Karadeniz Pet

Nefes alırken kursağı şişip iniyor

Fındık - Fıstık

Meraklı Üye
Kursağı şişip iniyor ve ağzını açıyor sürekli, zor nefes alıyor. Nefes alırken kuyruğunu da oynatıyor. Uzun süredir burun akıntısı ve astımı vardı zaten ama nefes problemi çok fazla arttı. Ne yapmam gerekiyor, çok korkuyorum? İshali yok, aksine kabıza daha yakın. Zaten hiç ishal olmaz. Yemek yiyip içerken mutlu gibi yemeyi bırakınca uyuklamaya başlıyor ve nefes alıp vermesi zor oluyor. :(

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:44 -->-> Daha önceki mesaj 21:42 --

Kusma filan da yok ama ağzını açınca dilini oynatıyor sanki. Boğazına bir şey takılmış gibi yapıyor.

Kuşunuzun yaşı ilerlemiş mi?

8-9 yaşında var, neden?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 22:12 -->-> Daha önceki mesaj 22:11 --

Kuşunuzun yaşı ilerlemiş mi?

Evet, 8-9 yaşında olması lazım. Antibiyotik kullandım bir de astım için, Tylan adlı bir ilaç... Ne yapmam lazım? Yoğurt filan verin diyorlar da tam anlayamadım.

Yaşının ilerlemesinden dolayı nefes darlıgı cekiyor demekki, cözümü net olarak bende bilemiyorum ancak kullandıgın antibiyotikleri kücük ölceklerle ver bence.. bünyesi zayıflamış olabilir.

İlgilenen herkese çok teşekkür ediyorum. Kuşumun yaşından dolayı dediğiniz gibi nefesindeki problem artmış olabilir ama onun dışında kuşumun iyi olduğunu söyleyebilirim. Yani en az 9 yaşında var buna rağmen astım ve nefes sorunu dışında bir sorunu yok. 2007 almıştım onu, aldığımda kaç yaşında olduğunu bilmiyordum ama en az 1-2 yaşında vardı. Yani aldığımda 4 yaşındaysa şu an 4+7= 11 yaşında bile olabilir. Aldığımda yavru değildi ama gençti yani, belliydi gözleri boncuk gibiydi. Gel gelelim kuşum 2007'den beri bana neredeyse hiç sorun çıkarmadı. Bütün muhabbet kuşları ishalle boğuşurken benim kuşum tek bir kez ishal olmadı bugüne kadar. Bugüne kadar astım dışında bir sorun yaşadığını hatırlamıyorum. Sadece 4 yıl önce karnında kocaman bir ur çıkmıştı, damarları filan görünüyordu. Herkes öleceğini söylemişti. Ben de korkumdan veterinere götürememiştim ama kuşum kendi ağzıyla uru patlattı ve kanattı, kendi kendine iyileşti ur. Kuşum o urda bile ölmediyse, bugün de kuşumu kurtaracağıma inanmak istiyorum. Yaşlı olabilir ama yine de onu ömrünün son anına kadar yaşatmak için elimden geleni yapacağım. Onu çok seviyorum, tüm çocukluğum ve lise dönemim hatta üniversite dönemimde(şu an) o vardı. Ondan ayrılmak bana çok zor gelir. Antibiyotik tedavisini kestim, umarım antibiyotik mantar filan yapmaz. Artık vitamin vereceğim. Avivit veriyorum şu an. Bu kursak şişmesi problemini, nefes problemini ve astımı umarım çözebilirim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar görüşlerini paylaşmaya devam ederse daha çok sevineceğim. Kuşumun ciddi nefes problemi var, ağzını çok acıyor ve kulluğu feci şekilde sallanıyor. Bunu iyileştirmek için çabalıyorum.

Acil sifalar diliyorum, hayvanların yaslilik donemleri cok zor oluyor bu konuda aci tecrubelerim var..umarim en kisa zamanda iyilesir sizi de uzmez. Ama her ne olursa olursun sizin gibi bir sahibi oldugu icin o cok sansli bir kus.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Acil sifalar diliyorum, hayvanların yaslilik donemleri cok zor oluyor bu konuda aci tecrubelerim var..umarim en kisa zamanda iyilesir sizi de uzmez. Ama her ne olursa olursun sizin gibi bir sahibi oldugu icin o cok sansli bir kus.

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok teşekkür ederim. İnanın, sınav dönemimde olmama rağmen aklım hep kuşta. İnşallah iyileşir. :(

Geri