Nasıl Bir Çift almalıyım

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve SencerSancak tarafından 8 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Ben yeni bir çift alacağım.Daha önce tek seferde bir çift almadığım için sıkıntılar oluşmuştu.
  Sizden şunu öğrenmek ve öneri almak istiyorum:
  ※Alacağım çiftin renkleri ne olursa daha çeşitli renklerde yavrularım olur ?
  ※Alacağım kuş ne renk olursa yavruları albino,lutino olarak doğar ?
  ※Hangi ırklar daha kolay eşleşir ?
  ※Hangi ırklardan daha kolay yavru alırım ?
  ※Bu çiftin yaşları kaç olmalıdır ?
  Bir süredir buradayım ve bu sayede bir çok bilgiye sahibim.Ama bu konuda yine de sizden bilgi edinmek istiyorum.
   
 2. aztec
  Çevrimdışı

  aztec Profesyonel

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  281
  Beğenileri:
  70
  Yer:
  İstanbul
  Yavru olasılıkları için şöyle bir site var. Bu siteye göz atmanızı tavsiye ederim. Çok öğretici bilgiler var içerisinde.

  http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/budgie-mutation-and-color-guide.html

  Renk olayında çok fazla parametre var. Ama benim temel olarak söyleyebileceğim çeşitlilik açısından klasik yeşil kuşların en tehlikeli olduğudur. Yanlış anlaşılma olmasın, klasik yeşil kuştan da çeşit çeşit kuş çıkabilir ama taşıyıcı olarak da yeşilse her kuşun aynı renk çıkma ihtimali oluyor. Çünkü mavi pigment yeşile gre baskın oluyor.
  Bunun gibi bir sürü bilgi var sitede.

  Örneğin albino/lutino sorunuzu ele alalım. Albino/lutino geni(ino geni diye geçiyor) ortak değerlendiriliyor. Mavi kuşlardan tüm renk pigmentleri çıktığında beyaz, yeşillerinki de sarı kalıyor. Temel fark bu. Bu da şu demek, ino genine sahip olan(taşıyıcı olmasını kastetmiyorum) yeşil kuş lutino, mavi kuş da albino oluyor aslında. İhtimallere gelirsek de önce kaynağı belirteyim;

  http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/ino-expectations.html

  Kuşlarınızın ikisi de albino ya da lutino ise %100 ino genli kuşlarınız oluyor. Normal bir dişiyle ino geni taşıyan bir erkek çiftleştiğinde ise %50 ino genli dişi yavrularınız oluyor. Erkekler ise %50 taşıyıcı. Yalnız, tersi şekilde dişi ino genli ve erkek normalse hiçbirisi albino/lutino olmuyor.
  Fakaaat, şuna dikkat etmek lazım ki normal kuşlardan bahsediyorum. Bu da ino geni taşıyıcısı olmayan kuşlar. Eğer ino genine sahip kuşların eşleri ino taşıyıcısı normal kuşlarsa bu sefer çok çeşitli bir olasılık ortaya çıkıyor. Yukarıdaki linkteki tablodan kontrol edebilirsiniz.

  Bu durumda özetlemek gerekirse albino/lutino kuşlarınız olsun istiyorsanız anne ve babasının da albino ve lutino olmasına özen gösteriniz. Yok daha da çeşitlilik olsun ama albino ve lutino yavrularım da olsun derseniz babası albino/lutino olsun derim.
   
 3. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Bu yararlı bilgiler için teşekkür ederim.Peki çift faktör bir yavru için nasıl bir çift alabilirim.

  ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 4. aztec
  Çevrimdışı

  aztec Profesyonel

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  281
  Beğenileri:
  70
  Yer:
  İstanbul
  Çift faktör olayı çok daha karışık. Çünkü çift faktör olarak bilinen kuşlar aslında iki farklı tür. İkisine de çift faktör denilip geçiliyor burada. Asıl çift faktör olan kuşlar yabancı kaynaklarda "double factor spangle" diye geçiyor. Ama bir de "dark eyed clear" diye bir tür var ki ona da bizim burada çift faktör deniliyor. Aralarındaki fark için şöyle bir link vereyim. Bu linkte albino ve bu bahsettiğim iki tür arasındaki farklar anlatılmış.

  http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/dark-eyed-clear-ino-and-double-factor-spangle.html

  Linkteki anlatıma göre "double factor spangle" ile "dark eyed clear" arasındaki en temel fark, ikisinin de gözü siyahken bir tanesinde yani "dark eyed clear" türünde iris olmaması. Yani siyah gözlü oluyorlar tamamen.

