Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun uzun tüyleri çıkmıyor. Kanatları küçüldü, uçamıyor. Yardım.

• Konbuyu başlatan Oğuzcan Çelik
  • Başlangıç tarihi
O

Oğuzcan Çelik

Guest
Merhaba... Muhabbet kuşum 2-2.5 yaşında ve cinsiyeti erkek. İlk aldığımda çok iyi uçuyordu çok sağlıklıydı. Zamanla döktüğü tüyler yerine gelmez oldu. Kuyruk tüyleri neredeyse yok. Kanatları da çok küçüldü. Uzun süredir uçamıyor. Bugün yeni bir kafes aldım ortamını genişlettim. 6 ay kadar önce dişi bir arkadaşı vardı yanında o öldü sizce onun etkisi olabilir mi? Siz de bir bakar mısınız Paşa'nın hastalığı ne?

1_635134007484150390.jpg

2_635134007945712890.jpg

3_635134008288994140.jpg

4_635134008585400390.jpg

Kuşunuz hasta ve Bakımsız görünüyor .

Hastalığı ne peki? Bakımdan kastınız ne ona göre cevap verebileyim.

Kafesin dibindekiler ney

Kuşunuz hasta halsiz biraz yani vitamin kullanın

2 tane pinpon topu var onlarla oynamayı çok seviyor. Diğerleri de yem kırıntıları dışkısı falan. Vitamini suyuna damlatıyorum haftada 1 kez.

Fotoyu çekerken kendini kaşıyordu o yüzden kabarık duruyor. Bazen kabarık görünüyor yani sürekli bu halde değil.

Bakımsız görünüyor. Tüy dökümüyle ilgili bir rahatsızlıgı da olabilir.

Yemini suyunu aksatmam. Meyve vermeye başladım. Kafes temizliği düzenli yapılır. Zaten 3 tane yemlik 2 tane suluk var gördüğünüz gibi. Dışarı çıkarırım bazen ama çoğu zaman dışarı çıkmak istemez.

bence kuş dıştan hiçde bakımsız durmuyor güzel bakılmışa benziyor ama tüylerin sebebi ne bilmiyorum

uzun tüyler hiç çıkmıyor veya çıkınca da dökülüyorsa kuşunuz "Fransız tüy dökümü" hastalığına yakalanmış olabilir, bu hastalık kalıtsal bir hastalıktır ve tedavisi yoktur, bazı kuşlarda yavruyken kendini gösterir, bazı kuşlarda belirli bir yaştan sonra açığa çıkar, geçmiş olsun...

Benim için sorun değil ama sonuçta kuş bu biz nasıl yürümek istersek o da uçmak istiyordur.

Geri