Karadeniz Pet

muhhabbet kuşu beslemek günah mı?

mehmet23

Yeni Üye
merhaba arkadaşlar bugün aklıma takılan bir konuyu sizinle paylaşmak istedim muhhabbet kuşu beslemek caiz mi? araştırdığıma göre kafes dışında kuş yaşayamazsa beslemek caizdir ama kafes dışında yani dış ortamda kuş yaşayabilirse bunu kafeste beslemek günahtır yazıyordu muhhabbet kuşları çok narin dış ortamda yaşayamazlar ama daha iyi bir netice almak için size sormak istedim.

Dini yönünü çok bilmiyorum ama vicdani yönden de bazen beni düşündürüyor bu. Dışarıda yaşayamayacağı için sahiplenmemizde bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum genel olarak, sonuçta ben sahiplenmesem o hayvanı ya başkası alacak ya da hastalanıp ölecek sağlıksız petshop ortamında. Dışarı bıraksam da yaşayamayacak. Ama bir yandan da muhabbet kuşlarının üretimine ve daha fazla kafeste sıkışıp kalmalarına bir katkı da ben sağlamış oluyorum. Burası düşündürücü geliyor yine de bana.
Sonuç olarak şahsen ben yaptıklarımla, hayvanlara davranışımla, onları önemsememle elimden geleni yapıyorsam vicdanım rahat olur düşüncesindeyim.

aztec aynen benimde ben onun hasta veya dışarıda kalmasına razı değilim onun bakımına veya sağlığı benim için çok önemli gerçeğe bakarsan bizim kuşlar dışarda yaşayamaz zaten biz evde onlar için elimizden geleni yapıyoruz eğer günahsa ALLAH afetsin

Musanip degil. Etik degil. Fakat almissiniz ya da elinize gecmis. Dogal ortamina da salamayacaginiza gore onlari elinizden geldigince mutlu edin.

Son düzenleme:
Kuşlar bize Yüce Yaradanın bir nimetidir.Tabikide hiçbir hayvan hapis kalmaktan hoşlanmaz.Yalnız şöyle birşey var.Ben şahsen kuşlarımı alırken hiçbir şekilde onlara o gözle bakmadım.Bir arkadaş,Bir dost,Bir ahbap olarak sahiplendim onları.Doğal ortamlarında dahi bulamayacakları nimetleri sunmakta başka bir sevaptır.Örnek vermek gerikirse hangi kuş yerin altından havucu çıkarıpta yiyecek veya hangi kuş suyun içine yumurtayı atıpta haşlayıp yiyebilecek.Ben hiç bir vakit vicdan azabı çekmedim.Günah olacağını hiç bir vakit düşünmedim.Türkiye şartlarında doğada muhabbet kuşlarının yaşması imkansız.Çünkü onların serçe veya kırlangıç gibi toplu gezen bir kolonileri yok.Aynı zamanda bizim ülkemizin iklim şartları buna müsade etmiyor.O yüzden aklınıza bu tarz şeyler getirmeyin.Hayvana işkence çektirmiyoruz.Biz sadece daha iyi imkanlar sunabilmek için çaba gösteriyoruz.

muhabbet kuşları cok narinler , en ufak bir soğukta bile hemen hastalanıp ölebilen bir hayvanı nasıl türkiyede doğaya salabiliriz ? zamanında bunları anavatanları olan avustralyadna alıp getirenlere sormak lazım onların günahı onların suuçu, ayrıca muhabbet kuşları tek bir tek ve mutasyonmuş , sonradan ingiliz yerli vs. terimler kullanmakta amaç bulundukları ülkelerin iklim koşulları hayvanların dnasal değişikliğe istemsiz olarak uğratmış olmaları rabbim ne büyük ki onların bu koşullara ayak uydurması için insanoğlunun suçu olduğu halde onları tekrar dizayn etmiş.. dini açıdan caizdir benim görüşüm.

Bu konuyu ben de düşünürüm bazen. Düşünürken de kafamda laf lafı açar :D Muhabbet kuşunu Türkiye şartlarında dışarı bırakamayız bu bir gerçek. Aynı zamanda bu Coca Cola'ya kızıp da satın aldığı şişeleri yola dökmeye benzer. Coca Cola da petshopcu abimiz de karını etmiş. Sen alıp salıverdikce o üretip satmaya devam edecek. Mesela tavuğu da hapsediyoruz ama tavuğun doğal ortamı diye bir şey yok kanısındayım. Sansar, kedi, köpek ne varsa yaşatmaz onu. Aynı zamanda yeryüzünün halifesi olan insanın da beslenmesi için tavuğun bazı şartlar oluşturulup beslenmesi ve kümese hapsedilmesi gerekiyor. Muhabbet kuşu için de bir gereklilikten bahsedeceksek o da sevgi olur heralde. İnsan için sevgi de bir ihtiyaçtır. En saf, doğal ve dolambaçsız sevgiyi hayvanlarda buluyoruz ancak. Düşündüğüm mevzulardan biri de uçmak gibi bir yetiye sahip hayvanı uçmak konusunda bir kafes, bir oda ya da en fazla bir ev ile sınırlandırmak mevzusu. İnsanoğlu olarak biz bile hür bir şekilde uçma hayalleri kuruyoruz. Rüyada uçsak ondan bile zevk alıyoruz. Kuş ki onun doğasında var. İstediği ağacın dalına konup istediği serinlikte tüneklemek, eşler içinden eş seçip ona kur yapmak, binlerce kuşla birlikte uçmak... Ancak Türkiye'ye gelen kuşun öyle bir şansı da yok. Peygamber Efendimizin bir çocuğun serçesi öldü diye ona taziyeye gittiğini çoğu kez anlatmışlardır. Burada çocuğun günahkar olamayacağı meselesinde dolayı mı Peygamber Efendimiz böyle bir tavır sergiledi bilemiyorum tabi. Ancak kuşu almakla vebale girdiysek bari çok özenli davranarak bundan dolayı daha fazla günah işlemeyelim. Ne diyelim, Allah affetsin :)

Son düzenleme:
Muhabbet kuşları bulunduğumuz şartlarda dışarıda yaşamaları sıkıntı olduğundan dolayı kafeste onlara iyi bakmak takdirinde bir sıkıntı yok ama onlara eziyet babında yem ve suyunu vermez isek onlara kötü muamele yaparsak o zaman sıkıntı büyük.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

avusturalya gibi doğal ortamında yaşayanı kafeste tutsak edersen olmaz. ama doğma büyüme kafes kuşu olan bir kuşu doğaya salmak diğer kuşlara afiyetle yiyecekleri yemek sunmak gibi bir şey.

Disarida yasayabilecek bir hayvani tutsak etmiyoruz ki. Muhabbet kuslari disarida hayat surduremezler ozgur olsun diye salarsak daha beter gunaha gireriz cunku ne olucagini biliyoruz tabi ki evde de kafese mahkum birakmamak lazim ya da doğaya yakin ortam hazirlarsak bence en güzeli. Alip bakabilmek burada soz konusu

Geri