Karadeniz Pet

muhabbetkusu.com.tr KIRAATHANESİ / SOHBET SERBEST

Süleyman hocam hoşgeldin :D Ömer bi çay ısmarla Süleyman öğretmenime :D
ama şimdi sürekli uyarı gelecek sana çünkü ıvırından zıvırına her türlü geyik muhabbeti dönüyor burada . bir konuyu çöp ettik te sonra dedik bari yeni konu açalım kimse mağdur olmasın :D :D çimlendirmeyi de biliyorum ama okadar uğraşacak hem vakit hem de enerjim yok malesef ama yapabilen için evet doğru söylüyorsunuz
Eyvallah. En fazla "konuyu takip etmeyi bırak" butonuna basarım:D
Aslında çimlendirme çok kolay. Pek vakitte harcatmıyor. Tek dikkat edilmesi gereken küflenmeyi önlemek. Dezenfektanla bu sorun da hallediliyor. Hiç olmazsa buğday çimlendirip verin derim.
suleyman beyı burda gormek cok guzel tabıkı cay nedemek kahve ısmarlarm ben ona :)
Süleyman hocam da geçen günlerde çim tohumunun faydalarından bahsetmişti. benimde aklımda o var acaba diyorum çim tohumu alsam da yeme az bişey karıştırsammı
Çim tohumunu tavsiye ederim. Hem faydalı hem de çok seviyorlar.
Ben bildiğim kadarıyla bazı tohumları aşağıya yazayım ama hepsini de ayrı ayrı deneyin. Çünkü bir kısmını sevmeyip yemeyebiliyorlar. Tavsiyem, aktardan veya zirai tohum satan yerlerden çok az miktarlarda, 20şer gram mesela, alıp deneyin. Bunlardan bazıları çok küçüktür. Onları da mamaya katarak verebilirsiniz.

Keten
Susam
Havuç
Panicum (sarı ve kırmızı)
Tere
Piskopos otu
Turp
Ispanak
Haşhaş
Perilla
Kolza
Kanola
Yonca
Soğan
Hindiba
Anason
Devedikeni
Hardal
Chia
Şalgam (tatlı olması gerekiyor)

Eyvallah. En fazla "konuyu takip etmeyi bırak" butonuna basarım:D
Aslında çimlendirme çok kolay. Pek vakitte harcatmıyor. Tek dikkat edilmesi gereken küflenmeyi önlemek. Dezenfektanla bu sorun da hallediliyor. Hiç olmazsa buğday çimlendirip verin derim.

Çim tohumunu tavsiye ederim. Hem faydalı hem de çok seviyorlar.
Ben bildiğim kadarıyla bazı tohumları aşağıya yazayım ama hepsini de ayrı ayrı deneyin. Çünkü bir kısmını sevmeyip yemeyebiliyorlar. Tavsiyem, aktardan veya zirai tohum satan yerlerden çok az miktarlarda, 20şer gram mesela, alıp deneyin. Bunlardan bazıları çok küçüktür. Onları da mamaya katarak verebilirsiniz.

Keten
Susam
Havuç
Panicum (sarı ve kırmızı)
Tere
Piskopos otu
Turp
Ispanak
Haşhaş
Perilla
Kolza
Kanola
Yonca
Soğan
Hindiba
Anason
Devedikeni
Hardal
Chia
Şalgam (tatlı olması gerekiyor)
cok saolun suleyman bey guzel bılgıler ıcın onu deneyecegım ben kesın :)

Hocam, bunca tohumu verince yanındakini bırakıp gözü bizimle OYNAMAYA dikmesin sonra kuşlarımız? :D
öncelikle çim tohumunu denemek istiyorum. bu akşam eve geçerken alacağım yeme karıştırıp veririm. digerleride zaten liste burada zamanla veririm. teşekkürler