  Şimdi bunları niye yazdın derseniz, sebebi şu ki; bu iki türün yavru hesaplamaları farklı oluyor. Bir de tabi iki tane çift faktör kuş alayım %100 çift faktör yavrum olsun derseniz ama ikisi de bu farklı türlerden anne babalar olursa o zaman da %100 çift faktör yavruyu riske sokmuş olurusunuz. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

  Gelelim double factor spangle türünün yavru olasılıklarına. Eğer anne babadan birisi bu türden ise ve diğeri bu geni hiç taşımayan bir kuş ise kesinlikle bu türden kuş elde edemiyorsunuz. Yavrularınız spangle kuşlar oluyor. Ama birisi double factor spangle iken, diğeri spangle bir kuş ise %50 çift faktör, %50 de spangle kuşlarınız oluyor. Anne baba da spange kuş ise %25 çift faktör, %50 spangle, %25 de normal yavrularınız oluyor. Ama dediğim gibi bu çift faktör anne ve babaların yukarıdaki linkteki gibi double factor spangle türünden olduğuna emin olmalısınız eğer spangle ile eşleştirecekseniz. İlgili olasılıkların bulunduğu link;

  http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/spangle-expectations.html

  Dark eyed clear türü içinse sitede bir olasılık hesabı yapılmamış. Bu kısım biraz soru işareti. Ben olsam double factor spangle üzerine giderim, hem de spangle yavrularım olur.
   
 5. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Bilgileriniz için çok teşekkür ederim.Yönlendirdiğiniz site çok yararlı oldu benim için.
  Double Factor Spangle ye içim ısındı.İnşallah böyle bir kuş bulabilirim.Peki Double Factor Spangle nin dayanıklılığı nasıldır,hastalıklara duyarlı mıdır Albino gibi ?

  ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 6. KORDON
  Çevrimdışı

  KORDON Profesyonel

  Katılım:
  2 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.111
  Beğenileri:
  5
  Yer:
  İZMİR, KSK
  bu ıse yenı baslıyorsanız yerlı en ıdealı. renk konusunun teferruatı cok. klasık mavı renklı olan anne ve babadan albıno kırmızı goz cıktıgını gorunce ben renk konusuna pek gırmemeye karar verdım. taaa dedelerıne kadar konu gıder. 2 agız yavru alınmıs uretıcı kusu alın. petshop kusları ıs yapmıyor.
   
 7. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Dediğini gibi aklımı çok yormak mantıklı gelmedi bana da Sadece renk çeşitliliği için eşleştirilebilecek bariz türleri merak ediyorum.Ona göre bir çift alacağım.
  Yerliyle yavru almak en kolayı ise yerliyle denerim.Fakat burdan edindiğim çok bilgi var.Eğer çekoslavak bakmak çok zor değil ise çekoslavak da bakmak isterim.
   
 8. aztec
  Çevrimdışı

  aztec Profesyonel

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  281
  Beğenileri:
  70
  Yer:
  İstanbul
  Rica ederim.
  Double factor spangle'nin sayfasında sağlık açısından herhangi bir dezavantaj belirtilmemiş. Hatta albinoların sayfasında da, albinoların dayanıklılık açısından dezavantajlı olduğunun bir hurafe olduğu özellikle söylenmiş. Albino elde edilirken çokça akraba hayvanlarının çiftleştirilmesinden dolayı sağlık sorunlarının arttığı, bu yüzden bu şekilde bir kanının olduğu belirtilmiş. Buradan yola çıkarak çift faktörler için de bir sıkıntı olmayacağı sonucuna varabiliriz.
   
 9. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Aklımda olan bütün soruların cevabını sayenizde buldum teşekkür ediyorum.
  Rainbow ve Double Factor Spangle çiftini düşünüyorum.Renk açısından da yararlı olabilir.Siz ne düşünürsünüz bu durumda ?
   
 10. aztec
  Çevrimdışı

  aztec Profesyonel

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  281
  Beğenileri:
  70
  Yer:
  İstanbul
  Bu arada renk çeşitliliği istersen anne ve babasından birisinin mavili ya da beyazlı olduğunu bildiğin parçalı bir yeşil kuş ile mavli beyazlı parçalı bir kuşu eşleştirmeni tavsiye ederim. Ben kuşlarımı ona göre seçtim ama tabi üreticiden almadıiğım için yeşilli kuşumun anne ve babasını bilemiyorum. Parçalı olmasının sebebi de eğer kuşunuz double factor pied denilen cinsse yavruları da en azından single factor pied oluyor. Bu da yavruların renk cümbüşü içerisinde olması demek aslında:) Hele ki erkek kuş bir taraftan da lacewing ise işte o zaman daha da süper olur. Benim dişi lacewing oldu ama aslında erkeğin lacewing olması kalıtsal olarak daha mantıklı.

  Parçalı muhabbet kuşu için yavru olasılık hesabı aşağıda;
  http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/dominant-pied-expectations.html

  Bahsettiğim double factor pied kuşlar da aşağıdaki gibi. Benim erkek kuşum da tam olarak bunlardan(avatardaki).

  http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/dominant-pied-double-factor-budgies.html
   
 11. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Parçalı çift de aklıma yattı.
  Single factor pied ile Double factor pied arasındaki fark nedir ? Tam anlayamadım.
   
