Paşam nefes alamıyor?!.

Konusu 'Muhabbet Kuşu Diğer Sorular' forumundadır ve Gökay KAYHAN tarafından 17 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. Gökay KAYHAN
  Çevrimdışı

  Benim kuşum hastalandı fakat havalar sıcak olduğundan veterinere götürmeye korktum ve sorunlarını bir kağıda yazıp babama verdim. Kuşum astım olmuş, veteriner toz ilaç verdi. Sarı toz suluğuna bir mercimek tanesi kadar koyulacakmış ve 3 günde bir değiştirilecekmiş. Ben de öyle yapıyordum ama ilacın iyi gelmediğini düşünerek bi ara kestim (sanırım hata etmişim). Şimdi yeniden başladım.

  Gündüzleri gayet canlı, oyuncu, şenşakrak olan kuş geceleri ölüye dönüyor :( Ağzından nefes alırken tık tık diye ses geliyordu. Hatta kendini parmaklıklara asılarak rahatlatmaya çalışıyordu. Evde vicks olmadığı için sıcak suya taze nane yapraklarını attım kafesinin yanına koyup üzerine pike örttüm. Bu onu çok rahatlattı ama daha sonra yeniden kötüleşti. Yakından incelerken Paşa'mın sol burun deliğinin tıkalı olduğunu gördüm. Tuzlu su hazırlayarak kuru sarı kalıntıyı temizledim ama genede nefes alması düzelmedi.

  Kendini yormaması için elimden geleni yapıyorum. Durumu beni çok üzüyor. Onu için önerileriniz var mı? :confused:

  Not: Kuşumun parazitleri var. Sprey kullanıyorum ama geceleri kaşınmaya devam ediyor, belki bu yüzden geceleri kötüleşiyordur.
   
 2. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  geçmiş olsun. parazit varsa gece rahat uyku uyuyamıcağı için sağlığına fayda olamyacaktır. dinlenemediği için. kafesinizi bir güzel temizleyin hayvanı yormadan kanat altlarına ozellikle sprey uygulayın. veterinerin verdiği ilaca devam ediyormusunuz. etmiyorsanız bir ilac önercem (zitromax toz ecz. mevcut. hemen hemen aynı sorunları olan kuşumu iyileştirmişti.) papatya çayı yapın bir bardağa koyup kafese yakınına koyun bardak ve kafesi örtü ile örtün buhar nefes almasını kolaylaştıracaktır. ben ılık haline yüzde 50/50 su ile seyreltip içirmiştim kuşa hoşuna gitmişti.
   
 3. Gökay KAYHAN
  Çevrimdışı

  Veterinerin verdiği ilaca devam ediyorum ama daha iyi gelecekse sizin söylediğiniz ilacı da alabilirim. Eğer zitromax alırsam nasıl kullanmalıyım?

  Spreyi veteriner 20 günde bir verin demişti ama ambalajın üzerinde 3-4 gün yazmakta, kaşıntıları da devam ediyor acaba spreyin kullanımını arttırayım mı?

  Bizim evde kuru papatya oldukça bol, ne sıklıkla buharı ve çayı hazırlamalıyım?
   
 4. Tahir Uzpak
  Çevrimdışı

  Hocam ilacı sakın kesmeyin o antibiyotik ve hemen etkisini göstermez..
   
 5. Gökay KAYHAN
  Çevrimdışı

  Bir ara maalesef kesmiştim acabe direnç kazanmışmıdır? :( Direnc kazanmışsa nasıl anlarım ve antibiyotiği değiştirmem gerekir mi?
   
 6. BARLAS
  Çevrimdışı

  BARLAS Profesyonel

  Katılım:
  1 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  458
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  AYDIN
  Kafes boş bir odada kalmalı. Dolayısı ile kuşunuz o boş odada hem sesten hem hareketten etkilenmez ve kendini yormaz diye düşündüm. Geçmiş olsun.
   
 7. Gökay KAYHAN
  Çevrimdışı

  Zaten boş ve sessiz bir odaya kaldırmıştım ama orada çok sıkılıyor ve her kapının önünden geçtiğimizde bize sesleniyordu ben de sık kullandığımız odaya geri getirdim. Bu odada daha rahat. Zaten kendini yormasına elimden geldiğince izin vermiyorum. Sık sık uyuyor, uyandığındaysa gayet canlı oluyor... Genede sessiz odaya kaldırayım mı?
   
 8. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  veterinerin verdiğine devam edin siz. papatya çayını ben ılıkken suyla seyreltip koyuyordum. bir saat sonra kaldırıyordum.. zitromaxı şimdi kullanmayın veterinerinkini bitrin bi sonra bir hafta mola verin bakalım nasıl olacak kuşunuz
   
 9. Uğur DOĞAN
  Çevrimdışı

  Uğur DOĞAN Profesyonel

  Katılım:
  5 Ocak 2014
  Mesajlar:
  720
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İZMİR
  antibiyotiğin maksimum kullanma günü 7-10 gün.bunun geçersen bütün organları iflas edecek.dikkat et.10 günden sonra probiyotik ve vitamin takviyesi yap mutlaka
   
 10. Gökay KAYHAN
  Çevrimdışı

  Yardımlarınız için öncelikle çok teşekkür ederim.

  Doktorun verdiği ilaç yarım su bardağı kadar. Veterinerin söylediği şekilde ilacı uygularsam ilaç bitmez. 3 günde bir mercimek tanesi kadar suluğuna koyulacak demiş. Bu durumda ne yapmalıyım? :confused:
   
 11. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  kaç gün devam etceğini söylemedimi bir hafta iki hafta diye. veterinerin dediğinin üstüne birşey demek yanlış olur. onun önerdiği şekilde kullanmakta fayda var.
   