Havalandırma için, cama, dışarıya hava üfleyecek şekilde pervanelerden takabilirseniz, hiç sorun yaşamazsınız. Zaten temiz tutuyorsunuz sanırım. Evin diğer bölümlerinden de soğuk hava gelmeyeceğine göre, hem evin atmosferini bozmamış olursunuz, hem de koku problemi olmaz

Hocam, bunca tohumu verince yanındakini bırakıp gözü bizimle OYNAMAYA dikmesin sonra kuşlarımız? :D
öncelikle çim tohumunu denemek istiyorum. bu akşam eve geçerken alacağım yeme karıştırıp veririm. digerleride zaten liste burada zamanla veririm. teşekkürler
Bence yeme karıştırmayın. Tek başına verin ki sevip sevmediğini görürsünüz. Bizim verdiğimiz hazır yemler, sadece yaşamasını sağlar. Mesela insanlar sadece un veya mısır veya pirinç ürünleri tüketerek hayatını devam ettirebilir ama ne kadar sağlıklı olur? Diyetlerini zenginleştirmek her zaman faydalı olacaktır.

Havalandırma için, cama, dışarıya hava üfleyecek şekilde pervanelerden takabilirseniz, hiç sorun yaşamazsınız. Zaten temiz tutuyorsunuz sanırım. Evin diğer bölümlerinden de soğuk hava gelmeyeceğine göre, hem evin atmosferini bozmanın olursunuz, hem de koku problemi olmaz
cok saolun kusumun yavrularının cıkmasını beklıyorum onlar cıkdıgında koku ıcın bırseyler yapıcam ınsallah ama suan pek koku yok zaten 6 cıft kus var temızlemem gereken 5 kafes var sıkıntı olmuor 2 haftada bır temızlıorum odayıda bosaltıcam esya kalmıcak sekılde temızlemesı daha pratık olması acısından cıkardıgımda oda bosalınca artık bır supurkelık ıs kalıyor koku konusundada odanın konumu cok ıı oldugu ıcın odadan camını acmadan karsı odadakı camı acıp havalandırmayı saglaya bılırım dıe dusundum sımdılık :)

verdiğim yemde çok fazla çeşit tohum var. çalıştığım yerde biri kendisi karışım yapıyor bende ondan alıyorum ama bir türlü söyletemedim. çimi de ben karıştırayım diyordum ama madem öyle ayrı vereyim. benim mesaim doldu artık eve gideyim. herkese iyi akşamlar

verdiğim yemde çok fazla çeşit tohum var. çalıştığım yerde biri kendisi karışım yapıyor bende ondan alıyorum ama bir türlü söyletemedim. çimi de ben karıştırayım diyordum ama madem öyle ayrı vereyim. benim mesaim doldu artık eve gideyim. herkese iyi akşamlar
iyi aksamlar kardesım yarın gorusuruz

Arkadaşlar benim dişi yumurtlamadı, ama yumurta belirtileri aynen duruyor. Az önce elime alıp poposuna bakayım dedim, yuvaya kaçtı tam çıktı yakaladım, elimi parçaladı resmen bakamadım :(

demekki yuvayı evi gibi görmeye başlamış ve gayet güveniyor bu iyi birşey işte :) yumurtlar yumurtlar :)

bu arada arkadaşlar biliyorsunuz dün bütün gün kuşlarım açtı. akşam yumurta maması yapıp verdim sadece dişi yedi :D erkek bir kere didikledi bıraktı birdaha bakmadı bile. erkek yeseydi keşke sonuçta dişiye kusuyor ikisi de faydalanırdı ama erkek yemiyor :S dün yine çiftleştiklerine şahit oldum sanırım saat 12 civarıydı erkeğin hormonlarına hakim olamadığı her halinden belli şekilde dişiyi çıldırmışçasına sıkıştırıp üzerine çıktı. ancak şu var arkadaşlar. erkek dişiye gayet baskın davranıyor adeta istediğini kafasına vura vura yaptırıyor amma velakin dün gözlemlediğim kadarı ile başarılı bir çiftleşme olmadı. Çünkü dişi eğilip poposunu kaldırmıyor. erkek te doğal olarak tam olarak altına giremedi. denedi çırpındı ama uzanamadı sonra tünekten aşağı düştüler ve çiftleşme girişimi burada sonuçlandı. Şimdi şunu düşünüyorum acaba hepmi böyle oldu ya da oluyor yoksa banamı denk geldi? :S Acaba dişi bizim ortamda bulunduğumuz için mi eğilmedi? Popo tüylerini yol diyorlar ama kıyamıyorum yapmalımıyım?
Kafamda deli sorular...

