Karadeniz Pet

Naçizane Hobihane :)

Doğukan Hazar

Emektar Üye
Herkese iyi akşamlar.
Uzun süredir tel kafeslerde beslediğim muhabbetleri pvc kafese alarak hem alanımı arttırmak hem de temizliği kolaylaştırmayı düşünüyordum. Bunun için de 4 gözle pvc kafesleri araştırıyor ve ucuz yollu bişeyler almayı düşünüyordum. Bir ''arkadaşımın'' tavsiyesiyle çok uyguna bir kafes bulup kafamdakileri uygulamaya geçirme fırsatı buldum.

Yalnız atalarımızın da söylediği gibi 'ucuz etin yahnisi yavan oluyormuş'. Taşıma işleriyle uğraşırken farkedemedim ama kafesleri pislik götürüyordu. Hatta şöyle söyleyeyim ; Kuş pisliğinde yem filizlenebiliyormuş bunu öğrendim :D ilk önce yuvalıkları ve kafes içlerini temizlemek ve süpürmekle işe başladım. İçerdeki folluklara pislikler yapışmış ve ayrılmıyordu.Kimyasal olmasın diye kalıp hacı şakir sabunlarından kullanarak tırnaklarımla ve bulaşık süngerinin tel kısmıyla ova ova çıkarabilmeyi başardım.
Ro3XQZ.jpg

or72Vo.jpg

Daha sonra tavalara geçtim. Asıl mesele tavalarda başladı. Tavaları temizlemeyi sadece spatulayla pislikleri kazımak olarak gördükleri için hem doğru dürüst bi temizlik yapmamışlardı. Hem de tavanın her yerini çizik içerisinde bırakmışlardı. Tavaları elimden geldiğince temizlemeye çalıştım. İz yapan kısımları çıkartamadım haliyle tabi ama en azından temizlendi
PPMpaQ.jpg

E5JbW8.jpg

Led sistemi daha önce bağlanmış ancak adaptör bağlantısını kopartmışlar. Adaptöre bağlayınca cidden çok hoş bir görüntü oluştu . Ancak ortadaki ışıkları neden pavyon ışığı yapmışlar çözebilmiş değilim. O kırmızı ışığın kuşlara bir zararı olmaz inşallah ?

QZMJNk.jpg

Bunlar da çiftlerim:--- JUMBO ÇİFTİM ---
D4JErO.jpg

--- YENİ ÇİFT ---
rZ9jk3.jpg

--- BU GARİBİMİN YANINA EŞ AYARLANCAK (kendi yavrumu eş yapmayı düşünüyorum) ---
3YoNG0.jpg

--- FORUMUMUZDAN YUNUS ABİDEN ALDIĞIM DİŞİYLE SPANGLE ÇİFTİ ---
65nQd9.jpg

ve o çiftin kırmızı göz albino yavrusu- tek olan yeşille eşleştirmeyi düşünüyorum
dkbn9X.jpg

Yavru çarpık bacaklı olacaktı yusuf kürşat beyin önerisiyle kadın çorabıyla bağladım ve bacakları iyileşti. Kendisine buradan teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:
Maşallah çok çok güzel görünüyor her şey çok sevindim ayağının düzelmesine Güle güle kullanin kafesinizi

Hayırlısıyla güzel günlerde kullanın. Ortadaki pavyonun kuşlarda strese neden olacağını belirtmek isterim. O led bağlantısını takip ederseniz lehim noktasını değiştirip kolayca beyaza çevirebilirsiniz.

Maşallah çok çok güzel görünüyor her şey çok sevindim ayağının düzelmesine Güle güle kullanin kafesinizi

Tesekkurler yusuf bey :) corbada sizin de tuzunuz oldu sagolun

Sent from my iPhone using Tapatalk

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:02 -->-> Daha önceki mesaj 19:02 --

Hayırlı olsun güle güle kullanın.

Tesekkur ederim yavuz bey :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:04 -->-> Daha önceki mesaj 19:02 --

Hayırlısıyla güzel günlerde kullanın. Ortadaki pavyonun kuşlarda strese neden olacağını belirtmek isterim. O led bağlantısını takip ederseniz lehim noktasını değiştirip kolayca beyaza çevirebilirsiniz.

