Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun Kafes Sorunu

Screwy

Yeni Üye
Merhabalar arkadaşlar,

Yaklaşık 2 hafta önce yavru bir muhabbet kuşu aldım 50 günlüktü. İlk gün biraz sakinliği vardı ama ertesi gün kuş çıldırdı. :) Yemliğindeki yemleri ve diğer yemlikte ki kuş kumunu sürekli kafesin içine doğru atıyor. Yemlik ağzına kadar doluda olsa dibinde de olsa sürekli dışarı atıyor. Yemliğin içine girmeye çalışıyordu bir ara, kafesin içinde sürekli bağırma tonuyla sağa sola gidiyor. Kafesin içinden çıkarıyorum odada sürekli uçuyor sonra sakinleşiyor. Kafes küçük gelmiştir diye yeni kafes aldım daha büyük 45x45cm ölçülere sahip ondada aynısını yapıyor. Dün yeni yem koydum yemedi aldı yine kafesin içine boşalttı yemleri. Kafesin dışına çıkardığımda koltuğun üzerine yem koyuyorum hepsini yiyor ama kafesin içinde durum böyle farklı oluyor.

Kafesin içinde de ekstra bir aksesuar yok 3 tane ahşap çubuk var, 1 suluk, 2 yemlik var.

Sizce neden böyle yapıyor olabilir?

Merhabalar arkadaşlar,

Yaklaşık 2 hafta önce yavru bir muhabbet kuşu aldım 50 günlüktü. İlk gün biraz sakinliği vardı ama ertesi gün kuş çıldırdı. :) Yemliğindeki yemleri ve diğer yemlikte ki kuş kumunu sürekli kafesin içine doğru atıyor. Yemlik ağzına kadar doluda olsa dibinde de olsa sürekli dışarı atıyor. Yemliğin içine girmeye çalışıyordu bir ara, kafesin içinde sürekli bağırma tonuyla sağa sola gidiyor. Kafesin içinden çıkarıyorum odada sürekli uçuyor sonra sakinleşiyor. Kafes küçük gelmiştir diye yeni kafes aldım daha büyük 45x45cm ölçülere sahip ondada aynısını yapıyor. Dün yeni yem koydum yemedi aldı yine kafesin içine boşalttı yemleri. Kafesin dışına çıkardığımda koltuğun üzerine yem koyuyorum hepsini yiyor ama kafesin içinde durum böyle farklı oluyor.

Kafesin içinde de ekstra bir aksesuar yok 3 tane ahşap çubuk var, 1 suluk, 2 yemlik var.

Akıllı yemlik kullan kuş kumu nu ustalar önermiyor kusunuz anlattığınız a göre maşallah sağlıklı daha ufak olması da fazla enerjisini atmaya çalısiyor anlaşılan bide dışı ise tam çirkef anlaşılan :)

Sizinle olmak istiyor kafesten çıkmak için yaramazlık yapıyor. Bol bol ilgilenin..

Aynısını ben yaşadım yavru erkek almıştım. İlk 2 gün kafeste tuttum. Sonra hep salık bıraktım elimde kafamda durdu hep, bana alıştı. Gece içeri aldım birtek. Kafese alınca kendini duvardan duvara atıyordu. Yemlikler içine komple girip sanki oradan çıkabilecekmiş gibi çıkmaya çalışıyordu. Kafeste çok hırpaladı kendini. İşkence oldu resmen kuşu kafeste tutmak. Ardından hemen ona bir ahşap salıncak, zilli halka birde küçük bir el aynası alıp tellere tutturdum. Kuşu kafesle beraber hiç görmediği bir odaya aldım. Yalnız oda insan olan televizyon çalışan bir odaydı. Yalnız değildi yani.10 gün kadar salmadım. Oyuncaklarınla bayağı vakit geçirmeye başladı. Bu arada kafes içinde her gün elimden yulaf ,sebze meyve yedirdim parmağımda tuttum kafes içinde ara ara. Kuş artık kafesi benimsedi. Eski kafesten kaçma huyu bitti. Şuan akşamları 2-3 saat salıyorum. Yine sürekli üstümde, elimde. Aramız bozulmadı. Bu şekilde sorununuzu çözebilirsiniz.

Benim kuşum strese girdiğinde gagasıyla yemleri yemlikten dışarı savuruyordu. Biraz ilgilenip elime alıp oynayınca geçti o huyu.

Merhabalar arkadaşlar,

merhaba bende şu an aynı sorunu paylaşıyorum kuşum yemlikteki yemleri alıp kafasıyla veya agzına alış aşagı tükürüyor odanın içine giirdigimde parke sesini duydugu anda çıldırıyor ben hep dışarı salıyorum kafesi 80 x 65 ama yetmiyor bence sende benim gibi tek çözümü yap sal kafesinin agzını açık bırak hem sana alışıyor hemda acıkınca gidik yiyor yemini. benimki kafesn içinde takla atıyor ve hani yemliken yem yemek için konma yeri varya o delikten aşagıdan yukarıya çıkıyor sıkışıyor bazen nereye gidrsek uçmadan gizlice ayagımızın yanından bizi takip ediyor. düşünüorum bazan kuş diye kurtmu aldık diye

Geri