Karadeniz Pet

Muhabbetkuşu'nu Eğitmeye Nereden Başlamalıyız?

Gokhan ERKAN

Onursal Üye
Yavru bir muhabbet kuşunu alıp eve getirdiğinizde, kafesine yerleştirmeden önce yarım saat oynayın. Bu sizinle iletişime geçmesine, ilişki kurmasına yardım eder. İlk başlarda kuş çok ürkek görünebilir. Ve sizden uzaklaşmayı deneyebilir. Unutmayın ki o, sizin avucunuza ulaşana kadar diğer kuşların sesi ve görüntülerinden başka bir şey bilmiyordu.Eğer sizden uzaklaşmayı denerse, vücudunu nazikçe elleriniz arasında tutun. Sonra onu okşamaya başlayın ellerinizle. Ardından yanaklarınıza doğru götürün. Bu hareketler sakinleşmesine yardım edecektir.Tıpkı bebek muhabbet kuşu gibi eve ilk getirdiğinizde, yetişkin muhabbet kuşunu elinize alın. Emin olun ki ilk önce kanatlarını çırpacaktır. Onu dikkatlice yere bırakın. Elinizi çok yavaşça kuşun göğsünün üstüne götürün. Elinizi yere paralel olarak hareket ettirmeniz eğitim esnasında size kolaylık sağlayacaktır. Eğer arkaya doğru kaçarsa, vazgeçmeyin ve denemeyi sürdürün. Ürkütmeden, çok yavaş hareket ederek devam edin. Sonuçta yatışacak ve elinizin yakınına doğru yanaşacaktır. Yapmanıza izin verdiğinde, nazikçe göğsünden tutmayı deneyin. Doğru yolda olup olmadığınızı o size davranışları ile belli edecektir. Gerginse ve yeniden uzaklaşmayı denerse, yılmayın.Artık elinizde ve siz çok yavaşça elinizi yukarı doğru kaldırıyorsunuz. Zıplamaya kalkışırsa, ona yatışması için süre verin ve tekrar deneyin. Öğretmeniz gereken öncelikli terim ‘‘Yukarı’’ ve ‘‘Aşağı’’olacaktır. Aşağı-yukarı pratik eğitimini, kuşunuzu evcilleştirirken hiç değilse haftada bir kere kullanabilirsiniz.
Muhabbet kuşlarına acı vermeyi denemeyin. Eğer çimdiklemeye, ısırmaya devam ediyorsa hafifçe yüzüne üfleyin. Bir kuşu elinizden düşürmemeniz gerekir. Hele de bir muhabbet kuşunu! Ona vurduğunuzda ya da düşürdüğünüzde bu hiç zevk verici bir öğreti olmayacaktır. Özellikle ısırmaya eğilimli olduğunda, kuşu omuzlarınıza yaklaştırmamanız gerekir. Hayır kelimesini ona mutlaka öğretmelisiniz

Rica ederim. Alıntıda olsa paylaşıp bilgilendirmek istedim. Azıcık faydam olduysa ne mutlu bana :)

Amaç başkalarına faydalı olmaksa;
Bazen mum olup kendi ışığınla aydınlatırsın
Bazen de ayna olup başkalarının ışığını yansıtırsın
Paylaşımlar için tekrar Teşekkürler

Amaç başkalarına faydalı olmaksa;
Bazen mum olup kendi ışığınla aydınlatırsın
Bazen de ayna olup başkalarının ışığını yansıtırsın
Paylaşımlar için tekrar Teşekkürler
Valla Uğur abi bu yazdığının üzerine fazla birşey deyipte yazdığının büyüsünü ve güzelliğini kaçırmak istemiyorum. Çok güzeldi ben teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:30 -->-> Daha önceki mesaj 13:26 --

..........

Ayni seyler sitede cok var ama malesef bu anlatilanlar gibi yurumeyebilir
Dostum bizde biliyoruz sitede olduğunu. Her zaman böyle yürümediğini de biliyoruz. Paylaşım yaptık. Derin bilgilerinle madem sen bilgilendir, herkes faydalansın. Bizde alıntı yaptık dedik zaten. Kendi bilgilerimizi paylaşmadık. Saygılar.

Son düzenleme:
Dostum bizde biliyoruz sitede olduğunu. Her zaman böyle yürümediğini de biliyoruz. Paylaşım yaptık. Derin bilgilerinle madem sen bilgilendir, herkes faydalansın. Bizde alıntı yaptık dedik zaten. Kendi bilgilerimizi paylaşmadık. Saygılar.

Ayni konudan 3 4 tane bulabilirim o yuzden gereksiz bence alinti yapmak onemli degil herkez bilecek diye biside yok ama paylasim yapmadan once konulara bakip ona gore konu acilmasindan yanayiz

Imzama bakarsaniz detayli konularim var zaten .

Ayni konudan 3 4 tane bulabilirim o yuzden gereksiz bence alinti yapmak onemli degil herkez bilecek diye biside yok ama paylasim yapmadan once konulara bakip ona gore konu acilmasindan yanayiz

Imzama bakarsaniz detayli konularim var zaten .
Yanayiz derken? kac kisiyle? Ben konuyu actim. Dogru yere de actim. Sorun yok yani. 3-4 tane olmasi benim burada paylasmamam anlamina gelmiyor. Kolay gelsin sana.