 12. aztec
  Çevrimdışı

  aztec Profesyonel

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  281
  Beğenileri:
  70
  Yer:
  İstanbul
  Ne demek, ne mutlu bana yardımcı olabildiysem.
  Evet, renk cümbüşü için rainbow en mantıklısı:) Ama sitede rainbow'lar hakkında çok fazla bilgi yok. Daha önce de bakmıştım, orası eksik kalmış nedense. Belki başka kaynaklarda bir ara araştırıp bakabiliriz.
  Yalnız rainbow ile double factor spangle'den çift faktör kuş çıkmaz. Bol bol spange yavrularınız olur. Eğer tek renk de yavrularım olsun diyorsanız spangle'yi ancak başka bir spangle ile ya da çift faktör bir kuşla eşlemelisiniz.
  Ama tabi tek renk yavru şart değil derseniz de bence rainbow ile double factor spangle'den ilginç yavrular elde edilebilir. Yalnız, rainbow'ların gen aktarımı nasıl olduğunu bilmediğim için yine de bir şey diyemiyorum. Belki anne ve babadan sadece birisi rainbow olursa aktarım sadece taşıyıcılıkla kalıyor olabilir. Bunu da başka siteden araştırıp bakalım. Ben müsait olunca buna bakıp aktarmaya çalışayım.
   
 13. aztec
  Çevrimdışı

  aztec Profesyonel

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  281
  Beğenileri:
  70
  Yer:
  İstanbul
  Double fator pied aşağıdaki gibi;
  http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/double-factor-dominant-pied-budgie-combination-mutations.html
  Single factor pied da aşağıdaki gibi;
  http://www.cutelittlebirdiesaviary.com/single-factor-dominant-pied-budgie-combination-mutations.html

  Fotoğraflardan direkt anlamışsınızdır sanırım farkı ama yine de kanatlardaki desen farkına dikkat çekeyim. Double factor pied'a bizim burada parçalı temiz kanat diyorlar. Kanadında desen olmayınca double factor oluyor.
   
 14. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Başta farklılığı algılayamadım tam olarak.Nasıl anlaşılıyor diye kafam karışı.Yazdığınızı okuduktan sonra fark ettim.
  Renk konusunda bütün tavsiyeleriniz aklımda.Önerilerinizi dikkate alarak çifti seçeceğim
  Peki ırk konusunda nasıl bir öneride bulunursunuz ?
   
 15. Muhiddin Keskin
  Çevrimdışı

  Muhiddin Keskin Aktif Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2016
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Ataşehir

  Elimde özen beslediğim muhabbet çiftleri var satıyorum almak isterseniz
   
 16. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Teşekkürler.
  Trabzonda ikamet ediyorum.
  Ağustos Eylül gibi çift alacağım.
  Eğer gönderiminiz var ise düşünebilirim.
   
  Muhiddin Keskin bunu beğendi.
 17. aztec
  Çevrimdışı

  aztec Profesyonel

  Katılım:
  2 Nisan 2016
  Mesajlar:
  281
  Beğenileri:
  70
  Yer:
  İstanbul
  Valla ırk konusu tecrübe işi. Genellikle kuşların boyutları büyüdükçe çiftleştirmelerinin zorlaştığını biliyorum ama nedendir nedir bir bilgim yok maalesef. Bu konuda da yabancı kaynaklara bakmak istedim bir ara ama yabancıların ırk anlayışı ile bizimkiler tamamen farklı. Bizde ise buna benzer bir çalışma ya da kaynak da yok ne yazık ki.
  Ben şahsen Çek kuşların duruşunu çok beğeniyorum. Benim erkek Çek mesela. Ama dişi iri bir kırık. Hoşuma gitti aldım, çok da düşünmedim açıkçası. Hani tutup Pakistan erkeğe İngiliz dişi alınmıyorsa da çok sorun olacağını sanmıyorum. Göz zevkine göre al gitsin bence:)
   
 18. Muhiddin Keskin
  Çevrimdışı

  Muhiddin Keskin Aktif Üye

  Katılım:
  13 Şubat 2016
  Mesajlar:
  52
  Beğenileri:
  0
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  İstanbul/Ataşehir
  Sen otobüs yada gönderi yolunu ayarlarsan canlı bir şekilde çiftleri kameradan izletirebilirim iştediğini alabilirsin.
   
 19. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Ben de çek veya yerli düşünmekteyim.
  Bilgileriniz ve tavsiyeleriniz beni aydınlattı tekrar teşekkürler.Aklımda başka soru işareti kalmadı.Kendinize iyi bakın
   
  aztec bunu beğendi.
 20. SencerSancak
  Çevrimdışı

  SencerSancak Profesyonel

  Katılım:
  23 Mart 2016
  Mesajlar:
  579
  Beğenileri:
  58
  Teşekkürler eğer düşünürsem sizinle iletişime geçerim.Kendinize iyi bakın
   

Sayfayı Paylaş