın inş toparlar,eczanede trosyd denilen mantar ilacı da sürebilirsiniz tabi fazla değil kulak çöpüyle hafifçe 3 gün günde 2 defa yapınız.

Son düzenleme:
Geri