petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Ölümler Başladı

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Göktug tarafından 15 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. Göktug

Göktug New Member

Beğenileri:
    0
    Selam Arkadaşlar Benim Üretimhanedeki Kuşlar Teker Teker Ölmeye başladı Yavrular yetişkinler Gençler Ayırt etmeksizin Ölüyor Gögüs Kemiği Belli Olan gidiyor 40 Çift Kuş'dan 15 Çift Kuş kaldı Burdaki veterinerler anlamıyor Mubişlerden Lütfen yardımcı olun tşkler...

2. batibirol

batibirol New Member

Beğenileri:
    0
    Zaman kaybetmeden ölenlerden bir tanesini test yaptir

3. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    72
    Göktuğ, geçmiş olsun kardeşim. Aslında kuruma hastalığı diye bir hastalık yok. Kuşlar başka bir hastalığa bağlı olarak, kilo kaybediyor ve buna kuruma deniyor. Şimdi sen kuşların ölmeye başlamadan 1 hafta 10 gün öncesine kadar bir düşün bakalım.
    Yeni kuş geldi mi?
    Ortamda bir değişiklik oldu mu?
    Yediklerinde içtiklerinde bir değişiklik oldu mu?

Bunlara göre bir çözüm yolu bulabilirsin.

4. Hakan Donat

Beğenileri:
    13
    Geçmiş olsun. Tez zamanda sorunun kaynağını bulmanız dileklerimle.

5. Kayahan Günay

Beğenileri:
    7
    geçmiş olsun çok üzüldüm ya :S

6. g0rky06

g0rky06 Active Member

Beğenileri:
    18
    Kuşlar ayrı ayrı duruyorlar sanırım. Yabancı bir kuşun gelmesi etki etmez. Verdiginiz YEM SU HAVALANDIRMA ortam şartlarını gözden geçirin.

7. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Kuruma hastalığı neden yok dediniz? Başka bir hastalıktan kilo kaybedip ölen kuşlar da var ama asıl adı megabakter olan ve kuruma olarak bilinen hastalık ta var. Hatta kuşların %63'ü bu mantarı taşıyor stres döenminde hastalık nüksediyor.
    Jilet gibi olma megabakteri anımsatıyor ama kanatlı veterinerinin test yapması lazım. İmkanınız yoksa biteral kullanımını tavsite ederler ama ben onu kullanmam açıkçası. Megabakter'in Etken maddesi iki tane. Biri amphoteresin B diğeri Fluconazol. Fluconazol için Flucan tablet kullanabilirsiniz. Amphoterin B çok daha etkili ama o maddeyi içeren ilaç Fungizone flakon enjekte şeklinde satılıyor. Kullananlar var aslında. Bıçak ucuyla leblebi kadar alıp bir litre suda eritiyorsunuz. Ama enjekte tableti ağızdan vermek ne kadar doğru bilemiyorum. Amphoteresin B'nin direk ağızdan alınan ilacını yurtdışından temin edeblirsiniz ama küçücük şişesine 200 lira verecek fazla insan tanımıyorum. Bu yazıyo okursanız daha iyi anlarsınız. YORKSH0RE KANARYA - MEGA BAKTER0

8. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    72
    Sonuçta kuruma diye bilinen şey hayvanın beslenemeyip kilo kaybetmesi değil mi. Evcili zayıflayan herkes kuruma diye konu açıyor onun için söyleyeyim dedim.

9. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    O dediğiniz de doğru. Ama kuruma olarak geçen asıl adı megabakter olan hastalıkta var. Herkes kurumadan öyle korkmuşki kilo kaybeden kuruma zennediyor. Korkmakta da haklılar çünkü kliniğe götürülen kuşların %80'inde kurumaya rastlanıyor.

10. Kaan KARAN

Kaan KARAN Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    1
    Megabakteri, bir tür mantar hastalığı, kuruma ise bazı hastalıkların kuşun direncini düşürmesi sonucu aşırı zayıflama ve ölümle sonuçlanan bir durum, kurumaya sadece megabakteri neden olmaz, e.coli, salmonell vb. hasatalıklarda neden olabilir.

11. Gizem TÜRKCAN

Beğenileri:
    4
    Kurumaya önlem olarak düzenli bir şekilde hafta 1 veya iki kez kuşun suyuna elma sirkesi damlatılıyor bunun gerçekliği var mıdır? Yani işe yarar mı? Yoksa zararlı mıdır? Her kafadan bir ses çıkıyor bu konuda ben de merak ediyorum kesin bilgisi olan söyleyebilir mi?

12. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Kesinlikle. Bana güvenin bu konuda.Elma sirkesi ve limon iç sistemlerini temiz tutarlar. Ben sırasıyla katıyorum sularına bütün sularına.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:30 -->-> Daha önceki mesaj 02:28 --

Söyledikleriniz çok doğru. Bu saydıklarınıza da kuruma deniliyor ama en çok megabakter için kullanılıyor. Çünkü en çok o hastalığa rastlanılıyor. O nedenle insanlar kuruma denince neyi kastetdiklerini anlamak lazım.

#12 iss, 16 Nisan 2015
    Son düzenleme: 16 Nisan 2015
  13. Gizem TÜRKCAN

Beğenileri:
    4
    Ben de birkaç kere suyuna bir damla damlattım ama sonra şu konuyu görünce içime kurt düştü.
    Yine de kesin olarak bir zararı olmayacağını düşünüyorsanız bir suluğa ne kadar koymam gerekir?

#13 Gizem TÜRKCAN, 16 Nisan 2015
    Son düzenleme: 16 Nisan 2015
  14. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Bu konunun kaldrılması lazım aslında. [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] Çünkü ben kuşlarımı o kliniğe götürüyorum ve orada Akmet Kara ismnde veteriner çalışmıyor. O klinik türkiyenin tek avian veteriner kliniği ve bu nedenle onların adları daha önce de kullanıldı. İsim sahterkara benziyor. Türkiye'nin tek avian veterineri de bana elma sirkesini tavsiye etti. İçinizde hiçbir kuşku kalmadan kullanabilirsiniz.

15. Gizem TÜRKCAN

Beğenileri:
    4
    Çok teşekkür ederim. Haftada bir orta boy suluğa 2 damla damlatsak uygun mudur?

16. iss

iss Active Member
    Altın Üye

Beğenileri:
    0
    Ben hiçbir zaman sade su vermiyorum. Ya limon ya da sirke her seferinde damlatıyorum. 2 damla iyi

17. yasin51

yasin51 Member

Beğenileri:
    1
    Gorkyo6 kardese katiliyorum bi uretici abimizin basina geldi bu olay ama maalesef o da bi care bulamadi.

Sayfayı Paylaş