Karadeniz Pet

Muhabbetkuşu Cinsleri Ve Bilinen Yanlışlar

Ümit BAY

Paylaşımcı Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar...

Bu yazıyı yazma gereği duydum çünkü bir çok kişi muhabbet kuşu ırkları dendiğinde başlıyor saymaya
Pakistan,Yerli,Çekostavak,Jumbo,İngilizi,Hollanda,Belçika,Tepeli,Show Jumbo
Bunların Hepsi Yanlıştır Bu Konuyu Açmak İstiyorum Elimden Geldiğince Bildiğim Ve Yaşadığım Tecrübelere Dayanarak Bu Konuda Yanlış Bilinen Olayı Düzeltmek İstedim

Arkadaşlar Muhabbet Kuşları 2 Irka Ayrılır Small Budgerigars (Küçük Kuşlar) Show Budgerigar (Show Kuşları) İri Irk Yani Başkada Irk Yoktur Bu Kuşlarda
İngiliz Hollanda Belçika Diye Irk Yoktur O Kuşlar Biz Türklerin Sadece Show Kuslarının Kırıklarına Verdiğimiz İsimlerdir.Show Kuşlarınada Jumbo Deriz Zaten Yada Show Jumbo Lakab Gibidir Yani.

Bu Resimdeki Kuş Orjinal Bir Show Kuşudur

2z7fqfl.jpg

resim tamamen bana aittir

Bu Resimde Show Kuşunun Biraz Daha Kırılmış Hali İngiliz Diye Tabir Edilen Kuşlar

1zg3qyq.jpg

Bu İse Azdaha Kırılmış Show Kuşu Yani Hollanda vs Dedikleri Kuşlar

2s13n2v.jpg

Gelelim Küçük Kuşlara Bunlarada Pakistan,Çekostavak,Yerli Denmekte Tkkkf Yarışma Kategorilerinde bu kuşların adı küçük kuşlar yarıştıgı sınıfta küçük kuşlardır W.B.O dada Kategoriler Böyledir Türkiyede Çok Küçük İse Pakistan Denir Normal Boy İse Yerli Denir Az Daha İri İse Çekostavak Denir Bunlarda Bir Irk Değildir Tamamen Halk Arasında Deyimlerden İbarettir.

Bu Arada Pakistan Kuşları Diye Tabir Edilen Kuşlar Pakistandan Gelmiyor İzmirden Üretilip Gelenide Var Suriyeden Gelinide Var Pakistandan Gelenide Yani Pakistana Özgü Kuşlar Değiller Bunuda Unutmayalım:)

Tepeli=Tepeli Bir Irk Değildir İyi Huylu Bir Tüy Hastalığıdır

Rainbow=Rainbowda bir ırk değildir Biz Üreticiler Tarafından Kabul Edilen Bir Mutasyon Resmi Olarak Yarışma Kategorilerinde Yerini Şu An İçin Alamamış Bir Mutasyondur

Albino-Lutino=Bunlarda Irk Değil Mutasyondur Lutino Başlı Başına Mutasyondur Albino İse İlk Önceleri İyi Huylu Bir Genetik Hastalık Sonradan Mutasyon Olarak Kabul Edilmiştir.Şöyle Düşünün Örneklemek Gerekirse Beyaz Saçlı Sarı Tenli İnsanlar Olur Aynı Onun Gibi Bu Uygun Bi Örnek Oldu :)

hepinize iyi forumlar dilerim bu yazı tamamen şahsım tarafından yazılmıştır alıntı değildir www.muhabbetkusu.com.tr Dışında Yayınlanamaz

Son düzenleme:
1-Nasıl yani hastalıklı kuşlara o kadar para mı verdim ben :D
2-Mantoluyu yazmazsan kırılırım valla :D
3-Güzel paylaşım teşekkürler.

Aslında iki ırk var diğerleri ise bunların kırılması sonucu oluşan kırmalar yani.

Paylasım icin tesekkur ederim

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

1-Nasıl yani hastalıklı kuşlara o kadar para mı verdim ben :D
2-Mantoluyu yazmazsan kırılırım valla :D
3-Güzel paylaşım teşekkürler.

Mantoluda Kardeşim Kuşun Kafasındaki Tüy Olayının Eşlemeler İle Sırta Enseye Vs Yansıtılmış Halidir Eşlemeler İle Bu Hali Aldı Dahada Alacaklar

Aslında iki ırk var diğerleri ise bunların kırılması sonucu oluşan kırmalar yani.
Aynen Öyle

Paylasım icin tesekkur ederim

Bir Şey Değil Ben Teşekkür Ederim Okuduğunuz İçin
GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Geri