Karadeniz Pet

parazit için

Mehmet GÜLER

Meraklı Üye
benim evdeki çifte bit musallat olmuş dün gece ışıkları kapayıp 3-4 dk sonra açıp direk kuşlara bakında kanadında gezindiğini gördüm.

buradaki petshopda resimdeki spreyler var.hangisini önerirsiniz

biyoteknik-avispray.jpg

883865_0.JPG

Ardap kullandım ben aynı problem benim 2 çift muhabbet kuşumda da mevcuttu 2 hafta sonra hiç bir şey kalmadı öneririm :) Ürünün orjinal olmasına da dikkat edin.

ardap veya elma sirkesi üzerlerine spreyleme şeklinde sıkın

Ardap tan şaşmayın..

yozgatta ardap yok malesef olan ürünler bunlar. toplamda 5 çift kuş var..

Eğer bit varsa Bit sorununu sadece sprey kullanarak çözemezsiniz. Ciddi bakım gerektirir. Benim muhabbet kuşumun da parazit sorunu vardı ben avidust kullanmıştım. Tüylerine iyicene yedirdiğiniz bi toz ilaç. Bi de bi kuşçudan bi kereye mahsus ensesine vilmectin damlattırmıştım. Veterinerden de damlattırabilirsiniz. Ama kuşçudan damlattıracaksanız mutlaka güvendiğiniz birisi olsun çünkü damlanın fazlası öldürebilir. Parazitler yumurtalarını kuşun uçtuğu heryere salar ve aynı ortamda 1 aya kadar muhafaza eder. Kuşunuz yumurtanın olduğu yere konduğu anda tekrar kuşunuza geçer. O nedenle etrafı iyice dezenfekte ediyodum sürekli. Speryden de sıkıyordum kuşumun dolaştığı yerlere sürekli yumurtaları öldürsün diye. Kafesi 3 günde bir sirkeli suyola yıkayın yine spreyi sıkın kafese. Banyo da çok önemli 3-4 günde bir sirkeli suyla banyo yaptırın kuşunuzu.

Bir de çay ağacı yağı duydum snrada. Prize takılan sineksavarların içini boşaltıp yağı içine dökmeliymişsiniz. Bitleri ortamdan uzaklaştıran en etkili çözümmüş. Ama sonradan duyduğum için ben denemedim.

ilk işlem olarak ahşap kafesten tel kafese geçiş yapıyorum.

parazit olan kuşların kanat altlarını su ile nemlendirip toz ilaç sürdüm hemen dagılmasın diye.

akşamda sirkeli su sıkacagım tüm kafeslere

Geri