Karadeniz Pet

Ölecek diye çok korkuyorum..

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Arkadaşlar merhaba, belki hatırlarsınız. Daha önce birçok konu açıp yardım istemiştim dişi kuşumun sürekli yumurtladığını ve yumurtalarının boş olduğunu söylemiştim.
Yine yumurtladı ve bu sefer iki tanesinin dolu olduğuna yüzde yüz eminiz, diğerleri de olabilir. Her neyse bugün bir arkadaşımla konuşuyordum kuşlar hakkında. Kendisi de daha önce senelerce kuş beslemiş. Kuşumun sürekli yumurtladığını söyledim ki gerçekten öyle. Herhalde mayıstan beri 5.-6. kuluçkası mı ne bu. İlk defa dolu yumurta var o ayrı. Ama önemli olan o değil.

Neyse arkadaşım bana 'o kuş mutlaka ölecek bu gidişle.' dedi. Ben de besledim biliyorum çok yumurtladı ve son kuluçkayı kaldıramadı öldü benimki dedi. Vitaminler,sağlıklı besleme kar etmedi. O kadar kuluçkaya dayanmaz. Ayır kafeslerini dedi.
Ayıramam. Ben zaten kuş istemiyordum. Çok üzülüyorum onlara. Hediye edildi ve yalnız kalmasın kuşlar sosyal canlılar diye hemen eş aldık ve birbirleriyle çok uyumlular zaten. Hani bir dakika ayrı kalamazlar,yapışık ikiz gibiler aynı zamanda bizimle de araları iyi. Erkek olan konuşuyor, dişi de çok tatlı.Çok seviyorum onları ve bir şey olacak diye ödüm kopuyor.Zaten kendimi geçtim, dişiye bir şey olursa öbürü duramaz,düşünmek bile istemiyorum.
Ne olacak? Sürekli yumurtluyor. Ayda bir. Bu durmayacak mı? Ne kadar dayanabilir ki buna? Lütfen yorumlarınızı esirgemeyin, aklıma çok takıldı.
Benim eskiden bir dişi kuşum vardı. 11 yaşında ölmüştü. Genelde yalnız olduğu için sadece 1-2 defa kuluçka dönemi geçirmişti. Acaba o bu kadar yumurtlamadığı için mi çok uzun yaşayabilmişti?
Ayrıca her zaman 6 yumurta yapar dişi kuşum. Bu sefer 5 yaptı. Bir sıkışma falan olmuş olabilir mi? Ama baktım şişkin durmuyor ve çok enerjik bir kuş.Hiç yorulmuş veya halsiz bir görünümü yok :/

Son düzenleme:
yaşlandıkça yumurta sayısı düşüyor, o yüzden endişe etmeyin, yavruları büyüttükten sonra, ayırın biraz dinlensinler, iyi olur, Neden ölecekmiş onu anlayamadım ben

yaşlandıkça yumurta sayısı düşüyor, o yüzden endişe etmeyin, yavruları büyüttükten sonra, ayırın biraz dinlensinler, iyi olur, Neden ölecekmiş onu anlayamadım ben
Şey dedi, çok yumurtladıklarında hayat enerjileri tükeniyor ve ölüyorlar kaldıramıyorlar kuluçkayı..
Ben de korktum çünkü bu kuş sürekli kuluçkada,her ne kadar hayatında bir kere bile hasta olmamış 2.5 yaşlarında çok çok sağlıklı bir kuş da olsa insan korkuyor.
Ayıramam çünkü ayrı odalarda bulundurma imkanım yok. Zaten kafeste duran kuşlar değiller, sürekli evin içindeler :/

Yuvalığı takmayın o zaman

Son düzenleme:
Masaallah kuslariniza... Ben uretim hic yapmadim ama aklima gelen acaba hep bos yumurta oldugu icin mi yumurtluyor? Hic yavru alamadiniz dimi? Eslesme durumlari nasil? Burada yazan ustalar kuluckadaki kuslari kafesten salmayin onerisinde bulunuyorlar. Belki bir sure kafesten cikarmasaniz sonuc alinabilir.

Yuvalığı yumurtalasalar bile çıkarın. Yere yumurtlar yumurtalar kırılır. Kanarya yuvalıkları var açık onlardan alın yumurta kırılmazsa onun üstünde yatsın. Kuytu yuvada yatmasınki yumurtlamaya teşvik etmiş olmayın. Evde de kuytu köşeler varsa oraları da keşfedebilir severler çünkü. Benimki basbayağı bazanın köşesinde kendi girebileceği kadar delik var giriyor oraya içerdeki eşyalarımı kemiriyor çıkıyor. O nedenle o deliği gizliyorum mesela. Açarsam 1 aya kalmadan yumurtluyor.

Yuvalığı takmayın o zaman
Yuvalığı takmayınca kafese yumurtluyor. Ya da evin içinde herhangi bir yere kuluçkaya yatmaya çalışıyor.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:23 -->-> Daha önceki mesaj 13:21 --

Masaallah kuslariniza... Ben uretim hic yapmadim ama aklima gelen acaba hep bos yumurta oldugu icin mi yumurtluyor? Hic yavru alamadiniz dimi? Eslesme durumlari nasil? Burada yazan ustalar kuluckadaki kuslari kafesten salmayin onerisinde bulunuyorlar. Belki bir sure kafesten cikarmasaniz sonuc alinabilir.
Hep boş yumurtluyordu. Şimdikilerden en az 2 tanesi dolu. Geçen gün kontrol ettik, dolu oldukları çok belli.
Yavru alma gibi bir derdim yok, ben sağlıklı olsunlar istiyorum. Onları düşünüyorum. Kuluçkadayken açmıyorum kapıyı pek ama açmamamın sebebi kafesin tek kapılı olması ve yemlikten giriş çıkışlarda problem yaşamamız. Yoksa açsam da dişi kuş(Pamuk) zaten en fazla bir dakika uçup yuvasına koşuyor. Ama problem ha bire yumurtlaması... Mayıstan beri kaç kere yumurtladı sayamadık. Bi de hep 6 tane yapıyor. Yorgun düşecek kuş..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:29 -->-> Daha önceki mesaj 13:23 --