 12. Gökay KAYHAN
  Çevrimdışı

  Doktor ilacın ne kadar kullanılacağını söylememiş. Miktar olarak da yarım su bardağı kadar verdi ve 3 günde bir mercimek tanesi kadar suyuna kat demiş. İlacın antibiyotik olduğuna emin misiniz? Yardımcı olacaksa ilacın fotoğrafını atayım.
   
 13. Uğur DOĞAN
  Çevrimdışı

  Uğur DOĞAN Profesyonel

  Katılım:
  5 Ocak 2014
  Mesajlar:
  720
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İZMİR
  her veteriner kuş veterineri değildir yalnız.tahlil yaptımı? veterinerler tahlil yapıp hastalığına göre ilaç verir normalde.ayrıca ilaç bitecek diye birşeyde yok.sen ara sor.kaç gün uygulayacağım diye.verdiği antibiyotiğin gücünün bilmiyoruz.bunlar çok hassas şeyler.normalde maksimum 7-10 günde hergün 1 damla verilir hasta kuşa.demekki kuşun hastalığı ağır değil okadar.
   
 14. Gökay KAYHAN
  Çevrimdışı

  Babam veterinerin söylediklerini tam hatırlamadığını söyledi ama sanırım ilaç ömür boyu kullanılacak dedi :(
   
 15. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  antibiyotik olup olmadığınıda bilmiyoruz sanırım. belkide toz vitamin verdi. 3günde bir antibiyotik vermez sanırım. arkadaşın dediği gibi arayıp o veterineri, antibiyotik olup olmadığını kaç gün süreyle kullanacağınızı sorun
   
 16. Uğur DOĞAN
  Çevrimdışı

  Uğur DOĞAN Profesyonel

  Katılım:
  5 Ocak 2014
  Mesajlar:
  720
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  İZMİR
  soğuk algınlığı yoksa sadece astımsa astım ilacıdır ozaman.çünkü antibiyotiği öyle uzun süreli kullandırmazlar.telefonunu bul ve ara mutlaka.bilgilendirirler merak etme.
   
 17. Emire Yıldız
  Çevrimdışı

  Emire Yıldız Site Bağımlısı

  Katılım:
  6 Şubat 2014
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  0
  Bu tür durumlarda bence en etkili ilaç, Tylan'dır; fakat bulunması zor. Ben 6 ay boyunca burnu akan, 10 yaşındaki kuşuma bu ilacı verdiğimde burun akıntısı 2 günde kesilmişti. Çok etkili bir ilaç ama kuş ceryanda kalıyorsa burun akıntısı yenileyecektir. İlaçtan çok, sabite yakın ve havanın çok değişmediği bir ortamda kuşu tutmak daha mantıklı. Sizin oturduğunuz odada kalması en mantıklısı, çünkü muhabbet kuşları sosyal varlıklardır. Boş bir oda, onu daha çok strese sokabilir. Size demek istediğim şey, kuşu rüzgarın çok fazla girmediği bir köşede tutun ve eğer düzgün bir antibiyotik bulamadıysanız kuşu vitamin takviyesiyle güçlendirmeye çalışın. Zamanla kendiliğinden geçecektir ama sabır gerektiren bir durum. Bence hastalıkların en az öldüreni ama en çok uğraştıranı soğuk algınlığı... Size şunu söyleyeyim: 6 ay boyunca kuşumun burnunu her gün akıtan ama onu hiçbir şekilde öldürmeyen bir hastalık. Aynı zamanda tıslama ve öksürük de vardı, astım da vardı. Havalar ısındıkça hepsi geçti. Şu an iyileşmek üzere...
   
 18. ERKİN AK
  Çevrimdışı

  ERKİN AK Profesyonel

  Katılım:
  30 Kasım 2013
  Mesajlar:
  753
  Beğenileri:
  3
  Yer:
  izmir
  vitamin olmasın o
   
 19. Gökay KAYHAN
  Çevrimdışı

  Arabamız yok veteriner de 1 km kadar uzakta. Havalar burada çok sıcak. Akşam vakitleri de dükkanlar açık olmuyor. Ondan dolayı kuşu dışarı çıkartıp hastalığını arttırmaktan korktuğum için kendi gözlemlerimi bir kağıda yazıp babamla veterinere gönderdim. Gidip veterinere ilacın ne kadar kullanılacağını sorabilirim.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:27 -->-> Daha önceki mesaj 13:23 --


  Kuşumun burunu hiç akmadı. Sadece sarı bir kalıntı gördüm burun deliğinin içince ve deliğin etrafında.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:29 -->-> Daha önceki mesaj 13:27 --

  Vitamin olduğunu zannetmem. Bit ilacı almak için aynı veterinere gittiğimde bana İLACIN iyi gelip gelmediğini sordu. Ben de o zamanlar daha iyi göründüğünden ilacın iyi geldiğini söyledim.

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:32 -->-> Daha önceki mesaj 13:29 --

  Astım ilacı olsa gerek. şimdi telefonunu bulup ararım.
  Yardımlarınız için çok teşekkürler.
   
 20. Emire Yıldız
  Çevrimdışı

  Emire Yıldız Site Bağımlısı

  Katılım:
  6 Şubat 2014
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  0

  O sarı kalıntı, burnun akıp kuruduğunu gösterir yani burnu akmış ve kurumuş.
   

Sayfayı Paylaş