Karadeniz Pet

Muhabbet kuşuna en doğal ortamı oluşturmak.

• Konbuyu başlatan fatihya
  • Başlangıç tarihi
F

fatihya

Guest
Arkadaşlar merhaba 2 gün önce yeni muhabbet kuşumuzu aldık. Daha önce muhabbet kuşu bakmış olsamda acemice şimdi daha profesyonel şekilde yaklaşmak istiyorum kuşumun daha iyi ortamda yaşayabilmesi için.

Öncelikle bizim ailemizin bir ferdi olduğu için kuşumuzun hiçbir zaman kafesini kapalı tutmuyoruz ne zaman isterse çıksın uçsun dolaşsın ne zaman isterse yuvasına girsin kendisine kalmış.

Sizden şimdi ricam en doğal ortamı yapabilmek ve kuşumun daha sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için ben prinçten yapılma bir kafes aldım içinde plastik tünek ve salıncak vardı. Tüneği hemen ahşapla değiştim ama samsunda dahaca ahşap salıncak bulamadım. Mürekkep balığı taşı aldım.

1- Hangi yem
2- Hangi vitamin ( Hasta olmadanda vitamin vermelimiyim )
3- Nasıl bir kum
4- Kireçten yapılan gaga taşı kullanmalımıyım
5- Kuşum için samsunda güvenle alışveriş yapabileceğim petshop bilen varmı yada internet için güvenli bir adres verebilirmisiniz
6- İyot ve enerji bloğu nedir almalımıyım

Ve daha başka önerileriniz varsa bekliyorum şimdiden teşekkürler.

yem konusunda vitakraft ve witte molen tercih edilebilir.Fakat şuan piyasada 2side yok.Ben şuan kikimax kullanıyorum kuşum ilk başta sevmemişti ama şimdi yiyor.
Haftada 1 gün suyuna vitamin koyabilirsiniz.Benim vitamin galiba avivit markaydı.Bunun yerine haftada 1 gün elma marul muz havuç gibi meyve sebzelerde verebilirsiniz.
Piyasada satılan bir çok kum maalesef kuşlar için uygun değil.Witte molen'in sanırım piyasada bulunan kumu kullanılabilir.Bende enson goldwings diye bir markanın vardı
Gagataşı olarak mürekkep balığı kemiği kullanmalısınız
İyot ve enerji bloğu yine kireçten yapılmış ve kuşların ihtiyacı olabilecek mineralleri içeriyor.Açıkçası uzun zamandır iyot enerji bloğu gibi şeyler kullanmıyorum.

En son olarak kendi yaptıklarımı anlatayım;
şuan kikimax ve bulduğum meyvesiz yemi karıştırarak veriyorum.
Haftafa 1-2 gün vitakraft perls ballı yemi karıştırıyorum
Haftada 1 defa suyuna vitamin koyuyorum
Haftada 1 kez yumurta sarısı ve beyazı veriyorum
Haftada 1-2 kez evde ne varsa elma marul muz meyve yada sebze ekliyorum
Vitakraftın istiridye kabuğu ve kumu karıştırıp devamlı hazır bulunduruyorum
ayda 2-3 kezde daldarı veriyorum

Ayrıca kuşunuzun uyuması çok önemli.Akşamları 9-10 gibi sessiz bir ortamda özellikle kışın üstü örtülü şekilde uyuması gerekiyor.

Sonuç olarak mutlu mesut eğitime yatkın zeki bir kuşunuz oluyor :) Allah ayırmasın

yem konusunda vitakraft ve witte molen tercih edilebilir.Fakat şuan piyasada 2side yok.Ben şuan kikimax kullanıyorum kuşum ilk başta sevmemişti ama şimdi yiyor.
Haftada 1 gün suyuna vitamin koyabilirsiniz.Benim vitamin galiba avivit markaydı.Bunun yerine haftada 1 gün elma marul muz havuç gibi meyve sebzelerde verebilirsiniz.
Piyasada satılan bir çok kum maalesef kuşlar için uygun değil.Witte molen'in sanırım piyasada bulunan kumu kullanılabilir.Bende enson goldwings diye bir markanın vardı
Gagataşı olarak mürekkep balığı kemiği kullanmalısınız
İyot ve enerji bloğu yine kireçten yapılmış ve kuşların ihtiyacı olabilecek mineralleri içeriyor.Açıkçası uzun zamandır iyot enerji bloğu gibi şeyler kullanmıyorum.

En son olarak kendi yaptıklarımı anlatayım;
şuan kikimax ve bulduğum meyvesiz yemi karıştırarak veriyorum.
Haftafa 1-2 gün vitakraft perls ballı yemi karıştırıyorum
Haftada 1 defa suyuna vitamin koyuyorum
Haftada 1 kez yumurta sarısı ve beyazı veriyorum
Haftada 1-2 kez evde ne varsa elma marul muz meyve yada sebze ekliyorum
Vitakraftın istiridye kabuğu ve kumu karıştırıp devamlı hazır bulunduruyorum
ayda 2-3 kezde daldarı veriyorum

Ayrıca kuşunuzun uyuması çok önemli.Akşamları 9-10 gibi sessiz bir ortamda özellikle kışın üstü örtülü şekilde uyuması gerekiyor.

Sonuç olarak mutlu mesut eğitime yatkın zeki bir kuşunuz oluyor :) Allah ayırmasın

Hocam çok sağolasın.

Arkadaşlar merhaba 2 gün önce yeni muhabbet kuşumuzu aldık. Daha önce muhabbet kuşu bakmış olsamda acemice şimdi daha profesyonel şekilde yaklaşmak istiyorum kuşumun daha iyi ortamda yaşayabilmesi için.

