Karadeniz Pet

ölüme terkedilmiş bir çift

jarhead

Meraklı Üye
Selamlar değerli forum dostlarım ben bu gün bir dostumun evine gittim bir çift muhabbet kuşu var kuşların kafes temizliği suyu yemi hepsi pislik içindeydi ve yeme kum bile katmıyor sularına vitamin damlatmıyormuş çok şaşırdım resmen ölüme terk edilmiş durumdaydılar. elimi kafesin içine koyduğumda kuşlar resmen içeri canavar girdi sandılar ama ucamayacak durumdalardı heleki dişinin göğüs kısmı o kadar yağlanmış ki sanki vicut çalışmış avucuma aldım hiç uçurmadığından kuşlar perişandı trnakları artık kıvrılmıştı o kadar uzamıştı ben hemen tırnak kesimini yaptım erkek uçabiliyor çok yağlanmamış ama dişi resmen uçmayı unutmuş eve geldim dayanamadım bana vermesini onlara bakmak istediğimi söyledim kabul etti teklifimi en azından eski sağlıklarına kavuşturup öyle verecem. kuşlar daha önce çiftleşmiş iki yavru vermiş yalnız yine ihmalsizlik yüzünden yavrular kafesten düşüp ölmüşler oda kendince bi daha bakmamış kuşlara şimdi ben kuşları alacam eski hallerine nasıl getirecem ALLAH rızası için yardımcı olun bir çiftim var onlarının yanına koymalımıyım yerleri geniştir salmadalar kendi çiftim daha yavrular biri 4 ila 6 ay arası erkek dişi olanda 6 ila 8 arası yeni getireceğim çifti yanlarına koysam sorun olur mu nasıl yağlanmalarını giderecem ve nasıl beslemeliyim herşeyi tüm dostlarım yardımcı olup beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

Selamlar. Kutlarım böyle düşünceli davrandığın için. Öncelikle bu yeni misafirleri ayrı kafeste tutmalısın. Kafes ve ekipmanın temizliğini yapıp sadece karışık muhabbet kuşu yemi verin. Suyunu her gün tazeleyip yağlanma geçene kadar 2 limon damlatın. Ortam sıcaksa banyoluk takın, suya %5 elma sirkesi ekleyebilirsin. Yıkanmıyorlarsa fısfıs ile üstlerine sıkabilirsin. (tek kuşa 8-10 fıs yeter) Vitamin çok şart değil, evde kullandığın vitamin varsa haftada bir verebilirsin. Umarım kısa zamanda toparlarlar.

Selamlar değerli forum dostlarım ben bu gün bir dostumun evine gittim bir çift muhabbet kuşu var kuşların kafes temizliği suyu yemi hepsi pislik içindeydi ve yeme kum bile katmıyor sularına vitamin damlatmıyormuş çok şaşırdım resmen ölüme terk edilmiş durumdaydılar. elimi kafesin içine koyduğumda kuşlar resmen içeri canavar girdi sandılar ama ucamayacak durumdalardı heleki dişinin göğüs kısmı o kadar yağlanmış ki sanki vicut çalışmış avucuma aldım hiç uçurmadığından kuşlar perişandı trnakları artık kıvrılmıştı o kadar uzamıştı ben hemen tırnak kesimini yaptım erkek uçabiliyor çok yağlanmamış ama dişi resmen uçmayı unutmuş eve geldim dayanamadım bana vermesini onlara bakmak istediğimi söyledim kabul etti teklifimi en azından eski sağlıklarına kavuşturup öyle verecem. kuşlar daha önce çiftleşmiş iki yavru vermiş yalnız yine ihmalsizlik yüzünden yavrular kafesten düşüp ölmüşler oda kendince bi daha bakmamış kuşlara şimdi ben kuşları alacam eski hallerine nasıl getirecem ALLAH rızası için yardımcı olun bir çiftim var onlarının yanına koymalımıyım yerleri geniştir salmadalar kendi çiftim daha yavrular biri 4 ila 6 ay arası erkek dişi olanda 6 ila 8 arası yeni getireceğim çifti yanlarına koysam sorun olur mu nasıl yağlanmalarını giderecem ve nasıl beslemeliyim herşeyi tüm dostlarım yardımcı olup beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.
Öncelikle merhaba ve tebrikler. Levent Abi'nin de dediği gibi kuşları ayrı kafeste tutmalısın. Ne olduğunu bilmiyorsun şu an kuşlarda. Bakımlarını yap. Mümkünse dişiyi her gün uçur. Limon ya da sirke damlatabilirsin suluklarına. Sadece karışık (nijer olmayan) yem ver kuşlara. Geçmiş olsun kuşlara da. Bence sen daha geri verme o kuşları. Yoksa yine aynı olurlar.

