Karadeniz Pet

Odamda üretime başladım üstadlardan tavsiye

Ömer

Yeni Üye
8 tane 4 çift
2 ay aynı salmada besledim anlaşanlari ayni yere koydum
Mamalari önünden eksik olmuyor cede mama kullanıyorum
Havuç veriyorum
Tek sorunum fazla toz oluyor hergün yeri ben temizliyorum tüy oluyor yer
Mamaya nijer keten tohumu ekliyorum
Başka tavsiyesi olan yazabilir iyi günler
Bir hayırlı olsun alırım:)

Ekli dosyalar

• 20161011_200753.jpg
    20161011_200753.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 69
  • 20161011_200747.jpg
    20161011_200747.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 49
hayırlı olsun.kucak kucak yavrular alırsın inşallah.gerekenleri yapmışsın zaten bundan sonrası beklemek.

Yavru veya yumurta olmayan çiftlere hergün mama vermeyin yağlanmaya sebep olur mamanıza akdardan biraz harbup tozu alıp 4 çift için yarım çay kaşığı eklerseniz kızışmaya yardımcı olacaktır ben yumurtasız çiftlere haftada 1 gün mama veriyorum

Allah utandırmasın hocam inşaAllah hayırlı uğurlu olsun bereketli üretimler takımların da resimlerini görmek isteriz :)

toz tüy olayını atladım.eee ne demiş atalarımız" gülü seven dikenine katlanır"

Yavru veya yumurta olmayan çiftlere hergün mama vermeyin yağlanmaya sebep olur mamanıza akdardan biraz harbup tozu alıp 4 çift için yarım çay kaşığı eklerseniz kızışmaya yardımcı olacaktır ben yumurtasız çiftlere haftada 1 gün mama veriyorum
Hocam ben kızışması için veriyorum
Mama nijer keten tohumu karışımını harpup tozu ?

Hocam ben kızışması için veriyorum
Mama nijer keten tohumu karışımını harpup tozu ?
Halk arasında keçi boynuzu olarakda bilinir akdarlarsa bulabilirsin onu çekip toz haline getiriyolar ondan ekleyebilirsin mama, nijer yağlı yiyeceklerdir hergün verdiğinde kuşlar yağlanır ve çiftleşme çok zor gerçekleşir yağlanmış dişide yumurta sıkışmasıda yaşanır sıkıntı yaşarsınız yani benim tavsiyem hergün vermeyin

Halk arasında keçi boynuzu olarakda bilinir akdarlarsa bulabilirsin onu çekip toz haline getiriyolar ondan ekleyebilirsin mama, nijer yağlı yiyeceklerdir hergün verdiğinde kuşlar yağlanır ve çiftleşme çok zor gerçekleşir yağlanmış dişide yumurta sıkışmasıda yaşanır sıkıntı yaşarsınız yani benim tavsiyem hergün vermeyin
Tabi hocam anladım sizin değerli tavsiyeleriniz için açtım başlığı peki hergün önünde hazır mama olsa cede marka mama

Tabi hocam anladım sizin değerli tavsiyeleriniz için açtım başlığı peki hergün önünde hazır mama olsa cede marka mama
Onun içeriğini bilmiyorum yorum yapamicam bende evde yapıyorum benzer biraz bendede 5 katlı pvc kafes var 6 çift kuşum var altında yumurta olanlara 2 günde bir yavru olana hergün boş olana haftada 1 mama veriyorum

Onun içeriğini bilmiyorum yorum yapamicam bende evde yapıyorum benzer biraz bendede 5 katlı pvc kafes var 6 çift kuşum var altında yumurta olanlara 2 günde bir yavru olana hergün boş olana haftada 1 mama veriyorum
Sadece yemlik kapta hocam istedikleri zaman yiyorlar ben keçiboynuzu tozu alayım birde havuç asiyorum

