petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Mühendislik Ekonomisi İle ilgili bir sorum var YARDIM!

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Mete Aytun AYDIN tarafından 24 Ekim 2014 başlatılmıştır.

1. Mete Aytun AYDIN

Sakarya Üniversitesi Mühendislik Yönetimi Yüksek lisans yapıyorum. Hoca ödev verdi. Bütün soruları çözdüm bir bu kaldı. YARDIM!!!

Soru:Anirup mama işleme şirketi aktif olarak demode bir metodla 25 poundluk çuvalları doldurmaktadır.Köpek mamalarının eksik doldurulmaması için bu metod yüzünden 1/8 poundluk miktar fazla doldurulmaktadır.Yeni modern metodla fazla veya eksik doldurma riski ortadan kalkmaktadır. Üretim kotası takip eden 6 yıl için 300,000 çuval/yıl 'dır.1 pound köpek maması 0.15$'a üretilmektedir.Aktif metodun 4 yıllık ömrü olup hurda geliri yoktur.Modern metodda 4 yıl sürecek olup hurda geliri yatırım giderinin %10'u olacaktır.Aktif metod modern metoda göre yıllık 2100$ extra bakım maliyeti gerektirmekte. Bu firma için MARR %12 ise ne miktar bir yatırım maliyetine modern metoda geçilebilir.

A)P=25058

B)P=12450

C)P=4500

D)P=34500

E)P=14600

2. AliismailERTAŞ

AliismailERTAŞ Active Member

Beğenileri:
    0
    marr'ın açılımı ne yada anlamı ?

3. Mete Aytun AYDIN

Bir nevi faiz diyeyim. Yani %12'ik bir faiz var gibi düşün.

4. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    75
    Selam,
    Soruyu çözme şanım yok. Mühendislik ekonomisinde daha basitlerini öğrenmiştik. O da oluyor 17 sene filan.. :)
    Yol göstersem sen daha iyi biliyorsundur, çözebilirsin bence kendin.
    Şimdi.. Eski sistemin işletmeden kaynaklı bize getireceği 4 yıllık maliyeti yatırım bütçesi kabul edilebilir.

Sayfayı Paylaş