Karadeniz Pet

Mühendislik Ekonomisi İle ilgili bir sorum var YARDIM!

• Konbuyu başlatan Mete Aytun AYDIN
  • Başlangıç tarihi
M

Mete Aytun AYDIN

Guest
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Yönetimi Yüksek lisans yapıyorum. Hoca ödev verdi. Bütün soruları çözdüm bir bu kaldı. YARDIM!!!

Soru:Anirup mama işleme şirketi aktif olarak demode bir metodla 25 poundluk çuvalları doldurmaktadır.Köpek mamalarının eksik doldurulmaması için bu metod yüzünden 1/8 poundluk miktar fazla doldurulmaktadır.Yeni modern metodla fazla veya eksik doldurma riski ortadan kalkmaktadır. Üretim kotası takip eden 6 yıl için 300,000 çuval/yıl 'dır.1 pound köpek maması 0.15$'a üretilmektedir.Aktif metodun 4 yıllık ömrü olup hurda geliri yoktur.Modern metodda 4 yıl sürecek olup hurda geliri yatırım giderinin %10'u olacaktır.Aktif metod modern metoda göre yıllık 2100$ extra bakım maliyeti gerektirmekte. Bu firma için MARR %12 ise ne miktar bir yatırım maliyetine modern metoda geçilebilir.

A)P=25058

B)P=12450

C)P=4500

D)P=34500

E)P=14600

marr'ın açılımı ne yada anlamı ?

Bir nevi faiz diyeyim. Yani %12'ik bir faiz var gibi düşün.

Selam,
Soruyu çözme şanım yok. Mühendislik ekonomisinde daha basitlerini öğrenmiştik. O da oluyor 17 sene filan.. :)
Yol göstersem sen daha iyi biliyorsundur, çözebilirsin bence kendin.
Şimdi.. Eski sistemin işletmeden kaynaklı bize getireceği 4 yıllık maliyeti yatırım bütçesi kabul edilebilir.

Geri