Öncelikle bizim ailemizin bir ferdi olduğu için kuşumuzun hiçbir zaman kafesini kapalı tutmuyoruz ne zaman isterse çıksın uçsun dolaşsın ne zaman isterse yuvasına girsin kendisine kalmış.

Sizden şimdi ricam en doğal ortamı yapabilmek ve kuşumun daha sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için ben prinçten yapılma bir kafes aldım içinde plastik tünek ve salıncak vardı. Tüneği hemen ahşapla değiştim ama samsunda dahaca ahşap salıncak bulamadım. Mürekkep balığı taşı aldım.

1- Hangi yem
2- Hangi vitamin ( Hasta olmadanda vitamin vermelimiyim )
3- Nasıl bir kum
4- Kireçten yapılan gaga taşı kullanmalımıyım
5- Kuşum için samsunda güvenle alışveriş yapabileceğim petshop bilen varmı yada internet için güvenli bir adres verebilirmisiniz
6- İyot ve enerji bloğu nedir almalımıyım

Ve daha başka önerileriniz varsa bekliyorum şimdiden teşekkürler.

1-Paket yemleri tercih edebilirsiniz(bonnie&wm gibi) yalnız bunların skt tarihlerine dikkat edin ve tozlu olmasın.Ben bravo b302 kullanıyorum yem olarak gayet memnun kuşlarda.

2-Vitamin olarak supervitforte multivitamin&diayzme 256&Bira mayası (Vitaform ise hastalık dönemlerinde) kullanıyorum(Belirli periyotlar halinde veriyorum)

3-Kum olarak grit kumu kullanıyorum.

4-Kalamar kemiği mevcut kafeslerimde.

5-Tek tavsiye edebileceğim yer şuan için naturbird.Hiç bir alışverişimde problem yaşamadım.

6-Okaliptuslu mineral blok kullanıyorum kesinlikle tavsiye ederim.Kuşlar için çok yararlı bir bitkiyi içerisinde barındırıyor.

Ekstra olarak

Haftada 3 kere yumurta maması yapıp veriyorum.İçerisine mevsimine göre meyve ilave ediyorum...
Haftada 1 kere dal darı ziyafetimiz oluyor.

1-Paket yemleri tercih edebilirsiniz(bonnie&wm gibi) yalnız bunların skt tarihlerine dikkat edin ve tozlu olmasın.Ben bravo b302 kullanıyorum yem olarak gayet memnun kuşlarda.

2-Vitamin olarak supervitforte multivitamin&diayzme 256&Bira mayası (Vitaform ise hastalık dönemlerinde) kullanıyorum(Belirli periyotlar halinde veriyorum)

3-Kum olarak grit kumu kullanıyorum.

4-Kalamar kemiği mevcut kafeslerimde.

5-Tek tavsiye edebileceğim yer şuan için naturbird.Hiç bir alışverişimde problem yaşamadım.

6-Okaliptuslu mineral blok kullanıyorum kesinlikle tavsiye ederim.Kuşlar için çok yararlı bir bitkiyi içerisinde barındırıyor.

Ekstra olarak

Haftada 3 kere yumurta maması yapıp veriyorum.İçerisine mevsimine göre meyve ilave ediyorum...
Haftada 1 kere dal darı ziyafetimiz oluyor.

Bilgi için sağol hocam. Bu kalamar kemiği dediniz bende de Mürekkep balığı kemiği var ama olurmu yoksa kalamarmı alayım?

kalamar kemiği ve mürekkep balığı kemiği aynı şey ;)

Hocam cahillik ne dersin :) Şimdi kalamar kemiği varsa şu kireç taşlarından almaya gerek yokmu.

benim kuşlarımda her ikiside var dişi kuşum şuan yumurtaya yatıyor ve hem kireç taşını hemde kalamarı tüketiyor.bence sende her ikisinide koy hemen hemen aynı içerik olsada birbirlerinden ayıran özellikleri var o yüzden maliyetsiz olan her iki taşıda kullan her ikisinin maliyeti en fazla 4 lira ;)

Hocam bu natura bird sitesine baktım ama 25 kg luk yem satıyor fiyatı birşey değil ama o kadar yem küflenmezmi bir kuş onu bitirene kadar son kullanma tarihi geçmezmi. Satın alabileceğim güvenli petshop eğer samsunda varsa daha iyi yoksa internet üzerinden.

Hocam bu natura bird sitesine baktım ama 25 kg luk yem satıyor fiyatı birşey değil ama o kadar yem küflenmezmi bir kuş onu bitirene kadar son kullanma tarihi geçmezmi. Satın alabileceğim güvenli petshop eğer samsunda varsa daha iyi yoksa internet üzerinden.

Fatih kardeşim bulundugun ilden yemi al,mama meyve sebze ile destekle,25kg yem faydasız 2 yılda bitirirsin tabi bozulmazsa ;)

Fatih kardeşim bulundugun ilden yemi al,mama meyve sebze ile destekle,25kg yem faydasız 2 yılda bitirirsin tabi bozulmazsa ;)

Hocam anladım. Benim bir felsefem var araba markalarını düşünelim Ferrari Bmw de var Renault 9 da ben bu ikisi arasında Ford focus tarzında yaşayanlardanım. Yani kendim için neyse kuşum içinde iyisine yakın olmasını arzu ediyorum. Samsunda da hangi petshop güvenilirdir bilmediğim için belki samsunlu birisi çıkarda kardeşim bak burası iyidir der diye bekliyorum.

Naturbird sitesinde 25 kg'lık paketleri haricinde 1kg'lık paketleride mevcut ben onu göz önünde bulundurup yazmıştım.Yoksa 25kg paket 2-3 çift için bile fazla kaçıyor...

Geri