Papağanım tüyünü yiyor

Konusu 'Sultan Papağanı Sağlığı,Hastalıkları ve Tedavi' forumundadır ve Kbra88 tarafından 25 Temmuz 2018 başlatılmıştır.

1. Kbra88

Kbra88 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Evcil Hayvanı:
    Sultan P.
    Kuş sayısı:
    1 tane
    Merhabalar. Yaklaşık 8 aylık bir erkek sultan papağanım var. Son bir iki aydır kendi tüyünü yiyor. Kopardığı tüyleri ağzında çeviriyor sonra da yutuyor. Kaç kez takip ettim tüyü ağzında ufalttıktan sonra yiyor. Ben gördükçe ağzından alıyorum ama denk gelmediklerim de vardır eminim. Hasta olur mu tüy yediğinde? Kaliteli yem veriyorum. Sebze meyve de yiyor bazen. Vitamin damlası, kumu vs. Her şeyi var. Ne yapabilirim yememesi için, bilgisi olan var mı?

2. Hayvansever03

Hayvansever03 Profesyonel

Beğenileri:
    1.169
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu, Akvaryum
    Kuş sayısı:
    1 tane
    Sürekli tüylerini yolup yiyorsa stres temelli sorunu olabilir. Kuş streste mi?

3. Kbra88

Kbra88 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Evcil Hayvanı:
    Sultan P.
    Kuş sayısı:
    1 tane
    Stresten olup olmadığını bilmiyorum. Nasıl anlayabilirim ki strese girecek bir durumu yok ama anlayamadım. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim ben yanına gidince ağzından alacağımı biliyor kaçıyor ve ağzından bırakıyor tüyü

4. Hulyaa

Hulyaa Profesyonel

Beğenileri:
    146
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    5 ile 10 tane
    Bu stres durumu cok karmasik birsey. Yalnizlik ani hareket ses en ufak yer degisikligi vs. Hersey yuzunden oluyor olabilir. Siz veterinere sorun sakinlesmesine yardimci stres azaltici bir ilac varmidir

5. Hulyaa

Hulyaa Profesyonel

Beğenileri:
    146
    Evcil Hayvanı:
    M. Kuşu
    Kuş sayısı:
    5 ile 10 tane
    Kucuk tuyleri yutuyorsa zamanla birikme yapabilir belki dikkat edin

6. Kbra88

Kbra88 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Evcil Hayvanı:
    Sultan P.
    Kuş sayısı:
    1 tane
    Vücudundaki düşebilen tüyleri yiyor. Ağzıyla kopardıktan sonra çiğniyor çok ufak hale gelince yutuyor. Kist falan yapar diye endişe ettim. Devam ederse veteriner e götüreceğim ama başka yollarla halledebilir miyim diye düşündüm.teşekkürler

7. gamze arat

gamze arat Profesyonel

Beğenileri:
    65
    http://papaganokulu.org/yetersizbeslenme.html bu siteyi iyice okuyun. çok faydalı bilgiler var. kuşların tüylerini yolması gibi anormal davranışların altında genelde bi rahatsızlık olur. ya hastadır ya beslenmesi problemlidir ya ortamda yeni bişey vardır onu strese sokuyodur... beslenme konusuna çok dikkat edin. havalar sıcak, banyo sık sık yapsın. vitamin damlalarını kullanmayın normalde. vitamin takviyesi genelde hastalık dönemlerinde yapılır. sağlıklı bir kuşun ara ara değil, sürekli ve düzenli olarak yediği çeşitli meyve ve sebzelerden vitamin ihtiyacını karşılaması gerekir. biraz gözlemleyin. bi problemi var ki size bunu anlatmaya çalışıyor. geçmiş olsun

8. Kbra88

Kbra88 Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Evcil Hayvanı:
    Sultan P.
    Kuş sayısı:
    1 tane
    Teşekkür ederim çok sağolun

Sayfayı Paylaş