Karadeniz Pet

Petshop kuşlar acaba cins kuş mu?yerli mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bir Gaziantepli olarak , bende sana üreticiden kuş alma diyorum . Çünkü antepteki üreticilerin hemen hemen hepsi iyi olan kuşunu vermez sana , ya çok yüksek fiyat çeker ya da en dandik kuşu sana verir .( Bu olay tüm şehirler için geçerli , maalesef dürüst üretici ender rastlanan bir olay oldu. Kuş alemine girersen bu dediklerimi anlarsın. :) ) Benim sana tavsiyem , git üreticiden yavru 1 erkek ve 1 dişi al öyle devam et yoluna , petshoplardan da sakın kuş alma. Kendimden örnek vereyim 4 tane 3 aylık yavru aldım bunların hepsini önce aynı kafese attım , 1-2 ay bekledim acaba kim anlaşıyor diye , sonra da adlım tek kafeslere , sonuç ortada. :) Aldığım kişi sadece yerli besliyordu ama , profildeki resme bakarsan görürsün kuş yerlileri 2 ye katlar . O yüzden git güzel bir yavru al kendine. Ya da elindeki 3 kuşu da ver ( aralarında sevdiğin varsa o ayrı gerçi ben hiç kuşumu vermiyorum onlarda kalabilir .) yerine 4 tane farklı anne babalardan 3 ayı geçmemiş yavru al. onları besle büyüt tüy döneminden sonra paşa paşa yavrulat. :)

Cihan bey çok çok 10-tl 20-tl fazla verirsiniz, bunu 1 kez verirsiniz..ama bu hevesinizi kırmayacak saglıklı , sıhhatli ,bakımlı,kendinize daha kolay alıştırabileceğiniz bir kuş alırsınız..üreticinin petshoptan bi miktar fazla istemesini de anlayışla karşılamak lazım..onlar birebir ilgileniyorlar kuşlarla..düzenli bakımını temizliğini yapıyorlar, daha saglıklı şartlarda kuluçkaları gerçekleşiyor..bir ticari işletme de degiller petshop gibi yani..petshopların içinde de daha derli toplu temiz bakanlar mutlaka vardır ama ekseriyetle onlar diğer ticari getirisi yüksek olan hayvanların yemiydi malzemesiydi onlara yogunlaştıkları için kuşlar cok ihmal ediliyor oralarda..

Cihan bey çok çok 10-tl 20-tl fazla verirsiniz, bunu 1 kez verirsiniz..ama bu hevesinizi kırmayacak saglıklı , sıhhatli ,bakımlı,kendinize daha kolay alıştırabileceğiniz bir kuş alırsınız..üreticinin petshoptan bi miktar fazla istemesini de anlayışla karşılamak lazım..onlar birebir ilgileniyorlar kuşlarla..düzenli bakımını temizliğini yapıyorlar, daha saglıklı şartlarda kuluçkaları gerçekleşiyor..bir ticari işletme de degiller petshop gibi yani..petshopların içinde de daha derli toplu temiz bakanlar mutlaka vardır ama ekseriyetle onlar diğer ticari getirisi yüksek olan hayvanların yemiydi malzemesiydi onlara yogunlaştıkları için kuşlar cok ihmal ediliyor oralarda..

Bülent Bey, merak ettim siz kaç kuş besliyorsunuz , ve kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz . ( Dip Not : Konu ile alakası olmayan özel bir soru , isterseniz cevap vermeyebilirsiniz ...)

Bülent Bey, merak ettim siz kaç kuş besliyorsunuz , ve kaç yıldır bu işi yapıyorsunuz . ( Dip Not : Konu ile alakası olmayan özel bir soru , isterseniz cevap vermeyebilirsiniz ...)
teşekkür ederim, cevap vermeme hakkımı kullandırdığınız için, vermiyim o zaman..: )

Cihan bey Antep in koşullarını bilmem ben tabi, İstanbul da yaşıyorum ve burda yaşadıklarımdan edindiğim tecrübelerden yola cıkarak size bu tavsiyede bulunuyorum..tekrar hayırlısı olsun sizin adınıza..

Antep'te nerede bildiğin üretici var Aziz?bir tane buldum yok şu saatte gel o saatte arıyorum işim var diyor yani

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:35 -->-> Daha önceki mesaj 15:33 --

Tavsiyeler için çok çok saolun Bülent bey işte bizim çok alternatifim yok kuş iyi olsun 10,20 Göze gelmez doğrusunuz.