Duyarlı davranışınızı tebrik ediyorum. Ustaların tavsiyeleri ile umarım en kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar.

Onları kurtardığınız için, duyarlı davrandığınız için tebrik ederim. Bulundukları kafesi iyice yıkayıp dezenfekte etmekten başlayabilirsiniz işe. Uçmasa bile en azından dişi kuşu yürütebilirsiniz sık sık kafes dışına çıkarın uçmaya çalışması bile efor sarfederek zayıflamasını sağlar. Kafesleri çok küçükse biraz daha geniş bir kafesiniz varsa ona alabilirsiniz kafes geniş olursa daha çok hareket edebilirler.

Son olarak zaten belli ki eski sahibinin umurunda değillermiş lütfen ona geri vermeyin. Kuşlar aynı şeyleri bir daha yaşamasınlar.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim ilgilendiniz hakkınızı helal edin öncelikle bende bu kadar duyarlı ve değerli arkadaşın olduğu bir yere gelmenin mutluluğunu yaşıyorum bu gün çiftleri alıyorum ve dediklerinizi uygulamaya baslayacam inşallah onları tığ gibi yapacam sizin yardimlarinizla saygılarımla.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 03:21 -->-> Daha önceki mesaj 11:52 --

Selamlar değerli dostlar kuslari alıp eve getirdim önce bi güzel banyo yaptırdım kafesleri hemen sıcak su bulasik deterjanı hemen ardindan temiz durulatip bir güzel kuruttuktan sonra eski suluklari çöpe attım dişiyi daha önce temiz olan kafesime aktardım hersey temiz yemlikleri yikandi. Yalnız sabahtandir gözlem yapıyorum dışı tek Birtane yem yemedi ne yapmalıyım sebebi vicudunda ki yaglanmamidir bişey yemezse açlıktan birsey olmasın bu bakim ve tedavi sürecinde beni yalnız birakmazsaniz çok sevinirim saygılarımla. Getirdiğim ciftin resimlerini de yükledim yorumlarınızı bekliyorum.
[url=http://hizliresim.com/MWZWA2][/URL]

[url=http://hizliresim.com/48n850][/URL]

[url=http://hizliresim.com/a0A0mR][/URL]

[url=http://hizliresim.com/Ep0pan][/URL]

[url=http://hizliresim.com/gyGym2][/URL]

[url=http://hizliresim.com/YJ9JYl][/URL]

valla hocm sorunuzn cevabini bilmiyrmda HELAL OLSUN bakmak icn almissn kuslari ins. kuslar bi duzene girerde bugnden sonra iyi bakilir siz anlatirken ben sinirlendim sanki hayvan degilde cansiz bir varlik gibi hic bakilmamis

Çok güzeller Maşallah, sevgi ve ilgiyle 1 hafta 10 güne toparlar bunlar. Yan yana koyabilirsin bu güzellikleri. Ben kendi kuşlarınla aynı ortamda durmasınlar demiştim. Belki dişi eşinden ayrı kaldığı için üzgün olup yem yemeyebilir. Ancak acıkınca saldıracaktır.

[MENTION=17543]jarhead[/MENTION] Eminim senin elinde çok güzel ve mutlu olacaktır kuşlar.

