Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunda beyaz dışkılama

• Konbuyu başlatan ayhanturgud
  • Başlangıç tarihi
A

ayhanturgud

Guest
Merhaba,

Geçen pazar günü petshop'tan bir çift kuş aldım (elimdeki yavrulaması için aldığım çiftleri değiştirdim). Adam "bunlar yavrulamışlardı, yine yavrulayacaklar" dedi, dişinin popo kısmı da sırt kısmında şişkindi.

Kuşları aldım, geldim kafesi temizleyip yeni kuşları saldım. Dişi kafeste sakinleşip tüneğe çıkınca oldukça büyük (çiğnenmiş şekersiz naneli sakız kadar büyük hacimli) bir şekilde dışkıladı (alttaki fotoğrafta sol alttaki parça) ve poposundaki yuvarlaklık gitti. Daha sonra bir hafta boyunca da diğer gördüğün şekilde pislediler dişi ve erkek.
IMG_3890.jpg

Yavrulayacaklar diye yavruluğu da taktım, önceden keten ipi vardı, kuşçu da "onları çıkar, sarı kum koy." dedi, kursakları içinde beyaz irice kum verdi.

Geldiklerinden beri 180 saat geçmiş desek (1 hafta 168 saat :) ) 120 saatleri yuvalıkta geçti.

arada yuvalığa bakıyordum onlar yokken ve hep dışkılamışlardı (kuşçu oradaki kafeslerindeki yuvalığı göstermişti, orada da vardı pislik) aşağıda görebilirsiniz.
IMG_3894.jpg

pisliği temizleme şansım olmadığı için yavruluğu tamamen boşalttım, sadece içindeki ortası delik tahta, biraz da dibe yapışmış kum kaldı.

azönce temizlemek için kafesi aldım, başka bir kağıdın üzerine koydum, yeşil dışkıladı ama sanırım düzelmediler.

Vitaminsiz su vermiyorum. Yem olarak hem kabuklu hem kabuksuz yem veriyorum. Mürekkep balığı kemiği, kum ballı kraker eksik olmuyor. Neden olur bu beyaz dışkılama, nasıl düzeltebilirim?

Böyle bir sayfa buldum belki de cevabı bu yazıdadır tebeşir gibi dışkıyı da anlatıyor. Link: normal ve anormal dışkılar - muhabbet-kus - Blogcu.com

Bu hastalık bendede var gördügum kadarıyla aynısı kareciger hastalıgı (iştahsizlik) yazıyor ama benim kuş yemi koyar koymaz bitiriyor kursagınının hiç boşaldıgını görmedim yem haftada 3 kez veriyorum genelde böyle :) 3 aydır besliyorum yaklaşık . çavdar vermeye başladıgımdan beri böyle böle(2 aydır.) :)

XDJM86.gif

Son düzenleme:
Bu hastalık bendede var gördügum kadarıyla aynısı kareciger hastalıgı (iştahsizlik) yazıyor ama benim kuş yemi koyar koymaz bitiriyor kursagınının hiç boşaldıgını görmedim yem haftada 3 kez veriyorum genelde böyle :) 3 aydır besliyorum yaklaşık . çavdar vermeye başladıgımdan beri böyle böle(2 aydır.) :)

[MENTION=3675]ayhanturgud[/MENTION] adlı üyenin kuşu değil miydi hasta olan? Sizde de mi aynı sorun var geçmiş olsun.

[MENTION=3675]ayhanturgud[/MENTION] adlı üyenin kuşu değil miydi hasta olan? Sizde de mi aynı sorun var geçmiş olsun.

Evet bende bu hastalık var daha önce hiç yaşamadıgım için bu konu da ilgimi çekince sormak istedim.Acaba hastalıgın sebebi nedir. Forumda bilgili olan arkadaşlar varsa bilgi edinmek amacıyla sordum galiba bilen yok. Benim kuşta yaklaşık 2 aydır var bu durum.

XDJM86.gif

Son düzenleme:
Aynı şeyi dün bende farkettim. aynı kafeste 2 çift kuşum var. çiftlerden birini yeni aldım ve sanırım yeni aldığım çiftteki dişi buna benzer dışkılıyor. Sebebi nedir birtürlü bulamadım.

Diski analizlerinde bu durum için karaciğer pankreas rahatsizligi diyor

Geri