Karadeniz Pet

Ne biçim şey bunlar

• Konbuyu başlatan Mert AKSOY
  • Başlangıç tarihi
M

Mert AKSOY

Guest
Hayırlı günler arkadaşlar. Aşağıda gördüğünüz kuşlar benim,beyaz olan(dişi) tahmini olarak 8,5 aylık, erkek olan yeşil ise 9 aylık.Şimdi size birkaç tane sorum olacak: 1)Son zamanlarda bu ikisi eskiden olduğundan daha iyi anlaşır oldular ancak 3 kere öpüşüyorlarsa 3 kere de didişiyorlar, böyle ilişki muhabbet kuşlarında normal mi??
2)Dişi olan geçtiğimiz 1 aydır takılı olan yuvalığa hiç girmezken son günlerde ''şöyle bir bakıyım ne varmış burda?!?'' şeklinde girmeye başladı. Kızgınlığa işaret sanırım bu ?
3)Mineral taşımı istersiniz, sularına kalsiyum tableti mi istersiniz, yemlerine toz şekline getirilmiş vitamin hapları mı istersiniz, nijer tohumları.... her şey veriyorum bunun gibi sırf sağlıklı yetişsinler diye ve özellikle mama veriyorum.(rondodan geçirip :katı yumurta, toz halinde yumurta kabuğu,az bir şey nijer tohumu, tuzsuz etimek , irmik,havuç) iyi yapıyor muyum ve başka vereceğiniz tavsiye var mı?
4) En çok korktuğum şey bu hayvanların tüylerini kabartıp uyumaları. birkaç sene önce öyle bir muhabbet kuşum ölmüstü. Bu günlerde de bazen öyle tüylerini kabartıyorlar çok tedirgin oluyorum ister istemez hemen kakalarına bakıyorum vs vs her şey normal , bulundukları yer rüzgarsız bir ortam. malum son birkaç haftadır havalar soğudu ondan sanırım?
5) Cinsleri hakkında ne söyleyebilirsiniz?
6) Erkek yaklaşık her 45 dk bir başını sallayarak dişinin yanına geliyor öpmek ve ya ağzına kusmak için ancak dişinin keyfi ne zaman isterse öpüşüyorlar yoksa dişi iteliyor bunu. Bu dişilerin ruh hali bu kadar mı değişken olur ?
7) Öğrendiğime göre dişinin ceresi kahverengi olduğu zaman kızışıyormuş ancak benimkinin hiç kahverengileşesi yok. bu kahverengileşme süreci nasıl oluyor? bir gün içinde mi yoksa mesela bir ay içinde yavaş yavaş mı?

*Beyaz olanın alnı çizgilerden temizlendi bizzat şahidim :D olgunluğa eriştiğini düşünüyorum her ikisininde zira ikisi de elimde büyüdü :)
Şimdilik bu kadar aklıma gelince tekrar sorarım.
Maşallah derseniz çok mutlu olurum.
Teşekkürler...

seninki yine hep öpüşüp hep didişiyor.bende durum daha vahim.hem öpüşüyorhem yuvalığa giriyor ama hemde dişi erkeği yoluyor.garip hayvanlar.
Kuşların güzelmiş maşallah.

Bir de bunlar cok yemeye basladi yani oyle boyle degil efendim durduramiyoruz :D
Kişa hazirlik filan mi yapiyorlar ?