Dediginiz gibi rahatsiz etmesinden endiselendim. Ordaki cifti beyaz ledli kafese aldim. Ama lehim noktasini nasil degistircegimi anlamadim. Tesekkurler yorumunuz icin :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:05 -->-> Daha önceki mesaj 19:04 --

Maşallah, bereketli üretimler olsun.

Tesekkurler bunyamin bey :)

Hayırlı olsun. Verdiğiniz emeğin karşılığını kısa zamanda alırsınız İnşallah.

Dediginiz gibi rahatsiz etmesinden endiselendim. Ordaki cifti beyaz ledli kafese aldim. Ama lehim noktasini nasil degistircegimi anlamadim. Tesekkurler yorumunuz icin :)
Merhaba, o led sisteminin kabloya bağlantı ucunda eğer soket bağlantısı değil de kablo bağlantısı varsa o çok büyük ihtimalle rgb leddir. orada 12V + ve RGB noktaları göreceksiniz. adaptörün + ucunu +ya, - ucunu da üçüne birden bağlarsanız ışık beyaz yanar. eğer kırmızı led alınmış ise yapılması gereken yeni bir şerit led koymanız, onun da metre fiyatı çok düşük. hatta uygulama kolaylığı ve görüntü temizliği açısından modül led öneririm. 3 lira gibi bir fiyatı var tanesinin. 2 adet modül bir gözü fazlasıyla aydınlatıyor, ben göz başına 1 adet kullanıyorum.
ve hatta eğer elektrik işlerine biraz ilginiz varsa her bir göz için bir adet düğme anahtar kurup, kullanmadığınız gözlerin aydınlatılmasını engelleyebilirsiniz. anahtar kuracak olursanız akım kesme işini - kablodan yapın.

Son düzenleme:
Kafesleri almış kadar oldun. Eline, emeğine sağlık.
Bereketli, üretimler olsun. Ortadaki kırmızı şeridi değiştirsen iyi olur.

Teşekkürler levent bey. Ortadaki ledi değiştirmeyi düşünüyorum. Zaten takma amaçlarını da anlayabilmiş değilim

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:32 -->-> Daha önceki mesaj 22:29 --

Merhaba, o led sisteminin kabloya bağlantı ucunda eğer soket bağlantısı değil de kablo bağlantısı varsa o çok büyük ihtimalle rgb leddir. orada 12V + ve RGB noktaları göreceksiniz. adaptörün + ucunu +ya, - ucunu da üçüne birden bağlarsanız ışık beyaz yanar. eğer kırmızı led alınmış ise yapılması gereken yeni bir şerit led koymanız, onun da metre fiyatı çok düşük. hatta uygulama kolaylığı ve görüntü temizliği açısından modül led öneririm. 3 lira gibi bir fiyatı var tanesinin. 2 adet modül bir gözü fazlasıyla aydınlatıyor, ben göz başına 1 adet kullanıyorum.
ve hatta eğer elektrik işlerine biraz ilginiz varsa her bir göz için bir adet düğme anahtar kurup, kullanmadığınız gözlerin aydınlatılmasını engelleyebilirsiniz. anahtar kuracak olursanız akım kesme işini - kablodan yapın.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Anlayan birisi olsa muhakkak ki yardımcı olacaktır ama ben anlamıyorum maalesef :D O yüzden ledleri beyazlarıyla değiştircem. Zaten elimde var 2 metrelik led. Bir başka sorum olacak size. Bu led ışıklar fişe takınca 5 dakika sonra falan yanıp sönmeye başlıyor. Acaba adaptör yetersiz mi geliyor ? Adaptör yetersiz gelse yanıp söner mi yoksa hiç mi yanmaz ?

Hayırlı olsun güle güle kullanın. İnşallah bereketli olur.

Maşallah kırmızı led olunca pavyon gibi durmuş :)

Kafes temizliğini spatuladan ibaret gören adamın kuşlarını çok merak ediyorum.

Güzelce domestos ile temizleseydiniz.Bitte vardır o kafeste.

Maaşallah çok büyükmüş gerçekten hayırlı olsun güle güle kullanın.maaşallah kuşlarınızada.

