Karadeniz Pet

Osmanlıca

Osmanlıca zorunlu ders olmalı mı?

• Kullanılan toplam oy
    32
  • Anket kapatılmış .
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
öğretmen adayı okuduğunu algılamalı senin yazdığın siyasi değil siyasi tartışmalara sebeb olacak bir yazı. madem öğretmen adayısın okuduğunu iyi özümle.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 19:40 -->-> Daha önceki mesaj 19:36 --

benim tarihim osmanlı ile sınırlı değil bazı zihniyetler osmanlıda sıkışmış kalmış. osmanlı tarih bilimcileri var dediğiniz kütüphaneyi açıp çevirsinler. ben yiğenime çocuğuma arapçadan bozma ne olduğu belirsiz bir alfabeyi öğretmek zorunluluğunu kabul etmiyorum. evet osmanlıca benim için gereksiz öğrenmek için bir çaba sarfetmem gerek duymam. sizde buna saygı duyun.

bu arada gül gibi tartışma doğdu bak herkes nefretini kusabilir ;)

"bozma ne olduğu belirsiz bir alfabeyi" bu cümlenize katılmalıyorum. dediğinize göre şuan kullandığımız alfabede latin alfabesinden bozulmuş ne olduğu belirsiz bir alfabe oluyor haksız mıyım? Osmanlı alfabesinin kullanımı yaklaşık 600 yıl şuan ki alfabemiz 90 yıla bile varmadı.... Osmanlı devleti 600 yıl hükümüm sürmüş bir devlet. Osmanlıyı atlayan bir tarih olamaz sanırım. Veya ben osmalıyla sınırlı değilim diyen bir tarihçi osmalıyı atlayamaz. Size saygı duyuyorum istemeyebilirsiniz ama aynı saygıyı bende bekliyorum....

Eğitim konusundan siyasi tartışmalara kadar gidebilecek kadar kültürsüzseniz o sizin sorununuz. Ne yazık ki 30 tl yi veremiyecek düzeyde olan ailelerimiz var. Bu ülkede nice bebekler 2 liralık sütü annesinin bulamamasından ötürü hayata gözlerini yumdular.

of of ki ne offf nerelere vardı konu ama ne güzel dediniz 2 liralık sütü bulamadığından nice bebekler vefat ediyor six osmanlıca diyorsunuz evet çok gerekli ;)

Harflerin değiştirilmesi devrim değil, devrilmektir. Paşazade (!) madem türkçü, o vakit lâdin harfleri yerine uygur veya göktürk harflerini tercih etmesi gerekmez miydi ? Beyaz türkler buna cevap bulamaz.

40-50 yıl önceki kitaplar dergiler bile okunamıyorken Osmanlıcaya karşı çıkılması için nasıl bir yapıya sahip olmak lazım acaba ? İstenmemesinin bir sebebi tembellik. İnsanımız tembel, öğrenmeye tembel.
Diğer sebebi de hakikati öğretmeme çabası. Bu görevi üstlenenler de genelde din düşmanları ve tarihi istedikleri gibi değiştiren kafa tasçılar.

Yunan bir velet bin yıl önceki kendi ecdadının yazdığı yazıtı okuyabiliyor, Çinliler, Ruslar, Araplar, yahudiler, okuyabiliyorken, kimi ülkelerde cumhurbaşkanı adayı zorunlu dil sınavına dahi tabii tutuluyorken, biz 50 yıl önceki kitaplardaki latin harfleriyle yazılan kelimeleri bile anlayamıyoruz. Hatta kimi yazıtlar 'yeni türkçe' diye bile çevriliyor, bu bile utanmamız için bir vesika.

Ecdadımız latin harflere karşı çıktığı için 'lâdin harfleri' bile demiştir. Lâ; yok, yani 'yokdin' manasında. İslam harflerinin kaldırılması demek, insanların arapçayı öğrenmesinin önüne geçmek demektir. Aynı zamanda Türkleri İslamdan ayrıştırma görevidir. Harflerin değiştirilmesi sürecindeki diğer sapkın ve sapıkça uygulamalar bunun en büyük kanıtıdır.