bu arada arkadaşlar biliyorsunuz dün bütün gün kuşlarım açtı. akşam yumurta maması yapıp verdim sadece dişi yedi :D erkek bir kere didikledi bıraktı birdaha bakmadı bile. erkek yeseydi keşke sonuçta dişiye kusuyor ikisi de faydalanırdı ama erkek yemiyor :S dün yine çiftleştiklerine şahit oldum sanırım saat 12 civarıydı erkeğin hormonlarına hakim olamadığı her halinden belli şekilde dişiyi çıldırmışçasına sıkıştırıp üzerine çıktı. ancak şu var arkadaşlar. erkek dişiye gayet baskın davranıyor adeta istediğini kafasına vura vura yaptırıyor amma velakin dün gözlemlediğim kadarı ile başarılı bir çiftleşme olmadı. Çünkü dişi eğilip poposunu kaldırmıyor. erkek te doğal olarak tam olarak altına giremedi. denedi çırpındı ama uzanamadı sonra tünekten aşağı düştüler ve çiftleşme girişimi burada sonuçlandı. Şimdi şunu düşünüyorum acaba hepmi böyle oldu ya da oluyor yoksa banamı denk geldi? :S Acaba dişi bizim ortamda bulunduğumuz için mi eğilmedi? Popo tüylerini yol diyorlar ama kıyamıyorum yapmalımıyım?
Kafamda deli sorular...
elleme sen poposunu yapar onlar sen evde yokken düzgün bir şekilde işi bitiriyodur mamaya devam dişi yiyosa erkek te yer eninde sonunda dün eşim makara yapmış bana 4 yumurta geldi diye halbuki bişey yok 3 te hala heycan olsun biraz bana diye sanki hic heycan yok ya bende bu sabah yumurta kontrolü yaptım 1 boş 2 si dolu damarlanma var birinde kalp atıyo dördü beklemeye devam böyle şakamı olur eve girdim gibi yuvaya baktım sinir oldum.

hahaha yenge pişman mı oldu yani şaka yaptığına :D :D bende okurken yanlış olumuşum eşim makarna yapmış bana 4.yumurta geldi diye yazdın gibi okumuşum la nebiçim kutlama ödülü bu böyle diye saniseler içinde aklımdan geçti :D şimdi de güldüm sinirim bozuldu abi beni işimden edeceksiniz ya :D
yengeye kızma benim erkek kuş gibi fazla dominantlık yapma :D şaka yapmış işte altı üstü baksana :)
hadi bakalım hayırlı olsun demekki 3te 2 oranında doluluk var. bence gayet iyi. 6 tane yapsa 4 dolu olsa bence çok güzel..

hahaha yenge pişman mı oldu yani şaka yaptığına :D :D bende okurken yanlış olumuşum eşim makarna yapmış bana 4.yumurta geldi diye yazdın gibi okumuşum la nebiçim kutlama ödülü bu böyle diye saniseler içinde aklımdan geçti :D şimdi de güldüm sinirim bozuldu abi beni işimden edeceksiniz ya :D
yengeye kızma benim erkek kuş gibi fazla dominantlık yapma :D şaka yapmış işte altı üstü baksana :)
hadi bakalım hayırlı olsun demekki 3te 2 oranında doluluk var. bence gayet iyi. 6 tane yapsa 4 dolu olsa bence çok güzel..
inşallah kardeşim bence 4 yada 5 kalır diye düşünüyom ya böyle şakamı olur bütün hevesimi kacıtırdı ben ne sevindim 4 oldu diye benim eşimde cok meraklı ilk yavruların hepsi benim diyo eyitecekmiş bendende meraklı :D

