Karadeniz Pet

napıcam ben bu kuşları ?

/kimya/

Paylaşımcı Üye
iyi akşamlar arkadaşlar. çift kuşumla başım dertte. kısaca anlatayım.
1. kuluçkalarında 6 yumurtadan 2 yavrusu var şuan 3 aylık kadar.
daha onlar yuvadan atlamadan dişi tekrar yumurtladı. yani dinlendirmeye fırsat kalmadı.
2. kuluçkası yani şuanda 10 yumurta yaptı 3 yavrusu var 23 21 19 günlük.
bu kuluçkadan sonra dişi ve erkeği ayırcaktım yani yavrular yuvadan çıkınca.
çifte kesinlikle kızıştırıcı vs vermiyorum. hatta yumurta mamasına havuç dahi koymuyorum kızışmasın diye.
ama yine birbirlerine kur yapmaya başladılar. ben erkek yapıyor sanıyordum amma az önce ne göreyim dişi kaç defa erkeğe ayak attı sırtına çıkmaya çalıştı:confused: sonrası malum çiftleştiler.

şimdi akıl verin napıyım ben ayırıyım mı yoksa kendi hallerine mi bırakıyım bunları ?

bu arada dişi kuş kuluçka süresinde zayıflamıştı yaklaşık 1 haftadır kafesin dışına çıkıyor sürekli yine eskisi gibi tüyleri falan güzelleşti. birde zaten onca yumurtluyor ama verimsiz oluyor galiba çok fire veriyor.

Son düzenleme:
daha onlar yuvadan atlamadan dişi tekrar yumurtladı. yani dinlendirmeye fırsat kalmadı.
çifte kesinlikle kızıştırıcı vs vermiyorum. hatta yumurta mamasına havuç dahi koymuyorum kızışmasın diye.
ama yine birbirlerine kur yapmaya başladılar. ben erkek yapıyor sanıyordum amma az önce ne göreyim dişi kaç defa erkeğe ayak attı sırtına çıkmaya çalıştı:confused: sonrası malum çiftleştiler.

şimdi akıl verin napıyım ben ayırıyım mı yoksa kendi hallerine mi bırakıyım bunları ?

bu arada dişi kuş kuluçka süresinde zayıflamıştı yaklaşık 1 haftadır kafesin dışına çıkıyor sürekli yine eskisi gibi tüyleri falan güzelleşti. birde zaten onca yumurtluyor ama verimsiz oluyor galiba çok fire veriyor.

kendi haline bırak. dişi kuş yorulmuş olsa zaten çiftleşmez artık gelecek defa çiftleşmesse dinlendirirsin

üst üste 3 kuluçkayı kaldırabilir mi ki dinlenmeden ya da şuan ayırsam ne olur acaba ?

çiftleştikleri için yumurtlar ve erkekde yanında olmadığı için büyük ihtimal yumurtaayı kırar. yumurta kırmaya alışmasıda iyi olmaz diye biliyorum. kendi isteği ile olduğu için kuş kaldıramayacak olsa zaten yapmazdı. merak etme bişey olmaz bence bırak bu defada yatsın hem üreticiler 3-4 defadan sonra dinlendiriyor

dişi kuş yuvada temizlik yapıyor bütün talaşı attı dışarıya bu yumurtlayacağı anlamına mı geliyor ? lütfen bilenler bi fikir versin ayırıyım mı böyle mi devam etsinler ? çoğunuz geçtiniz bu yollardan tecrübelerinizi bizimle de paylaşın ki belki şuan size saçma gelen sorularıma maruz kalmayın :D :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:19 -->-> Daha önceki mesaj 12:18 --

çiftleştikleri için yumurtlar ve erkekde yanında olmadığı için büyük ihtimal yumurtaayı kırar. yumurta kırmaya alışmasıda iyi olmaz diye biliyorum. kendi isteği ile olduğu için kuş kaldıramayacak olsa zaten yapmazdı. merak etme bişey olmaz bence bırak bu defada yatsın hem üreticiler 3-4 defadan sonra dinlendiriyor

bende bilmiyorum ki hiç ne kadar sürede dinlendirilmesi lazım. bu kez ayırıp dinlendiricektim ama yine benden önce davrandı.