Antep'te nerede bildiğin üretici var Aziz?bir tane buldum yok şu saatte gel o saatte arıyorum işim var diyor yani

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 15:35 -->-> Daha önceki mesaj 15:33 --

Tavsiyeler için çok çok saolun Bülent bey işte bizim çok alternatifim yok kuş iyi olsun 10,20 Göze gelmez doğrusunuz.

Ben ilk aldığımda Şirehanın oralarda bir üretici vardı hatta 1 tane değil oralarda 3-4 tane üretici var , oralara bakabilirsin. İbrahimlide ben bulamadım , kanarya üreticisi var ama muhabbet kuşu yok maalesef...

Okuyanlarda petshoplardaki kuşlar bölünerek çoğalıyor sanar :) Onlarıda petshopa veren üretici değilmi..

Madem tavsiye veriyorsunuz Hobici deyin bari üreticide pahalı olur diyorsunuz zaten toptancılara petshoplara kuş veren bir üretici 1 tane kuş satmak için arkadaşı üretimhanesine kabul etmez ..

Çok temiz çok güzel kuşlara bakan petshoplarda var.. kapının önüne çıkarıp güneşte yağmurda bırakanda.. Petshoplarda birer ekmek teknesi olduğu için anca tavsiye vermek yakışır (kafeslerine bak temizse al , bakımlıysa al , soru sor bilgiliyse al vs. vs ) Benim ekmeğimden saç çıktı diye fırınlardan ekmek almayın evde kendiniz yapın diye ikna etmemden bir farkı yok burda yazdıklarınızın..

Burda ulaşılan kitle büyük bir kitle herkez petshoptan kuş almayın balık , yem almayın derse burda işini hakkıyla dürüstçe yapan petshoplara haksızlık etmiş olursunuz.. Nasıl bir ortam olmalı kuşlar nasıl olmalı ne gibi kriterlere dikkat edilmeli daha çok onlardan bahsedin..

Bu arada petshopçu değilim oto tamirciyim..

Eğitmek için forumdan kuş almanı tavsiye ediyorum petshopdakiler bakımsız ve birçok kuşun arasında kuşlara alışıyor ve kuş yaşındanda anlamıyorsanız size biraz büyük kuş verir eğitmesi temelli zorlaşır . Forumdan 30 günlük yavrulardan alın hem cins kuşlar hem renkleri güzel kuşlar var.

Hocam memleket Antep bugun bir tane aldım,üreticiden Çek Kırma diye verdi

Yusuf bey,sizin zevkinize güvenirim.bende sizlerle konuyu paylaşmak istedim,ama son yorumda arkadaşımız petshoplardaki kuşlara pek güven olunmadığı konusunda haklı gibi,ama dün bir üretimci ile telefonda görüştüm,burnundan kıl aldırmıyor,cins kuşlarım var dedi, yavru olarak veririm falan dedi bir bakalım dedim,geri işim çıktı,üretimhaneye 1 kişiden fazla almıyorum falan dedi.belkide kendi nezlinde haklı ama ne bileyim bir değerlendirme yapacağım.

ne yapıyormuş kardes o üretici kümese bir kişiden fazla almıyormuş atomumu parcalıyormuş kümeste :) murat abinin dediği gri veya karsı telde duran kanatlarında siyahlık olan kuş var alacaksan o ikisini al ikiside güzel kuşların petshoptan alınan kuşlardan yavru alınmaz diye bir sey yoktur ben petshoptan aldıgım bütün kuşlardan yavru aldım hiç sorun çıkmadı ama önemli olan kuşu seçebilmek dediğim iki kuşta güzel kuş

Bilal kardeş saol yorumun için Murat abi o gri kuş çok güzel dedi,Dediğin teldeki kuşa bir bakayım ayrıca bugun üreticiden bir tane erkek aldım forumda var,istersen bir bak yeni kuşumun cinsiyeti ve Irkı yardım Başlıklı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:42 -->-> Daha önceki mesaj 23:41 --

Kardeş biraz başlandı üretici:)ve aldım Çek Kırma dedi ama bilmiyorum

Kobalt rengi kıs uygundur. Tabii saglık durumunu bilemem

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 02:29 -->-> Daha önceki mesaj 02:08 --