Hayırlı günler arkadaşlar. Aşağıda gördüğünüz kuşlar benim,beyaz olan(dişi) tahmini olarak 8,5 aylık, erkek olan yeşil ise 9 aylık.Şimdi size birkaç tane sorum olacak: 1)Son zamanlarda bu ikisi eskiden olduğundan daha iyi anlaşır oldular ancak 3 kere öpüşüyorlarsa 3 kere de didişiyorlar, böyle ilişki muhabbet kuşlarında normal mi??
2)Dişi olan geçtiğimiz 1 aydır takılı olan yuvalığa hiç girmezken son günlerde ''şöyle bir bakıyım ne varmış burda?!?'' şeklinde girmeye başladı. Kızgınlığa işaret sanırım bu ?
3)Mineral taşımı istersiniz, sularına kalsiyum tableti mi istersiniz, yemlerine toz şekline getirilmiş vitamin hapları mı istersiniz, nijer tohumları.... her şey veriyorum bunun gibi sırf sağlıklı yetişsinler diye ve özellikle mama veriyorum.(rondodan geçirip :katı yumurta, toz halinde yumurta kabuğu,az bir şey nijer tohumu, tuzsuz etimek , irmik,havuç) iyi yapıyor muyum ve başka vereceğiniz tavsiye var mı?
4) En çok korktuğum şey bu hayvanların tüylerini kabartıp uyumaları. birkaç sene önce öyle bir muhabbet kuşum ölmüstü. Bu günlerde de bazen öyle tüylerini kabartıyorlar çok tedirgin oluyorum ister istemez hemen kakalarına bakıyorum vs vs her şey normal , bulundukları yer rüzgarsız bir ortam. malum son birkaç haftadır havalar soğudu ondan sanırım?
5) Cinsleri hakkında ne söyleyebilirsiniz?
6) Erkek yaklaşık her 45 dk bir başını sallayarak dişinin yanına geliyor öpmek ve ya ağzına kusmak için ancak dişinin keyfi ne zaman isterse öpüşüyorlar yoksa dişi iteliyor bunu. Bu dişilerin ruh hali bu kadar mı değişken olur ?
7) Öğrendiğime göre dişinin ceresi kahverengi olduğu zaman kızışıyormuş ancak benimkinin hiç kahverengileşesi yok. bu kahverengileşme süreci nasıl oluyor? bir gün içinde mi yoksa mesela bir ay içinde yavaş yavaş mı?
ben konu açsamda kuşlarımı anlatsam bu kadar güzel anlatamazdım birebir aynı durumdayım bende

Hocam bu kahverengileşme süreci tabiki 1 günde olmuyor zamanla sen bunu hızlandırmak için havuçlu mama verebilirsin kuşlarına ben faydaasını gördüm benim dişinin ceresi aynen böleydi mama vere vere kahverengileşmeye başladı sende denemelisin

Veriyorum hocam, ilk zamanlar pek yuzune bakmadilardi ama simdi tabiri caizse manyak gibi :D yiyorlar.

O zaman faydasını elbet göreceksin ha bide kuşuna balda verebilirsim ama çok az kuşa zarar verebilirsin çok verirsen.

Hmm anladim:) fakat bal nasi verilir hocam? yemligin icine koysam bu saftrikler bakmaz bile :D

Valla ben mamalarına karıştırıyorum biraz ama sen kuşu tutup kaşıkla az bişey ağzına damlatabilirsin

Hocam yavru almaya çok çabalayıp sonunda başarmış biri olarak sana nacizane öğrendiklerimi aktarmak isterim..

1) Kuşların bulunduğu ortam mümkün olduğu kadar sessiz olmalı çok fazla rahatsız edilmemeliler..
2)Ortamda 2 den fazla kuş olması her zaman çiftleşmeyi kolaylaştırır.. (Şart değildir)
3)İyi yapılmış bir yumurta maması kesinlikle ve kesinlikle dişinizi kızgınlaştıracaktır.. (mamaya daima bir miktar nijer tohumu verilmelidir) yumurta mamasını haftada 3 kere vermeniz şahane olacaktır..
4)Irk olarak çekoslavak kuşları her zaman üremeye daha istekli olan ırklardır.. (Diğerlerine nazaran)
5)Tüneklerini tahta seçmeniz sağlıklı üreme ortamı oluşturacaktır..

Şimdilik aklıma gelenler bunlar bu şartlar altında üremeyen kuş kısırdır :)

Hocam benimkilere haftanin 7 gunu de mama yiyorlar hem de oyle boyle degil :D

O zaman 1. şık sağlanmıyor evde

Sagliyorum hocam bugunden sonra daha cok dikkat edicem insallah

Geri