Karadeniz Pet

Ne Yapmalıyım?

Chris Eddie

Yeni Üye
İnanın şu yazıyı yazarken kendimi garip hissediyorum, belki çoğu üreticinin yüzünde bir gülümseme, bir tebessüm hatta belkide kahkaha oluşacaktır ama ben kendimi gerçekten çok garip ve üzgün hissediyorum.

Konuma cevap veren bazı arkadaşlar bilir daha önce beyaz bir kuşum vardı, yaklaşık 4-5 gün önce. İlk önce bu kuştan bahsetmek istiyorum; Bu kuş benim hayatımda gördüğüm en garip kuştu. Kafes içerisinde aşırı hiperaktif kafesinden çıkmak isteyen fakat dışarı çıktığında ise olduğu yerde duran, yemliğinden yem yemeyen, suluğunu bilmeyen bir kuştu ve hiçte meraklı değildi, yani uzattığım dal darıyı illa dibine sokmam gerek, zıplamalık mesafede olsa bile hiç umursamaz uyumaya devam eden bir kuştu ama kendisini çok sevdiriyor, başını kaşıyabiliyordum. Sizce bu kuş eğitilir miydi? Yoksa vermekle doğru bir karar mı aldım? Nasıl eğiteceğimi bilmiyormuşum meğersem belkide.
Sabırlı olamadım ve bir anlık sinirle değiştirmeye karar verdim ve bundan dolayı çok pişmanım hatta çok üzgünüm, bu yüzden de bu saatte mesaj yazmaya karar verdim siz üreticiler ve muhabbet kuşundan anlayan insanlar anlar, bilirsiniz diye.

O beyaz muhabbet kuşunu verdikten sonra başka bir kuş aldım yine aynı yaşta ve yine erkek, ama bu ona göre çok korkak, biraz parmağıma alıştırdım parmağıma konuyor ama kaça kaça konuyor ilk gün tabii bunlar normal birde aşırı derecede korktuğu için ısırıyor, bunlar belkide geçecektir evet eğitimle çözülebilir ama bu kuşum kendisini sevdirtmiyor, dokunduğum anda kaçıyor buda üzüyor beni çünkü gerçekten karakter olarak hayvanları aşırı seven, dizi ve filmlerde köpeğin, kedinin, kuşun ölmesine ağlayacak kadar hassas bir insanım, hatta sivri sineği dahi öldüremiyorum, sevmek istiyorum ama sevemiyorum anlayacağınız, sabırsız davrandığımın da farkındayım ayrıca. O yüzden içim yanıyor o kuşu verdiğim için, buna ısınamadım bu yüzden. Başta herşey güzeldi ama yatağa yatınca şu hislerden kurtulamadım işte ama bu yerine aldığım kuşum ise meraklı, merakın çok güzel birşey olduğunu biliyorum kuşlar için gerçekten, verilen seslere pür dikkat bakıyor dinliyor. Gerçekten çok kararsızım ve bilir insanlara ihtiyacım var.

Sizce ne yapmalıyım? O verdiğim kuşu geri alıp eğitmeli miyim? Eğer geri alıp eğitmeliysem nasıl bir yol izlemeliyim? Çünkü hiç meraklı değil, kafes içerisinde merdiven yapamıyorum çünkü kafesten çıkmak istiyor direk, kafesten çıkınca da yükseğe çıkıyor ya orada uyukluyor yada etrafı izliyor, ama tek bir yere odaklanarak izliyor ve elime kondurtamıyorum. Dal darısını zıplayacağı mesafeye getiriyorum zıplamıyor öylece bakıyor. Uzatıyorum gagasına kadar yiyor, çekiyorum oralı değil, bu yüzden nasıl bir yöntem izlerim bilmiyorum.

Yerine aldığım kuş ise dediğim gibi meraklı, konuştuğumda pür dikkat dinliyor, sevdirtmiyor kendisini. Sevdirtme eğitimi yapabilir miyim? Bir kuş kendisini sevdirmiyorsa bu böyle devam eder mi? Yoksa sevdirtir mi zaman içerisinde?