Aga soyle bir durum var. Petshoptan kus almayın demiyorum. Uretim icib almayın diyorum. Tabii ırk kan gibi konuları sorun etmeyip hobi icinse o ayrı. Ama bir uretici olarak ve herseyini bu ise verrn biri olarak iyi kuslar petshopa dusmez. Ve denildigi gibi kimse altın yumurtlayan kazını satmaz. Ama bu demek degildirki urrticilerin hepsi cakal iyi kus gosterip kotu kus veriyor. Her ureticinin ortalama bir kalitesi vardır bazı kuslsrı bu ortslamnın altındadır bazıları ustunde. Bende 200 liraya da kus var 4bin liraya da. Agırlık 400 lira bendeki. Ama kimseye en iyi kuslarını gosterip en kotu kusumu vermem. En iyi kusumun fotosunu bile koymam. Koyduklarım orta ayar kus fotolarıdır. Ama denildigi gibi kus piyasasu cakal doludur. Bu isi rant icin yapan da var. Biraz internete bakınırsanız bulursunuz.

Okuyanlarda petshoplardaki kuşlar bölünerek çoğalıyor sanar :) Onlarıda petshopa veren üretici değilmi..

Madem tavsiye veriyorsunuz Hobici deyin bari üreticide pahalı olur diyorsunuz zaten toptancılara petshoplara kuş veren bir üretici 1 tane kuş satmak için arkadaşı üretimhanesine kabul etmez ..

Çok temiz çok güzel kuşlara bakan petshoplarda var.. kapının önüne çıkarıp güneşte yağmurda bırakanda.. Petshoplarda birer ekmek teknesi olduğu için anca tavsiye vermek yakışır (kafeslerine bak temizse al , bakımlıysa al , soru sor bilgiliyse al vs. vs ) Benim ekmeğimden saç çıktı diye fırınlardan ekmek almayın evde kendiniz yapın diye ikna etmemden bir farkı yok burda yazdıklarınızın..

Burda ulaşılan kitle büyük bir kitle herkez petshoptan kuş almayın balık , yem almayın derse burda işini hakkıyla dürüstçe yapan petshoplara haksızlık etmiş olursunuz.. Nasıl bir ortam olmalı kuşlar nasıl olmalı ne gibi kriterlere dikkat edilmeli daha çok onlardan bahsedin..

Bu arada petshopçu değilim oto tamirciyim..