50 yıl önceki kitaplardaki kelimleri/cümleleri anlayamayan, latin harfleriyle yazılan türkçenin bile 'yeni türkçe' olarak sunulmasını garipsemeyenler, 30 yıl sonraki türkçenin yeni, daha doğru rezil halini gözlemleyemiyor/sezemiyor belli ki. Diğar taraftan bir kasıtta söz konusu elbette.

Osmanlıca temizdir, doğaldır, günümüz türkçesi ise pistir, reziliktir, küfürdür.

Üstad Cemil Meriç olayı çok güzel özetlemiş;

Son düzenleme:
Geç kalınmış bir dilimiz inşallah tez zamanda ortaokulda mevcut dersler arasında yer alır

Hadi bakalım ortalık kızıştı ;) mehmet madem Latin alfabesi devrim değil devrilişti ? Bu ülkeyi Avrupa'ya satan bu Osmanlı'nın Padişah'ı değilmiydi ?

of of ki ne offf nerelere vardı konu ama ne güzel dediniz 2 liralık sütü bulamadığından nice bebekler vefat ediyor six osmanlıca diyorsunuz evet çok gerekli ;)

Zaten benim görüşüm zorunlu olmamasından yana. Tarihini bilmeyen millette millet mi denir? Sen istemiyorsan başkasını niye engelliyorsun ya da saygı duymuyorsun? Tabi bu durum dünya görüşü ve pencere meselesiyle alâkalı. Ne yazık ki bazılarında yeterli pencere olmuyor. Neyse Mustafa hocam boş verin. Moderatörlerimiz konuyu lütfen kilitlesin. Toplum olarak insanca görüş bildirme seviyesine henüz erişemediiğimiz ortada.

Son düzenleme:
Bence zorunlu olmaması gerekiyo gereksiz Türkiye'de kaç kişi osmanlıca biliyoki sanki osmanlıcamı konuşucaz gündem değiştirme amaçlı yapılmış birşey..

Bu arada kordon hadi yine iyisin hayatında almadığın reytingi aldın bu konu ile. Başta da belirttiğim gibi Osmanlıca ve bu konu benim için gereksizdir ve bu konu dahilinde benim düşünceme SAYGI duymalısınız. Gereksiz Lafı neden batıyor anlamıyorum çünkü hayatımın hiç bir evresinde Osmanlıca bir yazı okumadım okumayacağım. O yüzden gerek duymuyorum ve gereksiz diye belirtiyorum. Bu konu burada benim için kapanmıştır. Selametle

Hadi bakalım ortalık kızıştı ;) mehmet madem Latin alfabesi devrim değil devrilişti ? Bu ülkeyi Avrupa'ya satan bu Osmanlı'nın Padişah'ı değilmiydi ?
Osmanlıcılık beni ilgilendirmez, Osmanlıcılık yapılacaksa her padişahın döneminde bambaşka Osmanlı söz konusu, bu yüzden ayrı ayrı ele almak lazım. Zamanında Osmanlı subayı olan ve daha sonradan avrupanın Türkiye'deki valisi konumuna gelen yani harf değişikliğini gerçekleştiren şahısı da ele almak lazım o vakit. Osmanlıdan Osmanlıya fark var. Mevzu Osmanlı padişahları ise her padişaha ve komutanlara özel bir konu açılması lazım. Konunun saptırılmasının diğer sebebi de bu lâdin türkçenin getirmiş olduğu anlam bozukluğu görüldüğü gibi. Burada söz konusu olan genel bir şey; dil. Seninkisi kişi bazlı.

Bu arada kordon hadi yine iyisin hayatında almadığın reytingi aldın bu konu ile. Başta da belirttiğim gibi Osmanlıca ve bu konu benim için gereksizdir ve bu konu dahilinde benim düşünceme SAYGI duymalısınız. Gereksiz Lafı neden batıyor anlamıyorum çünkü hayatımın hiç bir evresinde Osmanlıca bir yazı okumadım okumayacağım. O yüzden gerek duymuyorum ve gereksiz diye belirtiyorum. Bu konu burada benim için kapanmıştır. Selametle

Tabi haklısın. Reyting alıp forumda daha da tanınıp sadece 1 takım kusum olmasına rağmen kuş yavrularını site üzerinden satıp prım yapacağım. Bu seviyeye senin sayende geldim desem yeridir. Özelden hesap numaranı yaz da sana da komısyon yolluyayım.