Sadece yemlik kapta hocam istedikleri zaman yiyorlar ben keçiboynuzu tozu alayım birde havuç asiyorum
Anladığım kadarıyla hazır kuru mamadan bahsediyorsunuz kuşlar pek o şekilde yemez onu onun içine yarım havuç rendeleyin 1 kaynamış yumurta sarısı rendeleyin bir parça kırmızı pancar rendeleyin mevsimindeyse biraz brokoli ve harnup tozu karıştırın 4 5 yaprak taze nane küçük küçük doğrayın 4 5 yaprak semiz otu doğrayın 1 çay kaşığı nijer tohumu ben bu şekilde hazırlıyorum mamayı tabi pancar ve brokoli her mevsim bulunmuyor olduğunda koyuyorum birde yem çimlendirme yapıp ekleyebilirsin ama onu iyice incelemen lazım kolay görünür ama temizliğini iyi yapamazsan miğde ve bağırsak mantarı yapar

Anladığım kadarıyla hazır kuru mamadan bahsediyorsunuz kuşlar pek o şekilde yemez onu onun içine yarım havuç rendeleyin 1 kaynamış yumurta sarısı rendeleyin bir parça kırmızı pancar rendeleyin mevsimindeyse biraz brokoli ve harnup tozu karıştırın 4 5 yaprak taze nane küçük küçük doğrayın 4 5 yaprak semiz otu doğrayın 1 çay kaşığı nijer tohumu ben bu şekilde hazırlıyorum mamayı tabi pancar ve brokoli her mevsim bulunmuyor olduğunda koyuyorum birde yem çimlendirme yapıp ekleyebilirsin ama onu iyice incelemen lazım kolay görünür ama temizliğini iyi yapamazsan miğde ve bağırsak mantarı yapar
Çok teşekkür ederim üstad ekran görüntüsü aldım deneyeceğim:)

Çok teşekkür ederim üstad ekran görüntüsü aldım deneyeceğim:)
Yanlız mamayı yaz aylarında 3 saat kışın 8 saaten fazla kafeste tutmayın mamada yumurta olduğundan bozulur ve kuşlara zarar verir

Yumurtalar için mineral gerekli tavsiyem biraz alçı alıp sade sodanın gazını alıp yumurta kabuklarıyla harmanlayıp küçük bir kutuda bekletip kafese koymanızdır. Kafesten Havucu eksik etmeyin :)

Yuvalıklarda folluk var mı?

Yuvalıklarınız ufak. Daha büyük olsun içimde plastik folluk olsun. Yedek follukda bulundurun yavru sayısına göre 3-5 gün arayla temizlersiniz. Yavru varken içinde altlık talaş olsun. Dar yerde hastalık riski fazla olur. Birde 4 çiftiniz var ise ara bölmeleri kaldırın. Kuşlar geniş yerde uçuşsun. Perde alındığında 2 uzak uçta 2 tünek bırakın. Uçan kuşlarda yağlanma olmaz. Bence oda da 3 çift bakın. Alt gözü yavrulara ayırın. Yem yemeyi öğreneni elden çıkarırsınız. Geniş geniş bakılsınlar.
Yuvalıkları üste yemlikleri aşağı asmanız daha doğru olur. Yuva yüksekte olursa kuşlar kendilerini daha güvende hissederler. Kuşkumu ve kalamar sürekli bulunsun.
Toz,tüy için yapacak birşey yok. Elektrik süpürgesi ile hergün temizlik.

Ayhan beyin söylediklerine katılıyorum gerekli noktalara değinmiş zaten. Extradan arkadaşlarında söylediği gibi mama oranına dikkat... Kızıştıryım derken kuşlarını yağlandırır veya zamansız tüye sokarsanız olacak olan çiftleşmede olmaz. Yavrusuz çiftlere Haftada 2 kere 3 er gün aralıklar ile vermek idealdir. İlla extradan kızıştırıcı istiyor iseniz haftada 1 gün yem lerine keçi boynuzu tozu sularına haftada 1 gün E vitamini kullanabilirsiniz. Nijer tarzı yağlı tohumların oranına da dikkat edin fazlası zararlıdır...