Karadeniz Pet

Önemli bir husus

Ferdi NAMLI

Paylaşımcı Üye
Merhaba iyi pazarlar , daha önce bu konuda fikir belirtme adına bir açıklama yapmıştım fakat herhangi bir görüş gelmedi. Tekrardan cevap alma ümidi ile bu konu Hakkı'nda merakla düşündüğüm bir noktaya değinmek istiyorum.
Çiftlerin kuluçka sürecinde aşırı düzeyde ağır kokulu ishal olmaları bugünlerde iyice abartı haline gelmeye başladı. Dişi kafesi aşıp duvara kadar uzanmış dışkısı ile. Bu konuda yapılabilecek bir müdehale var mıdır? Yada bu kuşların üreme dönemlerine istinaden fizyolojik bir özelliği olarak mı düşünmek gerekir?
jV63qL.jpg

28a1O2.jpg

Son düzenleme:
kuluçkadaki dişilerin dışkısı kat kat büyür fakat ishal olacakları anlamına gelmez.yem mama ve verdıgınız takvıyelerı gozden gecırın.
bıtmek bılmeyen devamlı ishal var ise sorun var demektir.bagırsaklara yerlesen ve kumes genelınde cok bulaşıcı olan elmeria nın sebep oldugu agır hatta kanlı ıshal gelişip koksidıoza donerse toplu ıshallere neden olur.bunun daha ıyı anlasılması ıcın bakterıyel kökenlı ıshal dıyebılırız.
bakteriyel ıshal varsa zaten aspur,patates,kahve lımon,muz gıbı tavsıyeleri dıkkate almayın.ilaç kullanmaktan başka carenız kalmaz.
dedıgım gıbı bu kuslara uyguladıgınız dıyetle yada kullanılan yem,mama vs yüzündende olabılır.

Son düzenleme:
Diskidaki koku ve diskinin büyük gelmesi kuluçka
döneminde normal şeyler ama ishal kısmı sıkıntı.
Kuluçka nedeniyle ishal olmaz, kullandığın yem ve
diğer takviyeleri gözden gecirsen iyi olur bencede.
Berkay ustanin dedigi gibi bakteriyel bir ishal ise
durum sıkıntılı.

Diskidaki koku ve diskinin büyük gelmesi kuluçka
döneminde normal şeyler ama ishal kısmı sıkıntı.
Kuluçka nedeniyle ishal olmaz, kullandığın yem ve
diğer takviyeleri gözden gecirsen iyi olur bencede.
Berkay ustanin dedigi gibi bakteriyel bir ishal ise
durum sıkıntılı.

kuluçkadaki dişilerin dışkısı kat kat büyür fakat ishal olacakları anlamına gelmez.yem mama ve verdıgınız takvıyelerı gozden gecırın.
bıtmek bılmeyen devamlı ishal var ise sorun var demektir.bagırsaklara yerlesen ve kumes genelınde cok bulaşıcı olan elmeria nın sebep oldugu agır hatta kanlı ıshal gelişip koksidıoza donerse toplu ıshallere neden olur.bunun daha ıyı anlasılması ıcın bakterıyel kökenlı ıshal dıyebılırız.
bakteriyel ıshal varsa zaten aspur,patates,kahve lımon,muz gıbı tavsıyeleri dıkkate almayın.ilaç kullanmaktan başka carenız kalmaz.
dedıgım gıbı bu kuslara uyguladıgınız dıyetle yada kullanılan yem,mama vs yüzündende olabılır.

Bu sadece kuluçka dönemlerinde oluşuyor. Kokulu şekilde. Normal dönemde herhangi bir ishal sıkıntısı yok. Yem düzenli olarak kullandığım versele-laga yemden olsa normal dönemde böyle birşey olmaz mı ? Suları sık sık tazelenir. Bunu kesin bir sonuca bağlamamız için ne yapmak gerekir ?

Konuyla alakası yok özür dilerim.
Kuşum sobanın üzerine kondu.Tam üstten kenarına biraz kalın çıkıntılı bir bölge üst kısmın kenarı. Ama saniyelik bişey di hemen uçtu. Ayaklarına su tuttum parmağımı 4 5 saniyede bir ıslatıp parmağına kondurdum sürekli parmak değiştirerek. Her zaman öten meraklı neşeli oyun oynayan kuş şuan sessiz sakin duruyor. Bişey olmuşmudur acil cevap verirmisiniz bi yerde ayaklarının soğuk ve sıcağı hissetmediği yazıyodu

Bu sadece kuluçka dönemlerinde oluşuyor. Kokulu şekilde. Normal dönemde herhangi bir ishal sıkıntısı yok. Yem düzenli olarak kullandığım versele-laga yemden olsa normal dönemde böyle birşey olmaz mı ? Suları sık sık tazelenir. Bunu kesin bir sonuca bağlamamız için ne yapmak gerekir ?
deneme yapacaksın ferdi.tabi bakteriyel bir rahatsızlık deılse.yedıklerı ıctıklerınden kaynaklıysa sana göre yemını degıstr yada kullanma tarıhıne dıkkat et yada ısık almayan bır kavanoz ıcınde muhafaza et.mamanı degısıtr.cesme suyu kullanıyorsan damacana suya gec vs vs gibi
tabıkı en garantısı kakayı teste sokmaktır.

Benim dişi kuşum da kuluçka döneminde çok sıvı dışkı yapıyor.
Kuluçka bitince normale dönüyor. Sık sık beni de endişelendiren bir
durum oldu bu. Neyse ki kötü bir netice olmadı. Şu an yine dışkısı normal.

Damacana su kullanıyorum zaten. Eğer bu şekilde devam ederse başka bir yem deneyelim belki bir değişiklik olabilir. Başka da bir açıklama bulamıyorum açıkcası. Teşekkürler yapılan açıklamaların tümüne. Farklı fikri olan olursa değişik önerileri bekliyoruz.

Geri