Son düzenleme:
Tabi haklısın. Reyting alıp forumda daha da tanınıp 1 takım kuş yavrularını site üzerinden satıp prım yapacağım. Bu seviyeye senin sayende geldim desem yeridir. Özelden hesap numaranı yaz da sana da komısyon yolluyayım.

kuru bir teşekkürde yeterliydi ama madem istedin özelden yazıyorum hesap numaramı :)

Bu dersi üniversite öğrencileri geçemiyor ortaöğretim nasıl geçecek? Nasıl bir aptal millet olduk çıktık.Kime naptık da böyle olduk biz.Arkadaş 1 gram beyniniz yokmu sizin? Adam hırsızlığını örtmek için her hafta bir konu atıyor.Hepinizde yiyorsunuz bunu.Neden göktürkçe değilde osmanlıca? Çünkü dinden geçinen çok bu ülkede.Osmanlıca dedinmi şeriat akla gelir.Şeriatçılarda hırsızın lafını onaylar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:32 -->-> Daha önceki mesaj 20:28 --

Bazı dede severlerde mezartaşçı olmuş mezartaşını okuyamıyormuş.Vah vah.Kaç kere eline çiçek aldında gittin 300 sene önce ölen dedenin yanına.Eeee matbaa ya haram diyen bir milletten böyle salakça hareketler normal.
1 Gecede cahil olmuş bu millet bazı kesime göre.OKADAR CAHİLLER Kİ.Osmanlının son demlerinde okuma yazma oranı %3.Çünkü avrupa matbaayı 1500 senesinde kullanmaya başlarken osmanlı 1800 lerde getirdi haram diye.Bu kadarmı ahmaksınız.Bu kadarmı koyunsunuz.890 lira maaşla hırsızları savunup cennete gitceğinimizi sanıyosunuz ahmaklar

Şu Osmalıca muhabbettine takılıp dedesinin mezar taşlarını okumaya hevesli arkadaşlar. Siz bu güne kadar hangi dilde sevincinizi,üzüntünüzü vs. paylaştınız dostlarınızla. Yada paylaşmak istediniz ama sizin dilinizden anlayanmı olmadı bilemiyorum. En önemlisi uygar bir toplumun ne şekilde ayakta kalabileceğini gençlerimize öğretemeyen şu anki okullarda bu dersi zorunlu hale getirmek ne demektir? Gençlerimiz bu gün okullarda uyuşturucu maddelere kurban gitmekte. Osmanlıcadan önce çözmemiz daha çok problem var. Bu tip şeylerle gündemi değiştirmek ancak geleceğimiz olan evlatlarımıza zarar verir. Bırakın bu hesapları. Benim çocuğum bilinçli yetişsinde varsın Osmanlıca bilmesin. Hayırdır??

Şu Osmalıca muhabbettine takılıp dedesinin mezar taşlarını okumaya hevesli arkadaşlar. Siz bu güne kadar hangi dilde sevincinizi,üzüntünüzü vs. paylaştınız dostlarınızla. Yada paylaşmak istediniz ama sizin dilinizden anlayanmı olmadı bilemiyorum. En önemlisi uygar bir toplumun ne şekilde ayakta kalabileceğini gençlerimize öğretemeyen şu anki okullarda bu dersi zorunlu hale getirmek ne demektir? Gençlerimiz bu gün okullarda uyuşturucu maddelere kurban gitmekte. Osmanlıcadan önce çözmemiz daha çok problem var. Bu tip şeylerle gündemi değiştirmek ancak geleceğimiz olan evlatlarımıza zarar verir. Bırakın bu hesapları. Benim çocuğum bilinçli yetişsinde varsın Osmanlıca bilmesin. Hayırdır??

Tamamen duygusal hocam.Sanal alemde boşunamı yalıyolar yolsuzluk yapanları.Meğersem boşuna değilmiş.300 bin kişi kpss ye girmeden işe alınıyor.Kimseden ses yok.Ama onlar namaz kılıyor boşver.Biz cehennemliğiz.Artık türk demeye bile korkar oldu millet.Polisten nefret edilmeye başlandı.
Bunlar boşuna değil.Açın gözünüzü.Bugün osmanlıcayı dayatanlar yarın osmanlı gibi olalım deyip ülkeyi eyaletlere bölcekler.Sizler sığır gibi uyurken doğu elden gidecek.Azcık beyin be.azcık.Padişahın her söylediğini yapmanıza gerek yok.Allahın her söylediğini yapın.

