1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
  Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
  Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

  Notu Gizle

önemli:TÜRK İZCİ KÖPEĞİ ZAĞAR!!!Zağar cinsi köpeklerimizi kaçırıyorlar

Konusu 'Köpekler' forumundadır ve hasiyne tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. hasiyne
  Çevrimdışı

  hasiyne New Member

  Katılım:
  9 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  211
  Beğenileri:
  0
  Zağar


  Zağar, Orta Asya kökenli bir izci köpeği.
  Manisa ve Batı Toroslar’da daha çok rastlanmaktadır.
  Kökeni
  Horasan, Afganistan ve İran gibi Oğuz yerleşkelerinde, Zağar tipinde av köpeklerine rastlanmaktadır. Buna bağlı olarak Anadolu’ya Oğuzlar tarafından getirilmiş oldugu düşünülmektedir.
  av köpeği, domuz,geyik,tilki,karaca,çakal ve tavşan avında kullanılmaktadır.
  Bu avların içerisinde en zoru tavşan avıdır.
  Çünkü tavşan en az koku bırakan oynak yapabilen stratejik davranabilen ender av hayvanlarından biridir.Kendine özgü merası olduğundan ve merasına hakim olduğundan avı zor ve bir o kadar zevklidir.
  Avcı ve zağar günün ilk ışıkları ile avlak sahasına gelir.Hava aydınlanmadan zağarı salmak av alanında makbul değildir.Tavşanın yatmış olması için beklenmelidir.
  Yatması veya gece yayılması muhtemel alana zağar salınır.Soyu(kokuyu)bulan zağarın hareketleri değişir kuyruk sallamaya (bazıları)te tük çemkirmeye başlar.Zağarın gece yaylım soyu ile sabak soyunu ayırması gerekir.Zağar soyu götürürken bazı yerlerde soyu kaybeder,o zaman zağar her seferinde daha geniş daireler çizerek (keserek)soyu tekrar bulur.Tavşanın yatak soyuna yaklaştıkça zağarın hareketleri daha bir değişir.Kimi zağar karakteristik olarak yatak soyuna yaklaştıkça sesi keser çoğunluğuda daha sık çemkirmeye başlar.Avcı kendi zağarını tanıdığı için yatak soyuna geldiğini anlar.
  Kendisi bir taraftan köpeğini bir taraftan tavşanın kalkma ihtimali yüksek doğal ortamı dikkatlice takip eder.Usta bir Zağar tavşanı yatağından (burunlar) kaldırır.Nadiren yatakta bastıranıda vardır.
  Kaldırdığı tavşanın ardından acı acı ve hiç aralık vermeden çemkirerek kovar.
  Tavşan arkasından kovan zağarın ustalığına ve hızına göre daha geniş alanda daireler yapar ve daha az oynak yapıp pusar.Usta zağar bu oynaklara ve puskunlara kanmaz ve bıkmaz.Usta Zağar her puskunda tavşanı tekrar bulur kaldırır ve kovar.Her puskunda zağar sesi keser ve kaldırdığında tekrar acı acı havlayıp avcıyı haberdar eder.Avcı tavşanı vurduğunda zağar avın başına gelir ve köpeğin tavşanı sıkmasına(ısırmasına)bir müddet izin verilir.
  Böylece zağar hırsını almış bir anlamda ödüllendirilmişte olacaktır.

  Bu anlattığım kabataslak bir av sürecidir.

  Avcının,Doğa ve iklim şartlarının,zağarın ustalığının ve alışkanlıklarının bu süreçte belirleyici etkisi vardır.
  asil önemli konu ise
  Zağar cinsi köpeklerimizi kaçırıyorlar
  Yunanların, Zağar cinsi köpekleri Türkiye’den kaçırarak kendilerininmiş gibi dünyaya tanıttığı iddia edildi
  TÜRK çoban köpekleri kangal ve akbaşları araştırıp kitaplar yazan araştırmacı Doğan Kartay Yunanlıların zağar köpeklerini Türkiye’den kaçırıp dünyaya kendi köpekleriymiş gibi tanıttığını öne sürdü. Kartay, bu konuda bakanlıkların harekete geçmesini isteyerek, Uluslarası Köpek Irkları Federasyonu kayıtlarına 1996 yılında geçmiş zağarların ırk, tarih ve coğrafya kökeninin kesinlikle bize ait olduklarını gösterdiğini söyledi. Kartay dünyanın en iyi koku alan av köpekleri olan zağarların Yunanlar tarafından yüksek fiyatlardan satın alındığını açıkladı.
  ve bununla ilgili bir belgesel seyretmistim trt`de..
  kaynak:trt,milliyet gazetesi,wikipedia
   
 2. Cihat Türkmen
  Çevrimdışı

  Cihat Türkmen Active Member

  Katılım:
  3 Şubat 2013
  Mesajlar:
  2.731
  Beğenileri:
  11
  [​IMG]
   
 3. Paylaşım için teşekkürler.
   
 4. Hakan YILDIZ
  Gizli

  Trakya'nın bir çok köyünde mevcuttur. Çok güzel, özel bir köpek.
   
 5. Batuhan Eroğul
  Gizli

  Rotweiller cinsini anımsatıyor rengi. Yunanlılar bir arada baklavamıza sahiplenmişlerdi yanlış hatırlamıyorsam.
   

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

 1. zagar köpek

  ,
 2. zağar cinsi köpek