Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun hali ne ?

Babacik

Meraklı Üye
3-4 ay oldu muhabbet kuşum hala rahatlamadı. 1 yaşını doldurmuş bir dişi. Ceresinin kahverengileşmesi ile başlayan bir huysuzluğu olmuştu, son 3 aydır da eskisi gibi uçmuyor. Tombullaştı ondan uçamıyor diyip arada çıkarıyorum hemen kafese giriyor. Dokunmamamız için ciyaklıyor. Maalesef çok araştırdığım halde bulundugum yerde muhabbet kuşundan anlayan veteriner bulamadım. Bu başlığımdaki yorumlarınızı da değerlendirip sonunda kuşu il dısında bir veterinere götüreceğim.
İştahı yerinde dışkısı normal, ama karnındaki nedir bilemedim...

Elime almama asla izin vermiyor YouTube video ekledim

Nefes alıp verirken kuyruğu atıyor sanki. Hastalık belirtisi mi değil mi emin değilim ancak bunu gözardı etmeyin. Diğer üyeler de yorum yaparsa bunla ilgili iyi olur.

Yağlanma için de yemini değiştirin, bol bol uçurun hemen kafese giriyorsa da kafesin kapısını uçtuğu zaman kapatın bir müddet.

Güncel
yarın veterinere götüreceğim ama hiçbiri anlamayacak kesin. Tümör vs olsa ya da yumurta sıkışsa bunu tedavi edecek veteriner nereden bulabilirim? Trabzonda olanlar yardımcı olabilir mi

Çok yağlıysa ondan olabilir. Şimdiye kadar hiç tedavi uyguladınız mı ? Herhangi bir ilaç kullanmışsanız ne zaman kullandığınızı da yazın.

probleminizi tam olarak anlayamadım açıkçası. sanırım az uçması ve hırçın olması sorun olan şeyler. iştahı, dışkısı yerindeyse de çok iyi. burnunun kahverengi olması üreme hormonlarının tavan yapması demek ve üreme döneminde agresif olması normal. yağlanmışsa uçmak istemez, zor gelir uçmak. başka sıkıntılara da sebep olabilir yağlanma. o yüzden bol bol uçsun. kafesin içinde çok tutmayın. suyuna limon damlatabilirsiniz. yağ yakımını artırır. ama en önemli şey egzersiz. uçmak istemese bile ara ara fazla olmamak kaydıyla zorlayabilirsiniz uçsun diye.

Çok yağlıysa ondan olabilir. Şimdiye kadar hiç tedavi uyguladınız mı ? Herhangi bir ilaç kullanmışsanız ne zaman kullandığınızı da yazın.

Sirkeli ve limonlu su koyuyorum suluguna ama su içtiği yok, yağlanmadan dolayıdır diye. Bu arada yemi dısındaki ekmek hamur işi tarzı şeylere karsı acayip bir ilgisi var, kafesin yanında elimde ekmek olunca çıldırıyor. Karnını tutunca baya bir deri altı yağ elime geliyor,
Bu arada bugün bir veterinere götürdüm o da yağlanmadan dedi ama çok anladıgını da söyleyemem.
Sizin başka ne öneriniz olur

Bu arada veteriner hipraminchok diye
probleminizi tam olarak anlayamadım açıkçası. sanırım az uçması ve hırçın olması sorun olan şeyler. iştahı, dışkısı yerindeyse de çok iyi. burnunun kahverengi olması üreme hormonlarının tavan yapması demek ve üreme döneminde agresif olması normal. yağlanmışsa uçmak istemez, zor gelir uçmak. başka sıkıntılara da sebep olabilir yağlanma. o yüzden bol bol uçsun. kafesin içinde çok tutmayın. suyuna limon damlatabilirsiniz. yağ yakımını artırır. ama en önemli şey egzersiz. uçmak istemese bile ara ara fazla olmamak kaydıyla zorlayabilirsiniz uçsun diye.

Merhaba, ilginiz için teşekkür ederim. Bu arada son 5-6 aydır ciddi bir vitamin yüklemesi yaptım. Hergün suluguna 5 damla seravit damlat demişti aldıgım yer. Vitaminlerin iştah açıcı etkisinden midir bilmem ondan beri hantallaştı. Artık limonlu su veriyorum

İyilik yaparken kötülük mü yaptım bilmiyorum

Daha deneyimli bir veteriner arıyorum, hastalıgı dışlamak için ama yine de yağlanma için ilk adımı attık. Şuan dışarıda kafese girmeye çalışıyor ama kafes kapalı. Zavallı, uçunca yükselemediğinden uçarken o kadar tedirgin ki.

