Karadeniz Pet

muhabbet kuşunun beslenme programı

selen canaydın bedel

Onursal Üye
Muhabbet Kuşununun Beslenme Programı

Hergün : Taneli yemler, Ay çekirdeği, yeşil yemler (yıkanmış olarak), Meyve, Taze Su

Haftada : Taze ağaç dalları, mineraller (kaynatılmış tavuk yumurtası kabuğu)

Arada Bir : Kuru ekmek, peksimet, pişmiş patates, yassı makarna, yağsız, pişmiş et, pişmiş yumurta sarısı, yoğurt, ılık meyve çayı ve meyve suyu

Tüy Değiştirme ve Hastalıkta: Multivitamin + B Vitamin

Dişi Muhabbet Hamileyken :Yemlere ilaveten çimlendirilmiş yemler, yumurta sarısı, havuç, peksimet, bayat beyaz ekmek, yağsız sütle karıştırılarak yumuşak bir yem oluşturulmalı ve kuşa verilmelidir. Mineral olarak Kalsiyum ve fosfor verilir. Ayrıca magnezyum, natrium, demir, bakır, çinko gibi karışımları içeren minareler de, su veya yemlere karıştırılarak verilmelidir. Yemlerin devamlı olarak değişik, taze ve vitaminli olarak verilmesi çok yararlı olacaktır.

Yasak olan yiyecekler : Bonbon, sucuk, yağlı peynir, kızartma et, alkollü içecekler, tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak tutmak gerekir.

Yem ve su kaplarının; her gün sıcak su ile yıkanması ve haftada bir genel temizlik yapılması sağlıklı beslenme açısından da çok önemlidir.

kısa halde toparlayıp yazdım

Faydalı bir makale ama önceden verilmişti yanlıs hatırlamıyorsam emeğinize saglık :)

Paylaşım için teşekkürler ama benim kuş peyniri çok seviyor vermemeli miyim :/

Okumadım diyenlere inat sonuna kadar okudum :D
Paylasım için tesekkürler :)

Geri