Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun nesi var?

• Konbuyu başlatan nihan ak
  • Başlangıç tarihi
N

nihan ak

Guest
Merhaba
Linkle videoyu eklemeye çalıştım.

Tek ayağını kullanmıyor gibi bir şey. Sabit duramıyor yerinde, sarsılıyor görüntülerdeki gibi.
Yaşlı bir kuş değil, 1 yaşında ancak var.

Eklemeler:

9 ay kadar son derece sağlıklıydı. 4 ay kadar önce binada yapılan 2-3 haftalık yüksek gürültülü tadilatta hızlı hızlı nefes alma huyu edindi ve kanatlarındaki uzun tüyleri döktü. Düzgün uçamamaya sadece süzülmeye başladı. Ama gücü, bizimle ilişkisi yine normaldi. Evde yerden 40-50 cmlik bir sehpanın üzerinde duruyor kafesi.

Kafesin kapısını kapatmadık hiç. Bazen bilinçli olarak atlıyordu. Birkaç hafta önce ayağının birini sakatladı yüksek ihtimalle. Çünkü sekerek ve bazen tek ayağını sürüyerek yürüyordu.

Kapısını kapalı tutmaya başlamıştık ki dalgın olduğumuz bir gün yine kendini yere attı. Çok da çırpınmış. Bulduğumuzda vücudu bu şekilde sürekli sarsılır haldeydi. Avuç içindeyken bile bedeni kafası bir yana doğru sarsılmaya devam ediyor.

Acı çekiyormuş gibi bir ses çıkarmıyor ama uykusu çok sağlıksız. Kendini dar bir yere yerleştirip sarsılmasını azaltarak uyumaya çalışıyor ama sürekli irkildiği için uyuyamıyor. Suyu yemi önüne koyuyoruz şu an.

Yardımcı olabilecek biri var mı?

Veterinere götüreceğiz ama anlayabileceklerinden şüpheliyim. O yüzden fikirlerinizi merak ediyorum.

https://www.dropbox.com/s/0d9vg516l037uhz/media_upload1413882595958.mp4?dl=0

Moderatör tarafında düzenlendi:
kuşunuz malesef sallabas olmuş.. ölümcül bir hastalıktır.. cok geçmiş olsun.

yapabileceğimiz bir şey yok mu?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:53 -->-> Daha önceki mesaj 13:20 --

ayrıca sallabaş hastalığına baktım ama uygun olmayan yerleri var diye düşünüyorum.

geldiği günden beri iyi bakıldı bu kuş. yemi, suyu, kafesin temizliği aksatılmadı. yumurtasını meyvesini verdik. başka kuşlarla teması olmadı, evde üretim yapan birinden alındı. hastalık nereden geldi öyleyse?

Virüsü maalesef sizin dışarıdan önceden üzerinde kuş olan biyerle temasa geçmenizle bile kapabilir. Veterinere götürün dışkı testi yapsınlar. Tez zaman götürün ama. Sadece sallabaş değil, e.coli veya salmonella da olabilir bu. Hangi şehirdesiniz?

Geri