Muhabbetkuşu Kızıştırma Yöntemleri

Konusu 'Muhabbet Kuşu Üretimi' forumundadır ve muhabbetkusubilgi tarafından 8 Ekim 2018 başlatılmıştır.

 1. muhabbetkusubilgi
  Çevrimdışı

  Katılım:
  28 Eylül 2018
  Mesajlar:
  17
  Beğenileri:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  5 ile 10 tane
  Merhaba arkadaşlar bugün sizlere muhabbetkuşlarının kızıştırma yöntemlerini anlatacağım Bir çok arkadaş kızıştırmakda sorun yaşamakta farklı yollar var bu yolları izlemenizi tavsiye ederim. Adım adım aşama aşama anlatacağım.
  1. ADIM : Çift kuşların kızışması için ilk işlem ayırma yöntemidir. Bu yöntemi detaylı bir şekilde anlatacağım. Bunun için 2 farklı kafes olmalıdır hangi kafes büyük ise erkek orada olmalıdır ve dişiyide diğer kafese almalısınız. Erkeğin kafesde yuvalık takılı olmalı ve diğer malzemelerde olmalıdır(gagataşı,kalamar kemiği, mineraltaşı vs.)
  Ayırma süreci yaklaşık 3 4 hafta arası olmalı, bu süreçte dişi ve erkeğin tüm ihtiyaçları giderilmeli vitamin uygun yem vs.
  Kimisi yanlış yapıyor buraya dikkat edin.
  Erkeğin bulunduğu kafese dişi atılır. Dişinin bulunduğu kafese erkek atılmaz. Sebebi şu erkek yanlız kaldığı sürece o kafesde baskınlık kurmalı ki çiftleşebilsin(irilik ve karakterde önemli.)

  2. ADIM : Kuşların üremesini tetikleyen en çok mamadır. Üreticilerin kullandığı çeşit çeşit tarifler mevcuttur araştırabilirsiniz. Bu yöntemi 1 kere deneyipde sonuç alamayabilirsiniz kuşlar yiyene kadar vermelisiniz alışması gerek. Çoğu kişi 1 kere yapıp geliyor, kuşlarım yemedi boşuna yumurta ziyan oldu diyenler var yiyene kadar direticeksiniz 4 5 yapışta muhakkak yemeye çalışıyorlar.
  Genellikle yapılan mama tarifini ve malzemelerini veriyorum deneyebilirsiniz.

  MALZEMELER

  • Havuç
  • Yumurta
  • Hazır mama
  • Galeta unu
  • Tarçın
  HAZIRLANIŞI
  • Yumurtayı iyice haşlayın, beyazı ve sarısıyla birlikte rendeden geçirin. Havucuda aynı şekilde rendeleyin. Hazır mama ve galeta ununu 1 çay kaşığı olarak atabilirsiniz kıvamını tutması için. Tarçını da 1 çay kaşığının ucu kadar atın iyice karıştırın ve kuşlara verin. Yumurtanın kabuğunuda kullanabilirsiniz tabii zarını soymanız gerekli. Yumurta rahat soyulması için önceden tuz attıysanız kabuğu kullanmayın mamaya ilave ederken tuz zararlıdır. Bu adım bu kadar.

  3. ADIM :
  Geldik son aşamaya bu aşamada izlenilen yol tamamıyla ilaçladır. Kızıştırıcı ilaclar mevcut piyasada en önemlisi SELENYUM takviyeli olanıdır. Bu tür ilaçlar kuşlarınızın yumurta dolu oranını bile arttırabilir ilaçla takviye yapabilirsiniz ve bu sayede döl verimi artar. Piyasada en çok bilinen ilaç Nekton E ve S vitaminleri bunların ikisinide vermek zorundasınız nekton markası biraz maliyetlidir tek çift kuş için önerilmez genellikle üretimhanelerde kullanılır. Diğer bir bilinen ilaç ise Hobi - E ve Hobi - S bu tür ilaçları kullanarak takviye yapabilirsiniz.

  NOT : Genellikle çoğu kişi nijer tipi tohumlar kullanıyor fakat. Fazla nijer verimi kuşu tüye sokar ve üreme zamanını erteler iyice uzatır. Kısaca nijerden uzak durmakda fayda var.


   
 2. Cartualti
  Çevrimdışı

  Cartualti Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  8 Ekim 2018
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  10 ile 20 tane
  teşekkürler çok yararlı :)
   
 3. Sartune
  Çevrimdışı

  Sartune Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  Çarşamba
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu, Cennet P.
  Kuş sayısı:
  2 ile 5 tane
  faydalı adımlar :) teşekkürler
   
 4. CaferveFadik
  Çevrimdışı

  CaferveFadik Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  Cumartesi
  Mesajlar:
  5
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bayan
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  2 tane
  teşekkürler deneyeceğim :)
   
 5. azragl3
  Çevrimdışı

  azragl3 Bakıp Çıkıcam

  Katılım:
  Bugün
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  0
  Evcil Hayvanı:
  M. Kuşu
  Kuş sayısı:
  2 tane
  yavaş yavaş etkisin görmeye başladım :)
   

Sayfayı Paylaş