şimdi bu arkadaşı okuyun da bizler farklı bir şey söyledik , bütün petsoplar kapansın falan diye kampanya yaptık sanacak..en nefret ettiğim profil budur yani, adam daha okumaya başlarken bir yerden birşey bulup cıkarayım da bilmişlik taslıyım orda yazanları bozayım bir tartışma yaratayım niyetiyle okur yani..bizim yazdıgımız herşeyi satır aralarında teyit ediyor ama fırçalayıp akıl vermekten de geri durmuyor..bu arkadaşın seviyesine kadar inip bir daha açıklayalım bakalım.
KUŞLAR, GEREK VETERİNERLER GEREKSE DE PETSHOPLAR IN ÇOK BÜYÜK KESİMİ TARAFINDAN HER ZAMAN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜRLER. BUNUN SEBEBİ , BU KİŞİ VE KURUMLARIN OLAYA TİCARİ OLARAK BAKMALARI VE KUŞLARI TİCARİ ANLAMDA YETERİNCE KAR EDECEK BİR BÖLÜM OLARAK GÖRMEMELERİDİR. KEDİ,KÖPEK GİBİ EVCİL HAYVANLAR ONLAR AÇISINDAN ÇOK DAHA PARA KAZANDIRAN İŞLERDİR. SADECE ALIP SATMA OLARAK SÖYLEMİYORUM, YEMİYDİ OYUNCAĞIYDI V.S. VE BİZ DE HEP DİYORUZ Kİ KUŞ BESLEYENLER OLARAK VETERİNERE İHTİYACIMIZ OLDUGUNDA KUŞLARLA İLGİLİ DE YETERLİ BİLGİ BİRİKİME SAHİP Mİ AYRICA BİR BAKMAK LAZIM. HER GÖTÜRÜLEN HASTA KUŞA VİTAMİN VERİP VERİP MUAYENE ÜCRETİ KESENLERLE GERÇEKTEN KUŞTAN ANLAYAN BUNA KAFA YORAN VETERİNERLERİ AYIRMAK LAZIM. PETSHOPLARIN İÇİNDE DE ELBETTE DAHA SAGLIKLI KOŞULLARDA KUŞLARI BAKAN MUHAFAZA EDENLERİ MUTLAKA VARDIR. AMA BUNLARI TOPLASANIZ HEP YÜZDE 1 BİLE DENEBİLECEK SEVİYEDE DEĞİLLER. BUNUN NESİNİ TARTIŞACAKSIN Kİ SEN BİZLE ÖYLE BİLMİŞLİK YAPIYORSN AHKAM KESİYORSUN. BİZ DİYORUZ Kİ PETSHOPLARDA KUŞLARLA BİREBİR KİMSE İLGİLENMEZ, YEMİ SUYU VERİLİR O KADAR. ÜSTELİK DE COCUK COCUK SABAHTAN AKŞAMA KADAR KAFESE ELİNİ SOKAN VURAN KORKUTAN BİR DÜNYA İNSANIN İÇİNDEN CIKARIP ALDIGINIZ VE SİZE GELENE KADAR İNSANLA TEK BİR TEMAS DİYALOG KURMAMIŞ KUŞ MU DAHA KOLAY EVCİLLEŞİR, YOKSA ÜRETİMCİDE BİZZAT ADAMIN KENDİSİNİN EL EMEĞİ GÖZ NURU KUŞ MU DAHA KOLAY EVCİLLEŞİR? HA ÜRETİMCİLERİN İÇİNDE DE İLİNE YERİNE GÖRE MUTLAKA SAHTEKARI VARDIR PİSİ VARDIR KUŞU HASTALIKLI OLANI VARDIR. AMA BİZ GENEL KONUŞUYORUZ.AGIRLIKLI OLARAK EKSERİYETLE PETSHOPLARDAN ALINAN KUŞLAR BAKIMSIZDIR, DAHA SAGLIKSIZDIR VE DAHA ZOR İNSANA ALIŞIR. SANKİ EFENDİ ÇOK KÖTÜ BİŞEY SÖYLEMİŞİZ GİBİ, BİRİ CIKIYOR VETERİNER HAKLARINI SAVUNMAYA BİRİ ÇIKIYOR PETSHOP HAKLARI SAVUNUCULUĞUNA SOYUNUYOR.BU DA HAKKINIZ YAPIN DA YAPARKEN ÜSLUBUNUZA DA DİKKAT EDİN..HANİ BAŞKA BİR SORUNUNUZ VAR MUTLAKA SİZİN DE BURDA BULMUŞSUNUZ TARTIŞACAK DÖVÜŞECEK MALZEMEYİ,İŞİNİZ GÜCÜNÜZ MÜ YOK ki ARKADAŞIM anlamak mümkün degil sizin gibileri..

