Karadeniz Pet

Muhabbetlerin Banyosu

• Konbuyu başlatan emrah8
  • Başlangıç tarihi
E

emrah8

Guest
Bir kuş nasıl banyo ettirilir? :DEvet arkadaşlar, yaklaşık 8 yıldır muhabbet kuşu besliyorum.Farklı farklı kuşlarım oldu ama bu banyo olayını bir türlü yaptıramadım.dışarda kap içerisinde su bıraktım olmadı,banyoluk aldım suyunu içti girmedi,hatta içine marul attım marulu yedi suyu içti ama adım atmadı. :D oyuncak koydum içine kenardan kurtarmaya çalıştı olmayınca dahada ilgilenmedi.youtube videoları izliyorum kuş kendisi çıkmak istemiyor,bizimkiside girmek istemiyor. :D İlk kuş beslediğim zamanlarda mecburen elime alıp ıslak bezle falan temizlemeye çalışıyordum,kanatları çok kirli duruyordu.daha sonraları yeni kuşlarla ve bu tarz sitelerle daha tecrübeli olmaya başladım.bahsettiğim yöntemleri uyguladım ama gene olmadı.bende 2-3 ayda bir yağmurlama ıslatarak biraz temizlenmesini sağlıyoum.temizlenmesse kendileri özgü bir koku oluyor.tüğlerini düzeltiyorlar vs ama tüğdeki kir izlerini ve kokuları çıkartmıyorlar.o yüzden az da olsa yıkanmaları gerekir diye düşünüyorum ama olmuyor.nedense hep su korkusu olan kuşlar denk geliyor bana. :)
Sizlerin önerilerini bekliyorum,önümüz yaz.nasıl banyo ettirebilirz kuşlara ?

şöyle bir şey deneyin. evde duş başlığını kullanarak yapabilirsiniz, ama dikkat etmeniz gerikiyor hayvanları tedirgin etmeden.
kafesi banyonun içine koyun. duş başlığı kafesin kenarından üstten çok az ılık su akacak şekilde açın . sakın kuşların üstüne yapmayın. kenardan su aksın dursun eğer yıkanmak isterlerse suya yaklaşırlar

Evet cok yerinde ve cok onemli bir konu. Benim de uzun zamandir aklimda olan ve sormak istedigim bir konuydu. Kendi sulugunda yikanani mi istersin, masada ici su dolu bardakta yikanani mi... Hepsine sahit oldum fakat kendi kusumda bu yikama isini bir turlu cozemedim. Napilir, nasil yapilir... bir yol yordam gosterin... :)

Sen suyu koy onlar her zaman yapmaz cok sıcak oldumuydu muhakkak gireceklerdir . Örnek olarak benimkilere bakabilirsin. Sıcak hissetmediklerinde girmezler su içerler .

[YOUTUBE]bX1pNDo9Bkw[/YOUTUBE]

Son düzenleme:
bu banyoluklardan korkuyorlar galiba bende aldım banyoluk ne yaptıysam olmadı banyoluğa girmedi bende 5 lt pet su şişesini 2-3 parmak boyunda olacak şekilde dibini kestim içine suyu koyup parmağımı koyup çırptım geldi girdi sesi duyunca ayrıca musluğun altına elimi koyuyorum avcumu açıp biyandan muslukdan su az bir şekilde akıyor geliyor avcumda yıkanıyor akan suda yıkanıyor bu şekilde yapıyorum ben ama hala banyoluğa ne kafese takınca nede kafesin dışında girmiyor

Son düzenleme:
Her kuş banyo yapmazda demek ne kadar doğru tartışılır ama bir kuş her zaman banyo yapmaz dersek daha reel bir sonuç doğurur.Bizede burda gerek hijyen,gerekse göz zevki için ne yapmak gerekir o düşer.Buraya kadar anladığım,geniş üstü açık bir kapta yıkanıyorlarmış ya da hafif akan suyun altına girmeyi seviyorlarmış.Kap olayıda benimkinde bir sonuç vermemişti.Bir akan su kaldı. :)
Yaw ondada olmazsa gidip su tabancası alıp temizlerim artık,tabanca temiz iş :D

Geri