Konu tam tahmin ettiğim yere gitti.Latin Alfebesi devrim değil devrilis diyen arkadaşın düşünce bicimi "Amerikayi müslümanlar keşfetmiştir " cümlesini söylemek ile ayni frekansta çalışıyor ne yazık ki
Konu rayindan çıktığı için konu kilitlenmeli

Tamamen duygusal hocam.Sanal alemde boşunamı yalıyolar yolsuzluk yapanları.Meğersem boşuna değilmiş.300 bin kişi kpss ye girmeden işe alınıyor.Kimseden ses yok.Ama onlar namaz kılıyor boşver.Biz cehennemliğiz.Artık türk demeye bile korkar oldu millet.Polisten nefret edilmeye başlandı.
Bunlar boşuna değil.Açın gözünüzü.Bugün osmanlıcayı dayatanlar yarın osmanlı gibi olalım deyip ülkeyi eyaletlere bölcekler.Sizler sığır gibi uyurken doğu elden gidecek.Azcık beyin be.azcık.Padişahın her söylediğini yapmanıza gerek yok.Allahın her söylediğini yapın.

Enerji bakanının bir açıklaması var kesinlikle katılıyorum. Diyorki; "Türkiye'de eğitim seviyesi arttıkça ak partinin oyları azalıyor"
Youtube ta mevcut. Bu insanlar hala bunu nasıl çözemiyor anlayamıyorum. Adamlar itiraf ediyor işte.

Bu millet yıllardan beri harf inkılabının ceremesini çekiyor. Kütüphanelerimizde altın değerinde binlerce kaynak çürümeye bırakılmış. Şimdi size desekki şurda yanınızda bir sandık altın var ve anahtarıda elinizde acaba bu sandığı kaçınız açmazda red edersiniz çok merak ediyorum ? Osmanlı ve Osmanlıca sandıklara kilitlenmiş ve yok olmaya bırakılmış altın bir hazinedir. Ancak her hazine mutlaka gün yüzüne çıkar ve unutmayınız ki bu hazinelerin değeri yıllar geçtikçe dahada artar. Şimdi Osmanlıcaya geçersiz dil diyen arkadaşlar burada ecdadını yok saymış oluyorlar. Ellerinizi vicdanlarınıza koyun ve tekrar düşünün. Aslımızı nasıl değiştirdilerse o aslımıza elbet geri döneceğiz bu kaçınılmaz bir gerçektir...

Osmanlıca uygurca vs hepsi öğretilmeli. Ama şuanki ulasilan belgeler osmanlica çoğunlukta oldugu icin bi tık daha önemli osmanlıca.
Ayrıca bunun yanında komsu ülkelerin dilleri de öğretilmeli.
Milliyetcilik değil bu söylediğimin amacı yeni neslin daha nitelikli ve daha ise yarar olması kaynaklı. Zaten milliyetcilige gelirsek suan türkiye türklerinin orta asyadan gelen atalarımızla gen benzerliği diye de bisey kalmamış durumda. Ve her gecen gün daha da uzaklaşıyoruz o gen benzerliğinden. Ki öyle de olmak zorunda coğrafi şartlar vs nedeniyle.
Türkçülük vs de gün geçtikçe altı boş bir olgu olacak. Sanıyorum tek çıkar yol insancılık.

