Muhabbet kuşumun neyi var, bakar mısınız lütfen

Konusu 'Muhabbet Kuşu Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve essavran tarafından 15 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. essavran
  Çevrimdışı

  essavran Guest

  Arkadaşlar yaklaşık iki hafta önce 45 günlük erkek bir muhabbet kuşu aldık, ismi Zézé.
  Zézé son birkaç gündür tüylerini çok fazla kabartıyor ve çok kaşınıyor. Kanadının altında sanki bir şey varmış gibi. Ötüşü değişmeye başladı. Eskiden güzel öterdi ama şimdi çirkin ötüyor. Yani sanki bağırıyormuş gibi. Ama güzel öttüğü zamanlar da oluyor. Kısık sesle ötmeye başladı ve yüksek sesle öttüğünde de sesi kısılıyor birden. Ötmeye çalışıyor ama sesi çok az çıkıyor. Susuyor. Sanki bu aralar yem yemesi azaldı ve onu hiç su içerken görmüyorum. Geldiğinden beri arada bir gagasını tıkırdatırdı. İki gün önce bu çok fazla oldu ve tüylerini çok kabarttı, sol gözünde bir şey yokken sağ gözü kapanıp duruyordu. Ağzını açıyordu. Ertesi güne bu geçti. Ama diğer belirtiler hala var.
  Bugün de kafesini temizlerken birkaç kez sıvı bir dışkı bıraktı. Daha sonra yemyeşil bir dışkı bıraktı. Önceden siyah-beyaz olurdu. Ve az önce kendisiyle konuşurken fark ettim ki poposunda dışkı var. Biraz internette araştırma yaptım, pamuk aldım tam onu yakalayıp silecektim ki dışkı orada değildi. Sonra yine dışkı vardı. Kafesin içinde bir o yana bir bu yana uçuyordu. Kanatları titriyor ve bağırır gibi ötüyordu. Şu ansa sessiz ötüyor. Boynunda leke gibi bir şey var, sanırım bir şey yapıştı. Kanatları çok fazla titriyor ve sürekli çırpıyor.
  Onu daha önce kafesinden hiç çıkarmadım. Birçok kez elimi içeri soktum, yem yedirmeye çalıştım ama yanaşmadı. Dün kapısını açtım dışarı çıkmadı. Kafesin içinde yakalamakta çok zorlanıyorum.
  Yardımcı olur musunuz lütfen? Neyi var ve ne yapmam gerekiyor? Babam işten geldiğinde kuşçuya gideceğiz. Çok mutsuzum şu anda. Zézé'me bir şey olmasından çok korkuyorum.
  Ve onu birkaç kez de kafesin dibinde kakasını yemeye çalışırken gördüm.
   
 2. Gökhan YILDIZ
  Çevrimdışı

  resim koyman lazım
   
 3. Volkan ÇAVUŞOĞLU
  Çevrimdışı

  Katılım:
  10 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  103
  Beğenileri:
  0
  Kardeş kafes içinde yakalayamadığına göre kuşun uçuyor sanırım.Maşallah diyeyim.benim ki 51 günlük doğru düzgün uçamıyor
   

Sayfayı Paylaş