Kuşunuzun Maşallah ı var bizler bin türlü şey deneriz böyle yumurtlasın diye kızışsın diye siz dert yanıyorsunuz merak etmeyin zaten yorulsa kendiside bu kadar istekli olmayacaktır çiftleşmeye erkeği ayırırsan dediğin gibi hem yumurtaları kırabilir hemde bakıcısı olmazsa asıl ozaman kuşun yorgun düşüp yıpranacaktır.
Hayırlı üretimler

Herkes boyle kus istiyor mesela ben sende kizistirmiyorsun :D

Kuşunuzun Maşallah ı var bizler bin türlü şey deneriz böyle yumurtlasın diye kızışsın diye siz dert yanıyorsunuz merak etmeyin zaten yorulsa kendiside bu kadar istekli olmayacaktır çiftleşmeye erkeği ayırırsan dediğin gibi hem yumurtaları kırabilir hemde bakıcısı olmazsa asıl ozaman kuşun yorgun düşüp yıpranacaktır.
Hayırlı üretimler

teşekkür ederim yumurtluyor diye dert yanmıyorum aslında. tek derdim hiç dinlenmeden sürekli yumurtluyor dişiye zararı olmasından korkuyorum. ama gözlemlerime göre de dişi çiftleşmek istiyor ki erkeğin sırtına çıkıyor:confused:
ve takdir edersiniz ki deneyimsiz biri olarakta bu durumda ne yapıcağımı şaşırmış durumdayım.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:35 -->-> Daha önceki mesaj 12:33 --

Herkes boyle kus istiyor mesela ben sende kizistirmiyorsun :D

haklısınız inşallah sizin de böyle bir kuşunuz olur ;) ama ben sürekli yavru çoğaltmak niyetinde olmadığım ve dişi bu kuluçkalardan olumsuz etkileneceği için endişeliyim.

Bence ayırmanıza gerek yok maşaallah çiftinize. Bereketli üretimler

ihmaletme mamaveriyibesle sorunçıkmaziyibaktığın sürece

Bence ayırmanıza gerek yok maşaallah çiftinize. Bereketli üretimler

teşekkür ederim.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:48 -->-> Daha önceki mesaj 14:47 --

ihmaletme mamaveriyibesle sorunçıkmaziyibaktığın sürece

inşallah dediğiniz gibi olur ve sorun çıkmaz.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 00:11 -->-> Daha önceki mesaj 14:48 --

yeni konu açmak istemedim umarım burdan cevap alabilirim. konuyu yazmıştım malum. dün ilk yumurta geldi ama şöyle bir sorun var. yuvada 3 yavru olduğu için yumurta 1 günde kirlenmiş sanki 20 30 gündür yuvada duruyomuş gibi. yuvayı 5-6 günde bir temizleyip talaş koyuyordum ama dişi talaşı hep dışarı attı. yavrular yuvadan atlayana kadar yumurta pislikten görünmicek ne yapmam lazım tecrübeli arkadaşlar yardımlarınıza ihtiyacım var.

O ilk yumurtanın boş olabileceğini düşünüyorum siz talaş koyma işini 3 günde 1 e düşürün yuvanızın fotoğrafını çekseydiniz keşke sanırım yuvalığınız küçük yuvalıklardan. Maşaallah kuşlarınıza

O ilk yumurtanın boş olabileceğini düşünüyorum siz talaş koyma işini 3 günde 1 e düşürün yuvanızın fotoğrafını çekseydiniz keşke sanırım yuvalığınız küçük yuvalıklardan. Maşaallah kuşlarınıza

öncelikle teşekkür ederim cevabınız için. yuvalık orta büyüklükte sanırım talaşta olmayınca daha çok kirleniyor ilk yumurta boş olsa bile yarın diğer yumurta da gelir. henüz en büyük yavru 28 günlük yani onlar çıkana kadar öbür yumurta ya da yumurtalarda kirlenicek bunun için bir şey yapmalı mıyım yoksa böyle devam etse de olur mu ?

