Karadeniz Pet

Okuyup değerlendirirmisiniz,önemli durum...

Mesbüş

Meraklı Üye
Elimde bir çiftim var ve artık ne yapmam gerektiğine karar veremiyorum.
Kuşlar bazen iyi anlaşıyor bazense dişi çok saldırgan hale bürünüyor,erkek uysal ve dişiye kur yaptığınıda gördüm çiftleşme isteği var ama dişi daha kızışmış olmasına rağmen daha soğuk...
Dişi birbuçuk yaşından büyük erkekse 9 aylıktan büyük. Normalde kafeste tek erkek vardı sonradan dişiyi attım ama dişi yemlikleri sahipleniyo dişi yem yerken erkeği ne yanına nede yemliğe yaklaştırmıyo aynı durum tünekteykende var,tüneğe erkek önceden giderse dişi sorun yaratmıyor fakat dişi önce giderse erkek sonradan gelirse dişi erkeğe gaga atıyo ikiside iyi besleniyor fakat dişi erkeğe göre 2 hatta 3 kat daha fazla yem tüketiyor,dün eve gittiğimde normallerdi fakat ikiside tüneğe konmuyolardı tellere tutunmuş şekilde bekliyolardı,rahatsız ediliyormu diye sorarsanız kendi odamda bakıyorum ve rahatsız eden kimse yok ben akşam 10 dan önce eve girmiyorum sabah ise 7 ile 10 arasında evden çıkıyorum.
Besin olarak herşeyleri var gaga taşı kalamar kemiği vitamin takviyeli su mineral bloğu ballı kraker yumurta maması kuş kumu önlerinden eksik etmem günü gününe temiz ve taze koyuyorum önlerine.
Dediğim gibi erkek hem insanlara karşı hemde kuşlara karşı aşırı uysal asla ısırmaz vurmaz hırçınlık yapmaz ama dişi tam aksine ne bana karşı nede erkek muhabbet kuşuma karşı hiç uysal değil beni ısırmıyor ama erkeği habire yanından kovuyor gaga atıyor bunun nedeni nedir ne yapabilirim ayırmakmı çözüm bilmiyorum kafesim büyük ortadan ikiye ayırabilirim bir bölmeye dişiyi diğerinede erkeği koyabilirim.
Kuşları eş olsunlar diye birleştirdim ikiside gagalarını tüneğe yere sürtüyorlar kızışmış durumdalar dişi kuşun ceresi bildiğimiz koyu kahverengi kızışmış durumda erkekte kızışmış durumda kur ötüşüde yapıyolar bazen.
Şunuda belirtiyim kuşları ilk birleştirdiğimde o kadar iyi anlaşmışlardı anlatamam hemen öpüştüler dip dibe duruyolardı çok iyi hissetmiştim fakat şuan öyle değil.
Eğer kuşlar hakkında eksik yazdığım veya sizin sorucağınız bişey varsa lütfen sorun ve lütfen yorumlarınızı esirgemeyin ben muhabbet kuşları hakkında bilgiye aç bi insanım ne kadar çok bişeyler öğrenirsem o kadar iyi benim için,yapacağınız yorumlar için şimdiden teşekkür ederim saygılar....

hocam sizi anlıyorum eğer imkanınız varsa erkek ve dişiyi ayırın bir birinden 1,2 ay ayrı kalsınlar sonra erkeğin olduğu kafese 1 hafta önceden yumurtalık takın sonra dişiyi erkeğin olduğu kafese koyun inşaAllah netice alırsınız. 2 bir konu da eğer alma imkanınız varsa 1 çift daha alın bu kuşlar sürü piskolojisi ile yaşadıkları için ses onlara iyi gelecektir. En önemlisi ise sabır :)

Dişi kuşlar kolay kolay eş tutmaya biliyor özellikle agrasif baskın karakterli kuşlar aşırı eş seçici oluyor. beraber olacağı erkek kendisinden iri ve baskın karakterli olması lazım ki üstünlüğü alsın eline. üstünlük dişinin elinde olduğu sürece çok zor çiftleşmeleri. ne kadar zamandır beraberler bilmiyorum fakat 3-5 aydan fazla süreç geçti ise ve hala böyle ise dişiyi değiştirmenizi tavsiye ederim ve seçerken erkek kuşunuzun seçmesine imkan tanıyın salmada anlaştığı dişiyi seçin. Çünkü kendi karakter ve fiziğine uygun baskınlık kurabileceği dişiye yanaşmaya çalışacaktır. Sağlıcakla

Yorumlar için çok teşekkür ederim ustalarım elimde başka bir çift daha kuşum var o zaman iki çiftimi birleştiriyorum kafesim zaten büyük yatay salma kafesim var ve papağan kafesim var 1 metrelik bunu değerlendirip bugün eve giderken bi yavruluk daha alıyım 2 çiftimide birleştiriyim bakalım buda faydalı olmazsa kuşlarımı ayırırım dişiyi ayrı yere koyar erkeğide başka bi yere koyarım birbirlerinide görürler bakalım başka öneriniz olursa usta başım gözüm üstüne yorumlarınıza ciddi anlamda ihtiyacım var sizin gibi üstadların olduğu yerde tecrübelenmekte insanı mutlu ediyor teşekkür ederim,dişi kuşumda dediğiniz gibi galiba daha baskın bir erkek arıyor olabilir herşeyi değerlendiricem çok teşekkür ederim yorumlarınızı esirgemediğiniz için saygılar ustalarım

iki çifti ayrı ayrı kafeslere koyun inşaAllah bu sefer netice alırsınız.

2 çifti birleştirmiyimi usta

Tamamdır hocam öyle yapıcam teşekkür ederim

Es tutmamislar buyuk ihtimalle diger ciftiniz de es tutmadiysa iki cifti birlestirebilirsiniz es tuttuysa diger cifti hic bozmayin biraz zaman taniyip erkegi yada disiyi degistirin

Geri