petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

muhabbet kuşunuzu eve ilk getirdiğiniz gün

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bilgi Bankası' forumundadır ve selen canaydın bedel tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. selen canaydın bedel

Beğenileri:
    6
    eve getirir getirmez hemen kafese koymayın,onun ürkekliğini korkusun yenmesi için en azından 2 veya 3 ssat dışarıda sizinle vakit geçirsin( ilk dakikalar ilk saatler çok önemli) mesela elinize yem koyun ve uzatın önüne elinizden yem yesin,suyunu bir çay tabağına koyun ordan içsin bu zaman sürecinde ayrıca yumurta maması yapın (hoşgeldin maması) bir kaba koyun önüne bırakın ondan yesin ,bu saatler içerinde onunla sohbet edin,işaret parmağınızla tünek yapın ve ayak önüne koyun parmağınızı üstüne çıkmasını sağlayın ve bu saatler içersinde tekrarlayın , parmağınızda olduğu anlarda onun göbeğini gagasını yavaş yavaş yaklaşrak öpün yavaş yavaş,bunu o alıştıka tekrarlayın,yine göbişini okşayın ve bu tür hareketleri yaparkende ona güzel sözler söyleyin gülümseyerek,yani kısaca zengin saatler geçirin ilk eve geldiği saatlerde.sonra kafesinede parmağınıza alarak koyun (canım cicim ,bitanem gibi lafları yumuşak bir ses tonuyla söyleyin hep ona,bir bebek gibi şefkatle yaklaşın) ve ondan sonraki günlerdede yine dışarı çıkarın ama izin verin kendisi çıksın(kapısını açık bırakın)bekleyin hemen çıkmayabilir çekindiği için siz uzakta durun kafesten biraz takip edin ,o yavaş yavaş çıkacaktır ilk 10 dk çıkmazsa parmağınızla tünek yapın içeri sokun ve önüne koyun parmağınıza gelmesini sağlayın ve dışarı çıkarın kafesin üstüne yada yere bırakın yarım saat vakit geçirin ilk hafta çok önemli bu şekilde devam etsin.sonra yavaş size alıştığını göreceksiniz.

mama tarifi yazıyorum haftada 1 defa vereceksiniz
    tarif : 1 tane haşlanmış yumurtayı 4 de bölün 2 parçasını alın( 2 kuş için parça yeterlidir) bir kaba koyun,içine bir çay kaşığı irmi,bir çay kaşığı galete unu,mini bir parça( bir serçe parmağı kadar) havuç rendeleyin,bir çay kaşığı bal varsa evinizde brokoli,ıspanak kıyın içine yoksa Ok. bu malzemelerin hepsini iyice ezin yada rondodan geçirin en son üstüne yumurtanın kabuklarını ufalayın ve afiyetle yesinler.

vitaminide haftada 1 defa vereceksiniz

toz avivit haftada 1 defa suyuna yarım çay kaşığı

avisol ve avisol-b daha çok tüy döküm ve vitamin takviyesi gerektiği hastalık durumlarında

kum olarak ben champiyonu yada vitasand ı öneriyorum.

kafe sabit bir yerde olması gerekiyor,zırt pırt yerinden oynaması lazım kafesin.

yine kafes rüzgar geçmeyen bir yerde

ve ayırca ortamda soğuk olmamalı. olmamalı.

kafesinde mürekkep balığı kemiği,mineral blok muhakkak bulundurun,ayrıca ayrı bir yem kabına muhakak kum koyun hazımları için çok önemli bu

haftada bir kaç kez evde ne olursa artık ..

salatalık kabuğu ,dolmalık biber,elma parçası,havuç,marul yada kıvırcık azcık azcık verirseniz mis gibi olur.

ve son olarak mubişiniz için ilk yardım çantanız artık siz ne diyorsanız o olsun.ve içinde acil bulunması gerekenler :

teramisin melhem yaraları için

vazelin mantar için

ıslak mendil kafesin ve kuşun( ayak,popo,gaga) acil durumlar için hijyeni için,pislik temizleme.

mısır unu ishal durumları için

pirinç ishal durumlarında lapa yapıp suyundan vermek için

parazit spreyi(avisprey)

avivit haftda bir vitamin için

avisol ve avisol-b tüy döküm ve ek hastalık zamanlarında vitamin takviyesi

avidiare ishal tedavisi için

aviastım soğukalgınlığı,üşütme için

2. Romeo

Romeo Guest

Ben kuşumu 7 aylık aldım bana alışması ne kadar sürer?

3. escada35

escada35 Guest

baya uzun sürebilir çünkü bi muhabbet yavruyken daha çabuk alışır siz bu süreyi atlatmışsınız :(

4. ZavaZinGo

ZavaZinGo New Member

Beğenileri:
    0
    Merhaba kuşcudan alığım jumbo 1 aylık.Nasıl alışır şu anda yeni aldım kafese koydum hızlı nefes alıyor ölürmü ?

5. escada35

escada35 Guest

Hızlı nefes alıp vermesi odanın sıcak olmasıyla ilgili olabilir oda ısısı normalde olsun. Zamanla kafesine alışır size de alışması ne kadar ilgilendiğinize bağlı biraz zaman lazım ona 1 2 ay kadar.

6. Zehra kalkan

Mamayı kaba koyun diyo ya bardak altlığı olurrrrmmu

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:41 -->-> Daha önceki mesaj 13:16 --

Kuşuma elimle yem vermeye çalışırken kafesten çıktı uçunca duvara çarpıyo

7. Burak ERMİŞ

Burak ERMİŞ New Member

Beğenileri:
    0
    Dün akşam 2 aylık erkek çek muhabbet aldım yeni olduğu için yem yemiyor ve su içmiyor. Sorum şu alırken yoktu fakat sabah baktığım da dışkı poposuna yapışmıştı bu normal bir durum mu?

8. Ercan YAŞAR

Ercan YAŞAR Active Member

Beğenileri:
    11
    Normal bir durum ama takip edin. Bir sürü kuşun arasından ayırdınız sizden önce de anne baba ve kardeşlerinden ayrıldı. Şimdi tek başına bilmediği bir yerde 1 -2 gün yem yemeye bilir su içmez hafif ishal olur. Ama iyi gözlemleyin ilk günler çok üstüne gitmeyin hafif ses tonu ile rahatlatıcı bir şekilde seslenin hem sesinize hem size hem ortama alışsın. Hayırlı olsun

9. kuscuadamtr

Yarın muhabbet kuşu alacağım 2 tanemi alayım yoksa tekmi alayım 2 tane alınca eğitim ve konusturmak zordur diyorlar felan ne yapayım ?

10. Alex1

Alex1 Guest

alex

Merhaba, kuşum daha yavru ve alalı 4 5 gün oldu ilk başka bi evdeydi şimdi kendi evime getirdim bir kere falan yemek yediğini görüp su içtiğini gördüm ve çok durgun arada bazen cok hareketli oluyor o kadar. Normal bir alışma durumu mudur acaba lütfen düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim alex için.

11. halil karagöz

Hocam İlk Getirdiğimizde Hemen Kafesemi Sokmalıyız Yoksa Çıkarmalımıyız Çıkarırsak Bizden Ürkermi İlk Defa Almayı Düşünüyorumda..

12. mnbvb

mnbvb New Member

Beğenileri:
    0
    selamun aleyküm

13. Muhabbet123Çapkın

Beğenileri:
    0
    #13 Muhabbet123Çapkın, 22 Haziran 2015
    Son düzenleme: 22 Haziran 2015

Sayfayı Paylaş