Hocam vitamine abanmış olmamdan kaynaklanıyor olabilir mi? Maalesef vitamini aldıgım yerin gazabına ugradım sanırım. Son 5 aydır hergün 5 damla seravit damlattım suyuna. Güzel de içiyordu.

Bu arada bugün gttiğim veteriner hipraminchok diye bir üründen bahsetti
Sizin önereceğiniz bir tedavi var mıdır?

kuşlara ek vitamin verilmesi belirli durumlar haricinde önerilmez. mümkünse pelet yem, olmazsa da kaliteli bir tohum karışımı, kalamar kemiği ve çeşitli meyve sebzeler yeterlidir. sebzesini meyvesini aksatmazsanız vitaminsiz kalmaz. arada yumurtalı mama hazırlayıp verebilirsiniz. ek olarak verdiğimiz vitaminler genelde hastalık zamanlarında, ilaç kullanımından sonra ya da tüy değişim dönemi gibi kuşun vücut direncinin ve enerjisinin düştüğü durumlarda çabuk ve sağlıklı bi şekilde toparlasın diye verilir. bazı vitaminlerin fazlası vücuttan atılır, bazılarının atılmaz. fazla vitamin yüklemesi iyi bişey değildir o yüzden. dediğiniz gibi onlar da iştahını iyice açmış olabilir. her gün temiz su doldurun suluğuna ve 1 hafta kadar her gün dönüşümlü limon- elma sirkesi damlatın ama sadece iki üç damla fazla değil. merak etmeyin içiyodur siz görmeden. su içmezse yaşayamaz. bol bol kafesin dışında takılsın. egzersiz çok önemli. ekmek vs vermeyin. kendi yemi haricinde sadece temiz yıkanmış meyve sebze yesin. çünkü bizim yediğimiz her şeyin içinde en basiti tuz veya şeker var ve bunlar kuşlar için çok zararlı. muhabbetler oburdur, her şeyi yemek ister ama faydalı ya da zararlı diye bilmez. o yüzden sizin dikkat etmeniz gerek. onun dışında ev sıcaksa banyo verebilirsiniz bir kaba az su koyup. onun haricinde bana başka bi sağlık problemi yok gibi geldi.

kuşlara ek vitamin verilmesi belirli durumlar haricinde önerilmez. mümkünse pelet yem, olmazsa da kaliteli bir tohum karışımı, kalamar kemiği ve çeşitli meyve sebzeler yeterlidir. sebzesini meyvesini aksatmazsanız vitaminsiz kalmaz. arada yumurtalı mama hazırlayıp verebilirsiniz. ek olarak verdiğimiz vitaminler genelde hastalık zamanlarında, ilaç kullanımından sonra ya da tüy değişim dönemi gibi kuşun vücut direncinin ve enerjisinin düştüğü durumlarda çabuk ve sağlıklı bi şekilde toparlasın diye verilir. bazı vitaminlerin fazlası vücuttan atılır, bazılarının atılmaz. fazla vitamin yüklemesi iyi bişey değildir o yüzden. dediğiniz gibi onlar da iştahını iyice açmış olabilir. her gün temiz su doldurun suluğuna ve 1 hafta kadar her gün dönüşümlü limon- elma sirkesi damlatın ama sadece iki üç damla fazla değil. merak etmeyin içiyodur siz görmeden. su içmezse yaşayamaz. bol bol kafesin dışında takılsın. egzersiz çok önemli. ekmek vs vermeyin. kendi yemi haricinde sadece temiz yıkanmış meyve sebze yesin. çünkü bizim yediğimiz her şeyin içinde en basiti tuz veya şeker var ve bunlar kuşlar için çok zararlı. muhabbetler oburdur, her şeyi yemek ister ama faydalı ya da zararlı diye bilmez. o yüzden sizin dikkat etmeniz gerek. onun dışında ev sıcaksa banyo verebilirsiniz bir kaba az su koyup. onun haricinde bana başka bi sağlık problemi yok gibi geldi.

Öyle hocam, maalesef ben ne kadar dikkat etsem de ben yokken annem bir ara ekmek de vermiş, bunu aşmam çok zor oldu. Canı çekiyor diyip dayıyor anlamak çok zor, zaten ben de küçükken obezdim...
artık hergün egzersiz yaptırıyorum, suyu da sirkeli. Teşekkür ederim ilginiz için

10 gün kadar hiç vitamin vermeyin. Probiyotik alıp takviye yapın. Bir de bol bol uçsun. İlk sıralar çok da zorlamayın. Suyuna 5-6 damla sirke katmaya devam edin.

Geri