Karadeniz Pet

nasıl kilo aldırırım?

• Konbuyu başlatan furkan yücel
  • Başlangıç tarihi
F

furkan yücel

Guest
Arkadaşlar dün kuşum yemini yere döküyor diye konu açmıştım.Bugün kuşumu petshopa götürdüm.Bana kuşumun zayıf olduğunu ve yeterince beslenemediğini söyledi.Kuşumu ters şekilde avcuna alarak gögüsündeki kemik çıkıntısını gösterdi ve gerçekten bariz bir sertlik ele geliyor.Sanırım bunun olmaması gerekiyormuş.Kuşuma bu forumda bulduğum ballı kraker ve yavru mama tariflerini yaptım fakat kuşum bunları yemiyor(bu arada 3 aylık) suyuna vitamin koyuyorum kısaca kendi açımdan iyi baktığımı düşünüyorum buna rağmen kuşumun zayıf kalması beni cok üzdü sizce ne yapmalıyım ?

bol bol nijer tohumu ver desem kuş yağlanır mı acaba

yağlanır yavruya vermeyın nıjer yumurta maması ver veya sadece sarısını

hocam çekirdek içi verin baya yağ yapıyor :D denemişliğim vardır . baya bir hantal oluyor kuş

Aynı sorun bendede var hatta 2 saat önce petshoptan vitamin alırken ne yapiyim diye sordum hazır mama verdi almadım yemiyolar cunku kendimde yaptım onuda yemediler cekirdek icini deniyecem tavsiye icin sagolun

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

aynı şekilde ne hazır mama ne kendi yaptığım mamayı ağzına sürmüyor çekirdek içini toz halinemi getirmeliyim?

Cekirdek ici derken kavrulmamis olmasina dikkat ishal yapabilir
Saygilar

çekirdek içini yemede zorlanabilir, Nijeri çok vermek kuşu tüye sokar, daha çok zayıflar, her gün mama verin, önceleri yemese bile zamanla yemeye alışıyor, mama kilo aldırmanın en kolay yolu...Tabi çok kilo aldırmayın, yağlanan kuşlar da uçamama, döllenmeyi engeller, kalp krizine bile neden olabilir...

yumurtanın sarısı ve bebe bısküvisi nı karıştırın yada elınızden yem yıyorsa bebe bısküvısını elden yedırmeyı deneyın.

Arkadaşlar En İyi Yağlanma sağlayan ve kuşun şişmanlamasını sağlayan 2 besin çeşidi vardır bunlar Keten tohumu ve Ayçekirdeği..

Keten : %24 protein, %22 karbonhidrat, %10 Selüloz, %31 yağ. Kahverengi, sert kabuklu, uzun biçimli yağlı bir tohum türüdür. Eski zamanlardan beri lif ve yağ bitkisi olarak yetiştirilir. Görüldüğü gibi protein düzeyi oldukça yüksektir. Tohum içeriği sayesinde doğal bir müslidir. İçeriğindeki mukus sayesinde iç organların korunmasını ve tüylerinin parlak olmasını sağlar.

Genellikle kafes kuşlarında keten tohumu tüketimi düşük düzeydedir. Yaz aylarında, keten fazla verildiğinde kuşun aşırı şişmanlamasına ya da erken eşe gelmesine neden olur.

Ayçekirdeği : %19 protein, %20 karbonhidrat, %10 Selüloz, %40 yağ. Ayçekirdeği %48 le % 50 arasında yağ içerir ve muhabbet kuşları için gerçek bir besin kaynağıdır. Ayrıca, birçok önemli amino asit, mineral ve vitamine sahiptir. Fakat bu ayçekirdeğini, yediğiniz tuzlu çekirdeklerle karıştırmamak gerekir. Muhabbet kuşlarına vereceğiniz ayçekirdeklerini, özel olarak üretilen yem markalarında bulabilirsiniz. Muhabbet kuşları bunları zorlanmadan kolayca kırarak yiyebilirler. Yağ oranı yüksek olduğu için fazla tüketilmemelidir. Aksi halde muhabbet kuşunuzun şişmanlamasına neden olur.

Ayrıca Sakın nijet tohumu vermeyin tüy mevsimindeyiz bu süreyi uzatırsanız kuşunuz bundan zarar görecektir Nijer tohumunun en aktif özelliği eşe gelme yanı kızışma dır böyle durumlarda Nijer kullamayın zaten yemlerin içinde normal oranda var.... (Karışık vitaminli)
)
Bi teşekkürü çok görmeyin... Mesajın Sağ alt tarafında ki Teşekür (Beğen) butonuna basmanız yeterli :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
ayçekirdeği ve keten tohumunu yeme mi katayım yoksa tek mi vereyim

Geri