Son düzenleme:
Aynı olayı bende yasadim yeni kus aldim ama ben degistirmedim eski kusum ayni sizin eski kusunuz gibi kendini sevdiren bir tipti 2 hafta sonra elimde öldü bende dayanamadım yenisini aldım ve yeni kusum ayni sizin yeni kusunuz gibiydi korkakti elleyince kiziyor ve issiriyordu su anda yeni aldigim kusumla gecirdigim 13. Günüm ve elime geliyor kendisi bilerek omzuma kouyor gozlugunle oynamayi cok seviyor ve balli yemi var kafesteyken hic yemiyor ben elimde yedirirsem yiyor korkmaniza gerek yok alisir :) Bu arada sunu soyleyeyim kusunuzun kolay alismasi icin cok alcak yere kafesini loymayin hergun muhabbet edin elinizi kafesin etrafinda bekletin ilk gunlerde lafesten cikarmamaya dikkat edin elinize alistikca parmaginizi ayaginin hemen ustunde ki gogus bolgesine yavasca ittirerek cikmasini bekleyin kusunuzun davranisina gore yavasca cikarabilirsiniz. Kusunuzun suyunu her gun degistirin 2-3 gunde birde kafesinin altini temizlemeniz yeterli olur. Ek olarak suyuna arada bir vitamin katmanizi oneririm.

Son düzenleme:
Aynı olayı bende yasadim yeni kus aldim ama ben degistirmedim eski kusum ayni sizin eski kusunuz gibi kendini sevdiren bir tipti 2 hafta sonra elimde öldü bende dayanamadım yenisini aldım ve yeni kusum ayni sizin yeni kusunuz gibiydi korkakti elleyince kiziyor ve issiriyordu su anda yeni aldigim kusumla gecirdigim 13. Günüm ve elime geliyor kendisi bilerek omzuma kouyor gozlugunle oynamayi cok seviyor ve balli yemi var kafesteyken hic yemiyor ben elimde yedirirsem yiyor korkmaniza gerek yok alisir :) Bu arada sunu soyleyeyim kusunuzun kolay alismasi icin cok alcak yere kafesini loymayin hergun muhabbet edin elinizi kafesin etrafinda bekletin ilk gunlerde lafesten cikarmamaya dikkat edin elinize alistikca parmaginizi ayaginin hemen ustunde ki gogus bolgesine yavasca ittirerek cikmasini bekleyin kusunuzun davranisina gore yavasca cikarabilirsiniz. Kusunuzun suyunu her gun degistirin 2-3 gunde birde kafesinin altini temizlemeniz yeterli olur. Ek olarak suyuna arada bir vitamin katmanizi oneririm.

Elinizde öldü derken? Hasta mıydı? Başınız sağolsun. Verdiğim için yine de pişman hissediyorum, sevdiriyordu, sakindi uysaldı kafeste hiperaktifti ama dışarıda hiç birşey yapmıyordu öylece bekliyordu. Bu kuşta kafesin içinde yemliğine giriyor, oyun oynuyor vs ama işte o pişmanlık duygusu var üzerimde, alışır bende biliyorum, ama sevdirtebilir miyim? Sevdirmesine alıştırabilir miyim?

Elinizde öldü derken? Hasta mıydı? Başınız sağolsun. Verdiğim için yine de pişman hissediyorum, sevdiriyordu, sakindi uysaldı kafeste hiperaktifti ama dışarıda hiç birşey yapmıyordu öylece bekliyordu. Bu kuşta kafesin içinde yemliğine giriyor, oyun oynuyor vs ama işte o pişmanlık duygusu var üzerimde, alışır bende biliyorum, ama sevdirtebilir miyim? Sevdirmesine alıştırabilir miyim?