e daha ne istiyorsun :D ne güzel işte.. keşke beimkide olsa
şaka yapmış işte heyecanlan diye sana takılmış. senin benim gibi birine ancak böyle şaka olur zaten :D diğerleri hiç zevkli şaka olmazdı yapan kişi için :D telefonu kapattıktan sonra da iyi gülmüştür hee yenge dün :D
ben,m aklıma bir fikir geldi. ama hepimiz yapacaksak söylicem ve yan çizmek, yan yattı çamura battı sonra yaparım başka zaman ederim vs gibi bahaneler üretmeyeceğiz.... ömer sende dahilsin buna.. evli olan herkes dahil okuyorsa süleyman hocam da dahil...

Bu akşam eve giderken. küçük bile olsa, ucuz bile olsa 1 dal bile olsa eşlerimize çiçek götürelim. çiçekçide 1 adet kırmızı gül 5-10 tl filan. eşlerimiz için değmezmi yani? onlar için aslında çelenk bile az kalır :D ama olsun.. sevindirelim belki pek çoğumuz hiç götürmüyor ya da 2günde bir götürüyor bilemem ama bu akşam özel olarak bunu yapalım arkadaşlar. yok ben sokakta taşıyamam çekinirim utanırım ne gerek var, millet ne der konu komşu dedikodu yapar gibi bahaneler uydurmak yok!!! çiçek taşıyan adama kimse kötü gözle bakmaz.. kadınlar herşeyimizle ilgileniyorlar tamam sevgimizi her şekilde gösteriyoruz ama buda olsun nolcak.. bu akşam da böyle mutlu oluversinler sevinsinler. beni kırmayacağınızı biliyorum. rabbim onları başlarımızdan eksik etmesin...amin
cevabınızı yazıyı okur okumaz bekliyorum hepinizden

e daha ne istiyorsun :D ne güzel işte.. keşke beimkide olsa
şaka yapmış işte heyecanlan diye sana takılmış. senin benim gibi birine ancak böyle şaka olur zaten :D diğerleri hiç zevkli şaka olmazdı yapan kişi için :D telefonu kapattıktan sonra da iyi gülmüştür hee yenge dün :D
ben,m aklıma bir fikir geldi. ama hepimiz yapacaksak söylicem ve yan çizmek, yan yattı çamura battı sonra yaparım başka zaman ederim vs gibi bahaneler üretmeyeceğiz.... ömer sende dahilsin buna.. evli olan herkes dahil okuyorsa süleyman hocam da dahil...

Bu akşam eve giderken. küçük bile olsa, ucuz bile olsa 1 dal bile olsa eşlerimize çiçek götürelim. çiçekçide 1 adet kırmızı gül 5-10 tl filan. eşlerimiz için değmezmi yani? onlar için aslında çelenk bile az kalır :D ama olsun.. sevindirelim belki pek çoğumuz hiç götürmüyor ya da 2günde bir götürüyor bilemem ama bu akşam özel olarak bunu yapalım arkadaşlar. yok ben sokakta taşıyamam çekinirim utanırım ne gerek var, millet ne der konu komşu dedikodu yapar gibi bahaneler uydurmak yok!!! çiçek taşıyan adama kimse kötü gözle bakmaz.. kadınlar herşeyimizle ilgileniyorlar tamam sevgimizi her şekilde gösteriyoruz ama buda olsun nolcak.. bu akşam da böyle mutlu oluversinler sevinsinler. beni kırmayacağınızı biliyorum. rabbim onları başlarımızdan eksik etmesin...amin
cevabınızı yazıyı okur okumaz bekliyorum hepinizden
ben varım onlar olmasa bizler hiciz