Saygı ve selamlarimla değerli dostlarım sabah ilk uyanınca derse geç kalmama rağmen önce mesajlarınızı okudum çiftleri birlestirdim dediklerinizi uyguluyorum inşallah duzelirler ayriyetten övgü dolu mesajlarınıza teşekkür ederim ben sadece dili ağzı olmayan hayvanların merhametle bakilmasina inaniyorum insanlık görevimi yapıyorum gerçekten hepinizde çok değerli insanlarsiniz.

Eminim ki bu kuşlar bir süre sonra sana minnetlerini sunacaklardır.
Ben bir dişi kuşumda bunu yaşadım.Sanki hissediyorlar.
Seni çok sevecekler emin olabilirsin.

Dostlarım sizler tekrardan rahatsız ediyorum affiniza sığınıyorum ben gün boyu gözlem yaptım dişinin hiç şu yem tükettiğini görmedim acaba erkekmi onu besliyor benim bu durumda ne yapmam gerekir saygilarimla ve ayrıca hüseyin abim sanada teşekkür ederim yorumun için inşallah duzelsinde tek isteğim bu ALLAH razı olsun hepinizden.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:07 -->-> Daha önceki mesaj 01:07 --

Selamlar değerli dostlarım ben dün gece ışığı sondurdukten sonra farkkettim bol bol sirekeli limonlu sudan içti dişi kuşum bu gün sürekli gözlemledim dışkısını yapamıyor bende pamuklu su ile temizledim ne yapmam gerekir bu durum için sayfılarımla...

Son düzenleme:
Dostlarım sizler tekrardan rahatsız ediyorum affiniza sığınıyorum ben gün boyu gözlem yaptım dişinin hiç şu yem tükettiğini görmedim acaba erkekmi onu besliyor benim bu durumda ne yapmam gerekir saygilarimla ve ayrıca hüseyin abim sanada teşekkür ederim yorumun için inşallah duzelsinde tek isteğim bu ALLAH razı olsun hepinizden.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:07 -->-> Daha önceki mesaj 01:07 --

Selamlar değerli dostlarım ben dün gece ışığı sondurdukten sonra farkkettim bol bol sirekeli limonlu sudan içti dişi kuşum bu gün sürekli gözlemledim dışkısını yapamıyor bende pamuklu su ile temizledim ne yapmam gerekir bu durum için sayfılarımla...

Bu kadar emek vermeniz çok güzel bir şey. Sizi takdir ediyorum ama dişi kuşun sağlık problemi var gibi. Dışkı yapmadığından eminmisiniz?

Hocam ben daha öncede takip ettim makatında hiç dişkı yoktu ama tedavi baslattiktan sonra bu gün akşam üstü makat tuylerinin olduğu yer dıskı ile dolmuştu bende onları pamugu ılık suya bandirip temizledim ayriyetten makat kısmının az üstünden parmagimla ovaladim dışkı varsa çıksın diye. Ve en önemlisi ilk mesajdada belirtmiştim bu ilk yavrularını veriyor yavrular ölünce arkadaşta Hiç kafesten cikartmamis okuduğum makalelerde zaten yumurtlama döneminde dişi yaglanir bu arkadasta hiç bakmayinca bu hale gelmiş tek umudum düzelmesi ve inşallah sizlerin sayesinde üstesinden gelecez saygılarımla.

Son düzenleme:
dişiye fazla yemek verme bol bol haraket etmesini sağla çok şiddetle kavgalar olmadığı sürece diğer çiftin yanına koyabilirsin ama yuvalık takma yağlanma geçmesi için çok ilgilenmelisin kuşla eğer petshop varsa kalamar kemiği (mürekkep balığı kemiği) al hem kuşlar için çok faydalıdır kilo aldırmazda

Sanırım dişide kabızlık sorunu var marul gibi yeşillikler verebilirsiniz rahatlatır diye düşünüyorum.

Kuslarim büyük bir hızla iyilesiyor erkek tamamen düzeldi dişi nine göğüs bölgesindeki Yağlanması az kaldı ALLAH hepinizden razi olsun bana çok yardımcı oldunuz tam kendine gelince önceki hali ile şimdi ki halini gonderecem sizlere. Saygilarimla