Ben böyle durumlarda talaşı yeniliyorum sürekli pislenme olmuyor başıma gelmedi fakat okuduğum gördüğüm kadarıyla [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] ağabey de bir konuda belirtmişti yumurtaları daha sonra ılık suyla temizleyebilirsiniz

Körün istediği bir göz Allah vermiş iki göz. Kardeş ben de çiftleşsinler diye uğraşıyorum. Soruna gelecek olursak Allah bu hayvanları belki milyonlarca yıl önce yaratmış. Ve bunlar bu kadar sürede nesillerini kendi kendine devam ettirmişler. Demek oluyor ki üremeleri kendi içgüdülerine kalmış. Aksi takdirde doğada dişiler çabuk ölür cinsi dengesizlik çıkar ve türleri yok olurdu. Biraz hikaye gibi oldu ama sana diyeceğim Allah hayvanlara içgüdü vermiş. Kendileri bizden daha iyi bilir ne zaman çiftleşip ne zaman duracaklarını... Saygılar Sevgiler...

Körün istediği bir göz Allah vermiş iki göz. Kardeş ben de çiftleşsinler diye uğraşıyorum. Soruna gelecek olursak Allah bu hayvanları belki milyonlarca yıl önce yaratmış. Ve bunlar bu kadar sürede nesillerini kendi kendine devam ettirmişler. Demek oluyor ki üremeleri kendi içgüdülerine kalmış. Aksi takdirde doğada dişiler çabuk ölür cinsi dengesizlik çıkar ve türleri yok olurdu. Biraz hikaye gibi oldu ama sana diyeceğim Allah hayvanlara içgüdü vermiş. Kendileri bizden daha iyi bilir ne zaman çiftleşip ne zaman duracaklarını... Saygılar Sevgiler...

teşekkürler hikaye gibi cevabınız için ;) tabi ki herkes ister ama bu işleri hiç bilmeyince ve kulaktan dolma bilgilerle üste üste kuluçka geçiren dişi kuş hasta olur, ölür vs denilince insan ister istemez bir canlıya bile bile zarar vermek istemiyor benim korkum buydu.. ilk yumurtada geldi zaten hayırlısıyla inşallah sağ salim bunu da atlatır. isteyen herkese de nasip olsun inşallah:)

teşekkürler hikaye gibi cevabınız için ;) tabi ki herkes ister ama bu işleri hiç bilmeyince ve kulaktan dolma bilgilerle üste üste kuluçka geçiren dişi kuş hasta olur, ölür vs denilince insan ister istemez bir canlıya bile bile zarar vermek istemiyor benim korkum buydu.. ilk yumurtada geldi zaten hayırlısıyla inşallah sağ salim bunu da atlatır. isteyen herkese de nasip olsun inşallah:)

İnşallah kardeşim :D

arkadaşlar ben soru sormaktan siz bana cevap vermekten bıktınız biliyorum ama ilk defa karşılaştığım şeyleri sorma gereği duyuyorum. konu malumunuz anne yavruları yuvadan attı dövdüğü için ayırdım bende. bunun üstüne yumurtasını da kırıp atmış. kızmıştır dedim tamam.

dün bir yumurta daha yaptı ve 1 saat içinde onu da yemiş. ilk defa böyle bir şey yapıyor bunun sebebi nedir ?
bir şey eksikliği mi yoksa erkeği yanından aldım diye mi kızdı ?

zaten konuyu biliyorsunuz tekrar kuluçkası beni endişelendirdi yuvalığı alıyım diyorum ama hala yumurta var belli şişliğinden. bana bir akıl verin lütfen ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 18:58 -->-> Daha önceki mesaj 11:44 --

sebep nedir acaba yumurtasını yemesinin ???

Geri