Anlattiklarinizi gorunce ayni kendi kuslarimi gordum eski olen kusumda kafes disinda hic bir sey yaomiyordu ve olum sebebi hastalikti buyuk ihtimalle korkmayin alisir hatta yeni kusunuz daha saglikli gozukuyor anlattiklarimi uygularsaniz alisir korkmayin

Kuşunuzu değiştirmesenizde olurmuş fakat, değiştirmişsiniz bence çok bi önemi yok ,çünkü bu aldığınız kuşuda zamanla alıştırırsınız, belki de bu kuş ondan daha iyidir , çünkü diğer kuş yem yemiyor su içmiyor tarzı şeyler yazmışsınız, yeni alınan kuşların ve salmada yetiştirilen kuşların hepsi eve ilk getirildiklerinde 1 hafta yem yemeyebilir su içmeyebilirler, zamanla alışacaklardır size ve evinize, Ardından Yavaş yavaş kuşu elinize alıştırabilir ve konuşturabilirsiniz, burda önemli kısım sabırdır.
Pişman olmayın ve kuştan soğumayın zamanla size alıştığında bu kuşu çok seveceksiniz.

İlk kuşunuzun dışarıdaki davranışları gayet normal davranışlarmis. Niye bu kadar acele ettiniz anlamadım. Benim kusum da dışarıya ilk çıktığında hic hareket etmezdi tv üzerinde uyurdu ilk Zamanlar ve gayet doğal cunku konacağı yerleri ve odayı tanımaya çalışıyorlar. Birden alışmasını Nasıl beklersiniz? Ben haftalarca kafesini önüne getirdim zorla içeri girdi ve kafeste gayet hareketli devam etti. Ama bir sure sonra dışarıda kac tane numara öğrettim ona oyuncaklarıyla. iceride dışarıda farketmiyor alışıyorlar cunku. Siz kusa dışarıya alışacak Zaman tanımamışsınız bile direk biletini kesip göndermişsiniz. Kusura bakmayın lütfen yorumum icin kızmayın da. Ama ilk kuşunuzda garip olan hiçbirşey yokmuş bana gore.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:10 -->-> Daha önceki mesaj 12:04 --

Simdi o kuşu geri alsanız bunu verseniz, bu kusa da yazik. Cunku her ortam değişimi onlar icin korkutucu oluyor. Artik siz kararı verin

İlk kuşunuzun dışarıdaki davranışları gayet normal davranışlarmis. Niye bu kadar acele ettiniz anlamadım. Benim kusum da dışarıya ilk çıktığında hic hareket etmezdi tv üzerinde uyurdu ilk Zamanlar ve gayet doğal cunku konacağı yerleri ve odayı tanımaya çalışıyorlar. Birden alışmasını Nasıl beklersiniz? Ben haftalarca kafesini önüne getirdim zorla içeri girdi ve kafeste gayet hareketli devam etti. Ama bir sure sonra dışarıda kac tane numara öğrettim ona oyuncaklarıyla. iceride dışarıda farketmiyor alışıyorlar cunku. Siz kusa dışarıya alışacak Zaman tanımamışsınız bile direk biletini kesip göndermişsiniz. Kusura bakmayın lütfen yorumum icin kızmayın da. Ama ilk kuşunuzda garip olan hiçbirşey yokmuş bana gore.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 12:10 -->-> Daha önceki mesaj 12:04 --

Simdi o kuşu geri alsanız bunu verseniz, bu kusa da yazik. Cunku her ortam değişimi onlar icin korkutucu oluyor. Artik siz kararı verin

Eğer bir daha değiştirip yenisini alırsa daha kötüsü olabilir şu an ki kuşunuza zaman ayırın emin olun çok seveceksiniz

İyi gunler keskeler bazen hayatimizi olumsuz etkileyebiliyor evet hata etmissiniz kusu geri vermekle simdiki kusda icinize sinmemis umdugunuzu bulamamissiniz geri verseniz belkide kus satilmis olacak karari verecek olan sizsiniz hersey icin zaman diyoruz siz biz hep ayni hatayi yapiyorux sabretmiyoruz insallah hayirli bi karar verirsiniz