Bu dersi üniversite öğrencileri geçemiyor ortaöğretim nasıl geçecek? Nasıl bir aptal millet olduk çıktık.Kime naptık da böyle olduk biz.Arkadaş 1 gram beyniniz yokmu sizin? Adam hırsızlığını örtmek için her hafta bir konu atıyor.Hepinizde yiyorsunuz bunu.Neden göktürkçe değilde osmanlıca? Çünkü dinden geçinen çok bu ülkede.Osmanlıca dedinmi şeriat akla gelir.Şeriatçılarda hırsızın lafını onaylar.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:32 -->-> Daha önceki mesaj 20:28 --

Bazı dede severlerde mezartaşçı olmuş mezartaşını okuyamıyormuş.Vah vah.Kaç kere eline çiçek aldında gittin 300 sene önce ölen dedenin yanına.Eeee matbaa ya haram diyen bir milletten böyle salakça hareketler normal.
1 Gecede cahil olmuş bu millet bazı kesime göre.OKADAR CAHİLLER Kİ.Osmanlının son demlerinde okuma yazma oranı %3.Çünkü avrupa matbaayı 1500 senesinde kullanmaya başlarken osmanlı 1800 lerde getirdi haram diye.Bu kadarmı ahmaksınız.Bu kadarmı koyunsunuz.890 lira maaşla hırsızları savunup cennete gitceğinimizi sanıyosunuz ahmaklar

yazık çok yazık eğitim diyoruz adam üstü kapalı hırsız tayyip diyor. Editörler lütfen bu rezalete son verebilir mi? Yazık çok yazık beyin bedava....

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:43 -->-> Daha önceki mesaj 21:41 --

Enerji bakanının bir açıklaması var kesinlikle katılıyorum. Diyorki; "Türkiye'de eğitim seviyesi arttıkça ak partinin oyları azalıyor"
Youtube ta mevcut. Bu insanlar hala bunu nasıl çözemiyor anlayamıyorum. Adamlar itiraf ediyor işte.

yahu işi tayyibe siyasete bağlamanız çok acı çok Allah sizin gibilerden korusun bu milleti. [MENTION=6387]Levent ACAR[/MENTION] [MENTION=2]Serkan ERKAN[/MENTION] lütfen konuyu kapatalım şaklanlığa döndü iş

Ercan bey sanıyorum ki istemeyerek çok güzel konulara değinmişsiniz. Şimdi yeri geliyor demokrasiden bahsediyorsunuz yeri geliyor özgürlükten. Ben sizin bu aşağılayıcı konuşmalarınızda ne demokrasi nede özgürlük görebiliyorum. Zira isteyen istediğini savunur. Her hakkı savunan batılın önünde durabilseydi o zaman batıl kalmayacaktı veya her batıl hakkın önünü kesebilseydi ki bu asla mümkün olamaz o zaman ipler tamamen kopardı. Şimdi siz burada bir kısım insanın savunduğu bir şey üzerinden o insanları aşağılıyorsanız bu sizin küçüklüğünüzdür. İnsanlar özgür ve eşittir herkes her istediği fikri düşünceyi savunabilir. Eleştiri tabi olacaktır ama insani bir tarzda. Şurdan altını çizmek istediğim bir husus daha var, sizin beyenmediğiniz o Osmanlı 600 yıl dünyaya hükmetmiş ve korku salmış bir devlettir. Şu ana kadar dünya üzerinde kurulmuş küçüklü büyüklü hiçbir devletten Osmanlı devleti kadar düşünür,bilim adamı ve alim çıkmamıştır. Yukarıda padişahın her söylediğini değilde Allah'ın her dediğini yapın demişssiniz. Unutmayınız ki padişahlar Allah'ın kanunu ile konuşan kişilerdi. Şu an savunduğunuz düzünde yasada kanunda neresinde Allah'ın dediği bir yasak ve doğru var bana bunu gösterirseniz sevinirim ? Madem ki Allah'ı biliyorsunuz o halde bu cahillik zihniyetinden uzaklaşmanızı tavsiye ediyorum. Matbaa konusuna gelince, dini yasaklardan farklı olarak Osmanlı devleti hat sanatı ile meşhur bir devlettir. El yazmaları hala bir çok müzede özenle saklanmaktadır. Hattatlık bir sanattır. Bu nedenle matbaaya gerek duyulmamıştır. Şimdi siz bunlarıda anlayamayacak kadar kör ve sağırsınız. 890 liralık maaşı ile şerefli bir şekilde geçinen insanlar vatanına devletine nankörlük etmedikleri için susuyorlar. Şimdi buraya gelip bu insanları koyuna sığıra benzetiyorsunuz ama bu sürünün içerisinde sizlerde mevcutsunuz. Başkalarına ettiğiniz hakaretlerin bir ucuda mutlaka size dokunur bunuda unutmayınız...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri