Karadeniz Pet

muhabbet kuşumun kafesi ve mevsim değişikliği hakkında bir kaç soru

• Konbuyu başlatan Denizci
  • Başlangıç tarihi
D

Denizci

Guest
iyi sabahlar arkadaşlar. iki hafta kadar önce bir buçuk iki aylık erkek bir muhabbet kuşu aldım. neredeyse bütün güven sorunumuzu hallettik. gece gündüz salıyorum. geliyor kafamıza konuyor, bacağımıza konuyor, saçlarımızı çekiyor, parmağımıza geliyor kendini öptürüyor falan. sürekli ötüyor farklı sesler çıkararak :) aşağıda kuşumun kafesinin son halinin resimlerini ve yediği bir kaç şeyin resmini paylaşacağım. kuşçu arkadaşım mevsim değişikliklerine dikkat etmemi kuşların hassaslaştığını söyledi bugün. ben de öterken sesinde biraz kısıklık ve tüylerinde yer yer beyazlama farkettim bugün biraz meraklandım açıkçası. o yüzden sizlerin de öneri ve fikirlerinizi almak istedim. resimlerden de göreceğiniz gibi kuşumun kafesinde her şey var. tünekleri tahta, banyoluğu var, kalamar kemiği, suyu avisol marka vitamin koyuyorum, yavru yemi ve kuş kumu var ayrıca başka bir kapta nijer tohumu ve adını unuttuğum bir yem çeşidi daha veriyorum. resimlere bakarak yorum yapmanızı ve eksik bir şey varsa söylemenizi rica ediyorum. şimdiden teşekkürler.

s4vgf.jpg
[/url][/IMG]

s4vgz.jpg
[/url][/IMG]

s4vjn.jpg
[/url][/IMG]

s4vk6.jpg
[/url][/IMG]

s4vkf.jpg
[/url][/IMG]

solda ki nijer tohumu ama bu beyazın ne olduğunu unuttum. bu ikisini bugün vermeye başladım bayağı sevdi sürekli yiyor. umarım faydalıdırlar.
s4vl1.jpg
[/url][/IMG]

Bence yem olarak fazla yüklenmişsiniz. Nijer tohumu bildiğim kadarıyla kızıştırmada kullanılıyor ve aşırı yağlanma yapıyor, yaz aylarında verilmesi pek önerilmiyor. Verilecekse de bir kap dolusu değil de yemin içine ölçek hesabı veriliyor. Kafesinde sadece yem ve bi miktar kuş kumu kalsın. Destekleyici besin olarak mama hazırlayabilirsiniz bu linkteki gibi:http://www.muhabbetkusu.com.tr/baki...u-mama-tarifi-ve-hazirlama-asamalari-284.html
Bir de tünekler bu boyuttaki bir kafes için biraz fazla olmuş, yani kuşun hareket alanını kısıtlamış gibi duruyor. 1-2 tanesini çıkarırsanız daha iyi olur.

4. fotoğrafta burun deliğinin çevresi bana beyaz gibi geldi, daha deneyimli arkadaşlarımız da yorum yapar eminim ama kuşunuz dişi olabilir. Ceresinin daha net çıktığı bir fotoğraf ekleyebilir misiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhabalar,

Öncelikle kuşunuza maşallah , ama öncelikle vitamini nasıl kullandığınızı bilmediğim için söylüyorum suyuna kattığınız vitamini 2 gün arayla mutlaka değiştirin ve sadece 1 hafta boyunca verin ve normal su verin yani sürekli vitaminli su vermeyin. Ayrıca nijer tohumu ve beyaz darıyı vermenize gerek yok. Sadece yem verin. Ona verecekseniz sitede araştırın özel mama yapıp verin faydalı olacaktır. Ayrıca suluğa doğru olan yatay tüneği sökün gereksiz ve kafes düzenini bozuyor :)

İyi günler , mutlu beslemeler.

Sayın Denizci, kıskanacağımı sanıyorsun ama, ehehe ne yazık ki evet kıskandım. Kafesin adete bir gemi, sende kaptan, o tünekler aman Allah'ım birer güverte! Düzenini gerçekten beğendim. Tek kuş olmasına rağmen büyüklüğü olsun, temizliği olsun çok çok iyi duruyor ki, böyle devam etmeni canı gönülden isterim. Fakat bir yanlışını yakaladım ki o da nijer! Kaptan vermesen iyi olur, kızıştırıyor, yağlandırıyor. Zaten tek oğlan dişi isterim diye diye tutturur vallahi zaptedemezsin.

2 aylık bi kuşa nijer vermeyin ayrıca ceryanda kalmasın bi sorun görünmüyor mevsim degişikliginde oda sıcaklıgında kalması yeterli olacakdır

Nijer kızıştırmak için çiftlere verilir tabı bu katı kural değil ama tek kuşda yağlanma olur tünek sayınızda biraz fazla geldi bana tembelliğe alıştırmayın nijeri çıkarmanızı öneririm vitaminide sürekli vermeyin arada vermek daha faydalıdır saf su içmesi daha önemli sağlıklı bir kuşunuz var Maşallah

Bence yem olarak fazla yüklenmişsiniz. Nijer tohumu bildiğim kadarıyla kızıştırmada kullanılıyor ve aşırı yağlanma yapıyor, yaz aylarında verilmesi pek önerilmiyor. Verilecekse de bir kap dolusu değil de yemin içine ölçek hesabı veriliyor. Kafesinde sadece yem ve bi miktar kuş kumu kalsın. Destekleyici besin olarak mama hazırlayabilirsiniz bu linkteki gibi:http://www.muhabbetkusu.com.tr/baki...u-mama-tarifi-ve-hazirlama-asamalari-284.html
Bir de tünekler bu boyuttaki bir kafes için biraz fazla olmuş, yani kuşun hareket alanını kısıtlamış gibi duruyor. 1-2 tanesini çıkarırsanız daha iyi olur.

4. fotoğrafta burun deliğinin çevresi bana beyaz gibi geldi, daha deneyimli arkadaşlarımız da yorum yapar eminim ama kuşunuz dişi olabilir. Ceresinin daha net çıktığı bir fotoğraf ekleyebilir misiniz?

s52sp.jpg
[/url][/IMG]

bu fotoğrafı kuşu aldığımın ikinci günü çekmiştim. bu sitede de paylaşmıştım. erkek demişti arkadaşlar.

Geri