Karadeniz Pet

parazit mi?

adıbıcır

Yeni Üye
arkadaşlar merhaba. ben sanırım bakamayacağım, bakamıyorum sanırım minicik bu kuşa :( gagasında ki mantar sorunundan sonra 1-2 gündür biraz hırpaladım sanırım elime aldım ürktü vs kaşıntıdan durmuyor bu kuş ben yoruluyorum onu izlerken o kaşınmaktan yorulmuyor.

az önce tüylerinin arasında siyah gibi koyu kahve gibi şeyler gördüm elimle dağıtmaya çalıştım baktım ama var kafasında da var ucunda siyahlık olan tüyler.

sizler daha iyi bilirsiniz resimlerini atayım bir bakar mısınız?

elime aldım ılık su ile bir güzel yıkadım kanatlarını açarak kafesini komple temizledim yıkadım anti sprey ile fısfıs yaptım daha sonra kuşun kanatlarını açtım sprey sıktım gözlerini kapatıp vücuduna sprey sıktım.

başka ne yapmam gerekiyor bilemedim nasıl bakılır bu minicik cana :(

BM86Wj.jpg

PqQ6dN.jpg

Yılgınlık gösterme hemen :) sorumluluk aldın oyuncak değil dimi bunu unutmayalım. Eline alıp nasıl yıkadın merak ettim açıkcası :eek:

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 20:31 -->-> Daha önceki mesaj 20:20 --

Gerçi dokuz aylıkmış biliyorsundur. Kafasında tüy kapsülleri vardır.Kaşıntısı tüyden olabilir.Bitten şüpheleniyorsan gece hareketlerini dinle, kafesin tabanına beyaz pamuk yada bez koy bir süre sonra ışığı aç bak varsa üzerine gelirlermiş ve kuş gece huzursuz olurmuş. Ben tecrübe etmedim.

Korku diyelim biz buna :)
Avuçladım musluğu azıcık açıp bir güzel yıkadım kuruyuncada yine bir güzel anti sprey sıktım. Daha iyi ama kaşınıyor halen bir avuç tüy döktü bu akşam. Gözümün içine bakıyor inadına yapar gibi alıp alıp atıyor tüyleri :rolleyes:

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:02 -->-> Daha önceki mesaj 23:21 --

arkadaşlar kaşınma halen devam ediyor aralıksız tam 2 saattir kaşınıyor ne yemek yiyiyor ne konuşuyor ne başka bişey bugün yine yıkadım kendim 1-2 saat sonra yine sprey sıktım kanatlarını aça aça mantar sorunumuz vardı bir güzel ilacını sürdüm yapabileceğim her şeyi yaptım ama halen deli gibi kaşınıyor. üstüne bir lokma kaldı tüy müy bişi kalmadı. 2 saattir ayakları ile uğraşıyor kıpkırmızı oldu ayakları yine elime aldım bir güzel yıkadım ayaklarını ama yok tekrar dan resim atayım bilen bir arkadaş birşey söylesin lütfen ben yoruldum ona bakmaktan o yorulmadı kaşınmaktan

5dLBlz.jpg

og011R.jpg

OqVPmA.jpg

veteriner veyahut aldığım yere götürmelimiyim ?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 16:32 -->-> Daha önceki mesaj 23:02 --

Bilgilendirme olsun.. sabah kuşu veterinere götürdüm ense kısmından bir ilaç enjekte etti bütün vücuduna yayılır evdeki spreyi kullanma kuşu yıkama kafesi hergün temizle sanasol vitamin kullan devam ederse tekrar gelirsin dedi.
Şimdilik daha iyi kaşıntıları yarı yarıya azaldı hareket halinde ve çok şükür ötmeye başladı :)

Geçmiş olsun..

Kuşu yarın sabah aldığım yere götüreceğim :(

veteriner sonrası kaşınma halen devam ediyor tüneğin alt kısmında siyah parazitler döküyor günde 2 kere temizlememe rağmen.

aldığımdan beri kaşınıyordu gagasında sorun vardı tüy dökümü normal diye düşünmüştüm ama değilmiş.

Dışkısında bile minik siyah parazitler var kısaca sardı vücudunu ne yaptımsa engelleyemedim :(

Gözümün içine baka baka ölmesini beklemek istemiyorum kuşcu belki benden daha iyi bakar şu durumda ne yapabilirse :(

Ankara üni. Veteriner hekimliğini aradım bir hoca ile konuştum iç açıcı şeyler söylemedi.

Pes ettim yani çok moralim bozuk :(

Eğer hala yapıyorsan kuşunu elinde yıkama lütfen bu yanlış! Dışarda kuşlarımhiç mi gözlemlemedin? Azıcık suda ihtiyacı varsa kendini temizler o. Ki senin bu yıkama işini günde iki kere yaptığını düşünmek bile istemiyorum.(eğer yapıyorsan)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:31 -->-> Daha önceki mesaj 21:31 --

Siyah parazit dediğin şeyin fotosunu paylaşabiliyor musun?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 21:32 -->-> Daha önceki mesaj 21:31 --

Tüy dökümü neye kime göre normal değil?

günde 2 defa kafes temizliğinden bahsetmiştim. yoksa kuş günde 2 kere yıkanırsa bende düşünemiyorum. sabah götürdüm kuşu verdim başka bir kuş verdiler gagasına ayaklarına tüylerine baktım daha temiz eve geçmeden veterinere götüreceğim umarım sorun çıkmaz başka

Hayırlısı olsun..

Geri