İçime sinmediği durum şu, o kuş kendisini sevdirtiyordu, hemde böyle ne biliyim, uyuklaması falan hoşuma gidiyordu ama bir anlık sinir ettim kendi kendime, tamamen bir aptallık bende farkındayım tüm iyi niyetinizle yazdığınız şeyler için teşekkür ediyorum, bir arkadaşımız acaba beslemesen mi demiş ya hani? Ben neyin ne olduğunu bazen geç kavrayan bir insanım, buda böyle oldu. İnsan yaptıklarından pişmanlık duyuyorsa bence yaptıklarını düzeltmeli diye düşünüyorum, bu yüzden bu kuşu henüz daha fazla alıştırmamışken ve bu kadar tedirginken geri verip o eskisini almam gerektiğini düşünüyorum. Pişmanlıklar bazen fayda etmiyor, bu kuşuda çok sevdiğimi biliyorum. Hiç bir kuş ilkinin yerini almıyor ya hani, fotoğrafımda ki de ilk kuşumdu. Bakın ben hayvan sevgisine çok aşırı fazla değer veren bir insanım, gerçekten şu düşüncemi sizinle paylaşırken içimin ne kadar kötü olduğunu bilin istiyorum, acele ettim hatta aptallık ettim ama bunu düzeltmek istiyorum, her insan duyduğu pişmanlıktan ders çıkarması gerek, bende bundan böyle bir ders çıkardım ve bunu düzeltmek istiyorum.

Yanlış anlamadığınıza sevindim. Her turlu durumda hayırlısı olsun

hangisi içine sindi ise onla devam et alıştırma işi sevgi şefkat işidir kimi kus o güveni 1 günde kapar kimisi 1 yılda ama hersey sizin elinizde...

"Acaba kuş beslemesen mi" diye yorumlar yapan arkadaşa ne desem bilmiyorum, ona katılana da ne desem bilemedim. Ben bu işi hayvanlara zarar vereyim, hayvanları rahatsız ediyim amacıyla yapmadım, asla da böyle birşeyi yapmam ve merhametiminde sorgulanmasına asla müsade vermem. Benim burada amacım çaresizliğimi bilir kişilere paylaşmaktı ve o bilir kişilerde düzgün bir şekilde bana yardımcı oldu ve bende doğru bildiğim şeyi yaptım, siz ne kadar kuşlara bakabiliyorsanız bende o şekilde bakıyorum, aramızda ki tek farkımız belkide benim böyle düşüncelerle sıkışmış olmam, bunda da kendi bildiğimi, kendi düşündüğümü bilir kişilerle paylaştım, onlarda tüm iyilikleriyle yardımcı oldular.
Bu forumun amacı yardımcı olmaktır, insanlar insanlara yardım edebilsin diyedir. "Acaba kuş beslemesen mi" tarzında yorumları hem çok küstahca hemde çok yardım dışı buluyorum. Dediğim gibi benim amacım sadece yardım istemekti, benim gibi birkaç kişinin başına da gelmiş, ben insan birşeyden pişman duyuyorsa onu telafi etmeli diye bir düşünce elde ettim bunca yazılan şeyden sonra ve bunu uygulamaya karar verdim, hayır bu değil ki ben hayvana zarar vermiş oldum.
Ben sizin nasıl kuş beslediğinizi merak ediyorum gerçekten, olursa bir gün sizin beslediğiniz kuşları da görmek isterim, bu herşeyden önce şefkat, sevgi, merhamet işidir. Ben aptallık yapıp sabırsız davrandım çünkü yaklaşık 1,5 ay önce çok değer verdiğim oğlumu kaybettim, elimde öldü benim kuşum, bu yüzden hemen alışsın istiyorum, psikolojik bir mesele, ama bunu tahmin eden bazı kişiler yardımcı oluyor işte, tahmin etmesine de gerek yok bu sıkışık durumu bilen eminimki onlarca insan var ve onlara bana yardımcı olduğu için gerçekten çok teşekkür ediyorum.