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Anlayan birisi olsa muhakkak ki yardımcı olacaktır ama ben anlamıyorum maalesef :D O yüzden ledleri beyazlarıyla değiştircem. Zaten elimde var 2 metrelik led. Bir başka sorum olacak size. Bu led ışıklar fişe takınca 5 dakika sonra falan yanıp sönmeye başlıyor. Acaba adaptör yetersiz mi geliyor ? Adaptör yetersiz gelse yanıp söner mi yoksa hiç mi yanmaz ?

Merhaba,
adaptör nedeniyle yanıp sönme olmaz. eğer güç yetmez ise ledler sönük yanar ama yine de yanar. muhtemelen bağlantı noktalarından birisinde bir sorun vardır ya da trafo mekanizmasında bir zamanlama hatası olabilir. benim tavsiyem bütün aydınlatma sistemini modül ledler kullanarak kablolama dahil yenilemeniz yönünde olacaktır. tüm gözler için yapacağınız toplam masraf her şey dahil 50-60 lirayı geçmez. bir yerde kopukluk olursa allah korusun ısınma nedeniyle yangın çıkartabilir. bağlantıyı kurmak gerçekten çok kolay. özel bir bilgi gerektirmiyor. kablolamayı + ve - doğru takip edip bağlamanız dikkat edilmesi gereken tek şey. eğer bir sorunuz olursa özel mesajla yardımcı olabilirim.

Maşallah kırmızı led olunca pavyon gibi durmuş :)

Teşekkürler cidden öyle olmuş :D

Kafes temizliğini spatuladan ibaret gören adamın kuşlarını çok merak ediyorum.

Güzelce domestos ile temizleseydiniz.Bitte vardır o kafeste.
Fotoları var aslında 50 çifte yakın kuş besliyordu aldığım kişi. Ama paylaşmak pek yakışık almaz. Uygun fiyata aldım çünkü kafesi. Çamaşır suyu kullanmadım içinde kimyasal var diye. Temizledim baya güzelce. Bit yoktu ilaç kullanılıyormuş
Güle güle kullan. Bereketli üretimler olsun.
Teşekkür ederim gökhan bey.

Maaşallah çok büyükmüş gerçekten hayırlı olsun güle güle kullanın.maaşallah kuşlarınızada.
Teşekkürler gülşen hanım

Hayırlı olsun. Verdiğiniz emeğin karşılığını kısa zamanda alırsınız İnşallah.
Teşekkür ederim uğur bey. Güzel temennileriniz için sağolun. İnşallah emeğimizin karşılığını alırız söylediğiniz gibi.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:42 -->-> Daha önceki mesaj 13:40 --

Merhaba,
adaptör nedeniyle yanıp sönme olmaz. eğer güç yetmez ise ledler sönük yanar ama yine de yanar. muhtemelen bağlantı noktalarından birisinde bir sorun vardır ya da trafo mekanizmasında bir zamanlama hatası olabilir. benim tavsiyem bütün aydınlatma sistemini modül ledler kullanarak kablolama dahil yenilemeniz yönünde olacaktır. tüm gözler için yapacağınız toplam masraf her şey dahil 50-60 lirayı geçmez. bir yerde kopukluk olursa allah korusun ısınma nedeniyle yangın çıkartabilir. bağlantıyı kurmak gerçekten çok kolay. özel bir bilgi gerektirmiyor. kablolamayı + ve - doğru takip edip bağlamanız dikkat edilmesi gereken tek şey. eğer bir sorunuz olursa özel mesajla yardımcı olabilirim.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Kısa zamanda özel mesajdan sorularıma cevap arayacağım sağolun.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:46 -->-> Daha önceki mesaj 13:42 --

c1132b43dc10d9a1ae7f2102b418054d.jpg

Masallah lilaya. Durmuyor hanim ağa

ayy maaşallah nasılda güzel bir kuş çok hoşuma gitti :) güzel yavruları olur inşallah.

ayy maaşallah nasılda güzel bir kuş çok hoşuma gitti :) güzel yavruları olur inşallah.

Cok tesekkur ederim gecen sefer albino yavrulari cikti. Baba yesil spangle. Bakalim bu sefer nasil cikacak :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:29 -->-> Daha önceki mesaj 15:36 --

NrDYAa.jpg

D4DoB3.jpg

Bu iki çirkini de birbirleriyle eşe attık :) hakkımızda hayırlısı