Karadeniz Pet

Önümüz kış

cengiz

Emektar Üye
sevgili muhabbet kuş besleyen arkadaşlarım. Muhabbet kuşlarının yavru kayıpları kış aylarında daha çok olmakta. Herkesin basına gelecek bu durumun ana sebebi ani hava değişikliği ve damızlık kusun o dönemde tüye girmesidir. Yavru ölümlerinin başlıca sebebi budur. Çünkü o dönemde anaç kuşumuz halsiz ve bitkin olduğu için yavrularla fazla ilgilenemez. Tabanı ince ve ayrık olan yuvalarda soğuk hava akımı fazla olur. Ve direk ayaklardan yada sırt kısmından o soğuyu alır sinir sistemini etkiler damızlık kuşumuzda tüyde olduğu için yeteri kadar ısıtamaz, kaçınılmaz son ölümle sonuçlanır. Bunu önlemek için bu dönemde alınması gereken tedbirler yuvaya folluk almak yuvadaki açık yerleri silikonla kapatmak. Oda sıcaklığını 20c altına düşürmemek. Bazı besin takviyeleri. Kuşlarımıza verilen mamalar içerisinde vücut sıcaklığını artırıcı ve yağ yapıcı besinler. Süt mısırı. Buğday(suda şişirilmiş. İnce bulgur (suda şişirilmiş) balık yağı, keçi boynuzu pekmezi ( ben bunu kullanıyorum) başka pekmezlerde olabilir. Siz sevgili kuş seven, üretici ve üretime yeni başlayan arkadaşlarla tercbülerimi paylaşmak istedim.

aktarımların için teşekkür ederim.son derece doğru tesbitler.

Bu konu sabitlenirse faydalı olur diye düşünüyorum.

Geri