Yuvalığı yumurtalasalar bile çıkarın. Yere yumurtlar yumurtalar kırılır. Kanarya yuvalıkları var açık onlardan alın yumurta kırılmazsa onun üstünde yatsın. Kuytu yuvada yatmasınki yumurtlamaya teşvik etmiş olmayın. Evde de kuytu köşeler varsa oraları da keşfedebilir severler çünkü. Benimki basbayağı bazanın köşesinde kendi girebileceği kadar delik var giriyor oraya içerdeki eşyalarımı kemiriyor çıkıyor. O nedenle o deliği gizliyorum mesela. Açarsam 1 aya kalmadan yumurtluyor.

Yuvalığı takmıyoruz. Sadece yumurtladığı zaman ya da yumurtlayacağını anladığımız zaman takıyoruz. Evet yere yumurtladı bir kere ve o yumurtanın üstüne kuluçkaya yattı,acıdık bu böyle olmaz dedik ve yuvalık taktık. O zaman da 5 tane daha yumurtladı. Takmasak bile yumurtlar bence her seferindeki gibi altışar tane. Şimdi yumurtaları dolu. (2 tanesi en az) acaba yavru aldıktan sonra biraz durulur mu?
Benimki de evdeki bütün kuytulara,her yere potansiyel yuvalık gözüyle bakıyor ve kemiriyor. Evin halini görmelisiniz. Kapının arkasında çook büyük bir delik var duvarda,sıvaları döküldü. İçini ancak bir-iki bezle doldurabildik. Bütün baca girişleri bantlı. Ve bir kere montun içine girdi gittim yanına, sonra çırpınmaya başladı. Montun ince ipleri varmış tam boynuna dolanmış ve düşünün sımsıkı dolanmıştı boynuna ve feryat ediyordu göz çevresi kıpkırmızıydı. Bütün ev ahalisi baygınlık geçirecektik. Bayılacaktım, çırpınıp duruyordu ipi kesemiyorduk kuş ölüyordu gözümüzün önünde. Elimde makas öyle duruyordum karşısında. En sonunda kuş hafif bir baygınlık geçirir gibi oldu ve gözlerin etrafı kıpkırmızı öyle durdu, o durunca son anda ipi kestim ve uzun süre kendine gelemedi.
Böyle de vukuatlar atlattırıyor bize yuva sevdası,bütün gün peşinde oraya girmesin buraya girmesin diye koşturuyoruz :)

Yuvalığı takmıyoruz. Sadece yumurtladığı zaman ya da yumurtlayacağını anladığımız zaman takıyoruz. Evet yere yumurtladı bir kere ve o yumurtanın üstüne kuluçkaya yattı,acıdık bu böyle olmaz dedik ve yuvalık taktık. O zaman da 5 tane daha yumurtladı. Takmasak bile yumurtlar bence her seferindeki gibi altışar tane. Şimdi yumurtaları dolu. (2 tanesi en az) acaba yavru aldıktan sonra biraz durulur mu?
Benimki de evdeki bütün kuytulara,her yere potansiyel yuvalık gözüyle bakıyor ve kemiriyor. Evin halini görmelisiniz. Kapının arkasında çook büyük bir delik var duvarda,sıvaları döküldü. İçini ancak bir-iki bezle doldurabildik. Bütün baca girişleri bantlı. Ve bir kere montun içine girdi gittim yanına, sonra çırpınmaya başladı. Montun ince ipleri varmış tam boynuna dolanmış ve düşünün sımsıkı dolanmıştı boynuna ve feryat ediyordu göz çevresi kıpkırmızıydı. Bütün ev ahalisi baygınlık geçirecektik. Bayılacaktım, çırpınıp duruyordu ipi kesemiyorduk kuş ölüyordu gözümüzün önünde. Elimde makas öyle duruyordum karşısında. En sonunda kuş hafif bir baygınlık geçirir gibi oldu ve gözlerin etrafı kıpkırmızı öyle durdu, o durunca son anda ipi kestim ve uzun süre kendine gelemedi.
Böyle de vukuatlar atlattırıyor bize yuva sevdası,bütün gün peşinde oraya girmesin buraya girmesin diye koşturuyoruz :)

Ben de zaten açık yuvalığı o nedenle önerdim. Yere değilde açık yuvalığa yatsın diye. Yumurta sayısı azalabilir böylece.

Yatıyorlar ama kapalı mekan olmadığı için kuluçka bittikten sonra yumurtalamaya yönelme azalıyor
deneyeceğim,teşekkürler ^^

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:45 -->-> Daha önceki mesaj 22:25 --

Yatıyorlar ama kapalı mekan olmadığı için kuluçka bittikten sonra yumurtalamaya yönelme azalıyor
Ha bu arada aklıma gelmişken son bir sorum olacak, yavrular yumurtadan çıktığında erkek kuşun aynı kafeste olması bir sorun teşkil eder mi? Erkek kuş onlara zarar verir mi?

Hiçbir zarar vermezler erkek ve dişi beraber büyütürler yavruları ben cevap vereyim İlknur Hanım ın yerine :)

Geri