Karadeniz Pet

önemli yumurta sorunu

ROJİN DEMİR

Meraklı Üye
Merhaba, bir ay kadar önce konu açmıştım siteye. Problem benzer, çözemediğimiz için büyüyor çok sorun oluyor.
Öncelikle bir ay falan önce dişi kuşum ilk defa yumurtladı. 4 tane yumurta yaptı. Biz çok şaşırdık çünkü kuşlar sürekli gözümüzün önünde ve çiftleşmediklerinden hepimiz emindik. Neyse burada sordum falan 4 taneyse boş değildir falan dediler neyse 20 gün falan geçti yumurtalardan yavru çıkmadı. Biz de ışığa tuttuk ve üstündeki hafif lekeler dışında içinde en en ufak bir şey bile göremedik ki 20 günlük yumurtalar.
Üzüldük çünkü kuşlarımız konusunda ailece çok hassasız, yumurtaları zar zor aldık yuvalığı da çıkardık. Kuşcağız iki gün üzüldü aradı durdu yuvayı :/
Neyse 15 gün önce falan tekrar taktık yuvayı. Yine 4 tane yaptı. İlk yumurtayı yapalı 11 gün oldu. Bugün yine hepsini ışığa tuttum. Ve hiçbir şey göremedim içlerinde.
Ya sanırım temel problemimiz kuşların ÇİFTLEŞMEDEN yumurta yapması. İkisi birbirini inanılmaz seviyor daha önce çok çift gördüm bu kadar uyumlu,aşık bir çift görmedim. Çiftleşmemek için bir nedenleri yok. Bu aralar erkek kuş kızışmış durumda. Dişi kuşun üstüne çıkmaya çalışıyor ama dişi üstüne çıkmaya çalıştığı anlarda çok korkuyor kendini yere atıyor. Erkek olan çok korkak,duygusal,yumuşak. Dişi daha baskın. Dişi tepki gösterdiği an erkek kendini geri çekiyor. Bir tane oyuncak faresi var sürekli onunla çiftleşmeye çalışıyor.
Ne yapacağımızı şaşırdık. Dişiden alıyoruz yuvayı bu sefer kafeste kuluçkaya yatıyor, odada her yeri kazıyor. KAZMADIĞI yer kalmadı,kapının üstünde çok büyük bir delik açmış,içini bezle falan tıkadık.
Ne yapmamız gerekiyor çiftleşmeleri,yumurtaların boş çıkmaması için?
Bir de bu yumurtaları alayım mı altından hemen?
Arkadaşlar yardımlarınız önemli,aylardır baş edemiyoruz bu sorunla.

Dostum dişi kızgın ama sanırım erkek senin biraz kızgın değil o yüzden dişin kızgınlık yumurtası yapıyor ama boş çıkıyor niye erkek döllemiyor yumurtaları.

Benim size naçizane önerim ; Kuşlarda tam çiftleşme olmuyor olabilir dişinin popo kısmındaki tüyler uzun ise oraları dikkatlice kesmeniz ve imkanınız varsa özel kızdırıcı yemler damlalar var onlardan kullanmanız olacaktır ayrıca kafesten kalamar kemiğini de eksik etmemenizi önerrim

Benim size naçizane önerim ; Kuşlarda tam çiftleşme olmuyor olabilir dişinin popo kısmındaki tüyler uzun ise oraları dikkatlice kesmeniz ve imkanınız varsa özel kızdırıcı yemler damlalar var onlardan kullanmanız olacaktır ayrıca kafesten kalamar kemiğini de eksik etmemenizi önerrim
Yok, erkek kuş çiftleşmeyi beceremiyor, şu ana kadar en fazla üstüne çıkmaya çalıştı dişi kendini yerden yere attı, kuş da korktu. Her gün bi hamle yapıyor üstüne çıkmak için ama çok küçük hamleler. Erkek kuş zaten oyuncaklara sürtünüyor, biraz da agresifleşti. Yeterince kızıştığını düşünüyoruz.
Ben kuşları elime almıyorum, yani popo kısmındaki tüyleri kısaltamam.
Kızdırıcı yemler zarar verir mi kuşlara? Yani sağlıklı mıdır? Kalamar kemiği yiyor erkek kuş.

Öncelikle kafesten oyuncağı çıkarınız tüneklerin sabit sallanmayacak şekilde olduğuna dikkat ediniz yoksa dişi sağlam tutunamaz ve çifleşme gerçekleşmez

Yok, erkek kuş çiftleşmeyi beceremiyor, şu ana kadar en fazla üstüne çıkmaya çalıştı dişi kendini yerden yere attı, kuş da korktu. Her gün bi hamle yapıyor üstüne çıkmak için ama çok küçük hamleler. Erkek kuş zaten oyuncaklara sürtünüyor, biraz da agresifleşti. Yeterince kızıştığını düşünüyoruz.
Ben kuşları elime almıyorum, yani popo kısmındaki tüyleri kısaltamam.
Kızdırıcı yemler zarar verir mi kuşlara? Yani sağlıklı mıdır? Kalamar kemiği yiyor erkek kuş.

kızdırıcı yemler konusunda tereddüt etmeyin sorun yaratmaz hayvanlarda eğer imkanınız var ise kuşları ayırın kafesleri yanyana koyup birbirlerini görecek şekilde tabii ondan sonra tekrar birleştirmeyi deneyin isterseniz , bu yöntemi denediğim ve başarı sağladığım için tavsiye edebilirim size...

Yumurtanın içerisinde 6 - 7 gün araında hiç bir kırmızı damar gibi cisim göremediysen boştur at cöpe.Yumurtada döllenme kuşun yumurtaya yatmasından itibaren 6 ila - 7 gün arasında değişmekte , 6. gün , 7 gün içerisinde kırmızı damarlanmalar olur . Kızışmayla alakası yok bazen kuşlar vitaminsiz kalınca , mahrem yerlerindeki tüyler cok olunca, çiftleşmede isabet ettiremeyince esnek tüneklerden dolayı ve kafesin kücük olmasıyla alakalı böyle sorunlar yaşanılabiliyor. Kızgınlık yumurtasında 2 tane yapar en fazla.

Son düzenleme:
Yumurtanın içerisinde 6 - 7 gün araında hiç bir kırmızı damar gibi cisim göremediysen boştur at cöpe.Yumurtada döllenme kuşun yumurtaya yatmasından itibaren 6 ila - 7 gün arasında değişmekte , 6. gün , 7 gün içerisinde kırmızı damarlanmalar olur . Kızışmayla alakası yok bazen kuşlar vitaminsiz kalınca , mahrem yerlerindeki tüyler cok olunca, çiftleşmede isabet ettiremeyince esnek tüneklerden dolayı ve kafesin kücük olmasıyla alakalı böyle sorunlar yaşanılabiliyor. Kızgınlık yumurtasında 2 tane yapar en fazla.
Anladım. Yani bizim kuşun yumurtaları kızgınlık yumurtası değil.
Ben dün 4 yumurtayı da çöpe attım. Çöpe atmadan önce de 12 günlük olanı kırdım,içine baktım. Koyu sarıydı içi. Boş yumurta böyle olur herhalde değil mi? Ama diğer attığım yumurtalar 5-6 günlük falandı, onların da içinde damarlanma falan görmeyince attım, keşke biraz daha bekleseydim. Ama kuş ilk kuluçkasında 4 tane yapmıştı, dördünü de yirmi gün falan beklettik zaten boştu hepsi.

Geri