Hayvanlar sizin alip sonra huyunu begenmeyip geri vericeginiz oyuncaklariniz degiller bu kadar derin ve takintili bicimde dusunuyorsaniz gidip kedi kopek almaniz daha mantikli kus bunlar 30 gram seyden bekledikleriniz asiri ve begenmeyip geri vermenizde aslinda sizin kendinizi burda cok merhametli cok vicdanli diye gostermeniz sadece kendi icinizi rahatlatmaniz oldugunu dusunuyorum ayrica bence beslemeyin cunku yaziktir o isiriyo o dal dari yemiyo mal degil kuslar anlayin sunu

Hayvanlar sizin alip sonra huyunu begenmeyip geri vericeginiz oyuncaklariniz degiller bu kadar derin ve takintili bicimde dusunuyorsaniz gidip kedi kopek almaniz daha mantikli kus bunlar 30 gram seyden bekledikleriniz asiri ve begenmeyip geri vermenizde aslinda sizin kendinizi burda cok merhametli cok vicdanli diye gostermeniz sadece kendi icinizi rahatlatmaniz oldugunu dusunuyorum ayrica bence beslemeyin cunku yaziktir o isiriyo o dal dari yemiyo mal degil kuslar anlayin sunu

Ben beğenmediğim için vermedim, hiç bir yazdığım yazıda da "Bu kuşu beğenmedim vermek istiyorum" diye birşey demedim, böyle birşey söz konusu dahi olmadı, eğer yazdıklarımı dikkatlice okumuş olsaydınız bunu çok rahatlıkla anlardınız. Ben verdiğim için pişmanlık duydum çünkü sabırsız davrandım, çünkü hiç bir hareketime tepki vermiyor diye sinirlendim, bundan da çok pişman olduğum için geri almak istedim. Kuşlara derin anlam yükleyen bir insan olduğum doğrudur, asla mal olarak bakmadım. Dal darı yemiyor, ısırıyor gibi şeyleri asla bahane olarak görmedim, görseydim dile getirirdim, sonuçta daha önce de beslemiş bir insanım, kimseden çekineceğim yok benim. Ben hayvana ne yapmışım, zarar mı vermişim? Aradan fazla zaman dahi geçmeden geri koydum, bu durumda nasıl bir rahatlatma olabilir? Bence siz bu konuyu yanlış anlıyorsunuz.

Ben beğenmediğim için vermedim, hiç bir yazdığım yazıda da "Bu kuşu beğenmedim vermek istiyorum" diye birşey demedim, böyle birşey söz konusu dahi olmadı, eğer yazdıklarımı dikkatlice okumuş olsaydınız bunu çok rahatlıkla anlardınız. Ben verdiğim için pişmanlık duydum çünkü sabırsız davrandım, çünkü hiç bir hareketime tepki vermiyor diye sinirlendim, bundan da çok pişman olduğum için geri almak istedim. Kuşlara derin anlam yükleyen bir insan olduğum doğrudur, asla mal olarak bakmadım. Dal darı yemiyor, ısırıyor gibi şeyleri asla bahane olarak görmedim, görseydim dile getirirdim, sonuçta daha önce de beslemiş bir insanım, kimseden çekineceğim yok benim. Ben hayvana ne yapmışım, zarar mı vermişim? Aradan fazla zaman dahi geçmeden geri koydum, bu durumda nasıl bir rahatlatma olabilir? Bence siz bu konuyu yanlış anlıyorsunuz.

Sadece tepki vermedi diye geri verdiniz baska aldiniz o daha da pisman etti sizi bu da artik allahin isi valla daha da bisi yazmam ama surda insanlarin ne dertleri var iki gundur yok tepki vermiyo yok degistirdim yok korkuyor kusura bakmayinda sabir azcik iyi geceler.

Sadece tepki vermedi diye geri verdiniz baska aldiniz o daha da pisman etti sizi bu da artik allahin isi valla daha da bisi yazmam ama surda insanlarin ne dertleri var iki gundur yok tepki vermiyo yok degistirdim yok korkuyor kusura bakmayinda sabir azcik iyi geceler.

Bende aynı şeyi düşünerek zaten gittim eskisini geri sahiplendim, sabırsız olduğum ve hata yaptığım için, "Daha da pişman etti" hayır, oğluma sabırsız davrandığım için pişman oldum sadece, iyi geceler sizede.

Geri