Moderatör tarafında düzenlendi:
şimdi bu arkadaşı okuyun da bizler farklı bir şey söyledik , bütün petsoplar kapansın falan diye kampanya yaptık sanacak..en nefret ettiğim profil budur yani, adam daha okumaya başlarken bir yerden birşey bulup cıkarayım da bilmişlik taslıyım orda yazanları bozayım bir tartışma yaratayım niyetiyle okur yani..bizim yazdıgımız herşeyi satır aralarında teyit ediyor ama fırçalayıp akıl vermekten de geri durmuyor..bu arkadaşın seviyesine kadar inip bir daha açıklayalım bakalım.
KUŞLAR, GEREK VETERİNERLER GEREKSE DE PETSHOPLAR IN ÇOK BÜYÜK KESİMİ TARAFINDAN HER ZAMAN ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜRLER. BUNUN SEBEBİ , BU KİŞİ VE KURUMLARIN OLAYA TİCARİ OLARAK BAKMALARI VE KUŞLARI TİCARİ ANLAMDA YETERİNCE KAR EDECEK BİR BÖLÜM OLARAK GÖRMEMELERİDİR. KEDİ,KÖPEK GİBİ EVCİL HAYVANLAR ONLAR AÇISINDAN ÇOK DAHA PARA KAZANDIRAN İŞLERDİR. SADECE ALIP SATMA OLARAK SÖYLEMİYORUM, YEMİYDİ OYUNCAĞIYDI V.S. VE BİZ DE HEP DİYORUZ Kİ KUŞ BESLEYENLER OLARAK VETERİNERE İHTİYACIMIZ OLDUGUNDA KUŞLARLA İLGİLİ DE YETERLİ BİLGİ BİRİKİME SAHİP Mİ AYRICA BİR BAKMAK LAZIM. HER GÖTÜRÜLEN HASTA KUŞA VİTAMİN VERİP VERİP MUAYENE ÜCRETİ KESENLERLE GERÇEKTEN KUŞTAN ANLAYAN BUNA KAFA YORAN VETERİNERLERİ AYIRMAK LAZIM. PETSHOPLARIN İÇİNDE DE ELBETTE DAHA SAGLIKLI KOŞULLARDA KUŞLARI BAKAN MUHAFAZA EDENLERİ MUTLAKA VARDIR. AMA BUNLARI TOPLASANIZ HEP YÜZDE 1 BİLE DENEBİLECEK SEVİYEDE DEĞİLLER. BUNUN NESİNİ TARTIŞACAKSIN Kİ SEN BİZLE ÖYLE BİLMİŞLİK YAPIYORSN AHKAM KESİYORSUN. BİZ DİYORUZ Kİ PETSHOPLARDA KUŞLARLA BİREBİR KİMSE İLGİLENMEZ, YEMİ SUYU VERİLİR O KADAR. ÜSTELİK DE COCUK COCUK SABAHTAN AKŞAMA KADAR KAFESE ELİNİ SOKAN VURAN KORKUTAN BİR DÜNYA İNSANIN İÇİNDEN CIKARIP ALDIGINIZ VE SİZE GELENE KADAR İNSANLA TEK BİR TEMAS DİYALOG KURMAMIŞ KUŞ MU DAHA KOLAY EVCİLLEŞİR, YOKSA ÜRETİMCİDE BİZZAT ADAMIN KENDİSİNİN EL EMEĞİ GÖZ NURU KUŞ MU DAHA KOLAY EVCİLLEŞİR? HA ÜRETİMCİLERİN İÇİNDE DE İLİNE YERİNE GÖRE MUTLAKA SAHTEKARI VARDIR PİSİ VARDIR KUŞU HASTALIKLI OLANI VARDIR. AMA BİZ GENEL KONUŞUYORUZ.AGIRLIKLI OLARAK EKSERİYETLE PETSHOPLARDAN ALINAN KUŞLAR BAKIMSIZDIR, DAHA SAGLIKSIZDIR VE DAHA ZOR İNSANA ALIŞIR. SANKİ EFENDİ ÇOK KÖTÜ BİŞEY SÖYLEMİŞİZ GİBİ, BİRİ CIKIYOR VETERİNER HAKLARINI SAVUNMAYA BİRİ ÇIKIYOR PETSHOP HAKLARI SAVUNUCULUĞUNA SOYUNUYOR.BU DA HAKKINIZ YAPIN DA YAPARKEN ÜSLUBUNUZA DA DİKKAT EDİN..HANİ BAŞKA BİR SORUNUNUZ VAR MUTLAKA SİZİN DE BURDA BULMUŞSUNUZ TARTIŞACAK DÖVÜŞECEK MALZEMEYİ,İŞİNİZ GÜCÜNÜZ MÜ YOK ki ARKADAŞIM anlamak mümkün degil sizin gibileri..

Uslubuna dikkat et güzel kardeşim kimseye hakaret ederek kimseyi örnek göstererek bir mesaj yazmadım üstüne alınma sen bul müsterini gözün gibi baktığın kuşunu istediğin fiyata pazarla klayve delikanlılığının alemi yok.!

Burası bir forum herkes istediğini yazar saygı çerçevesinde, bana laf atıyorsun yazım tarzından uslubundan belli oluyor kimin okuduğunu anlamadan yorum yaptığı , kimin tartışma çıkarmaya çalıştığı . İnternette büyük harf bağırma anlamına gelir sesini fazla yükseltmeden haddini aşmadan yaz.

Öncelikle bir petshop çalışanı olarak her petshopun bir tutulması tuhafıma gidiyor. Bir diğer mesele ise petshoplara kuş getiren üreticeler 20 tane kuşu getirip bırakıp gitmiyor 100 tane getiriyor yada sen gidiyorsun istediklerini seçip alıyorsun. Petshopta satılan her kuş hastalıklı öldü ölecek kuşlar değildir petshop sahibide onları alırken para veriyor. Sağlıklarını seçiyor. Bazen kuşlara bulaşan hastalıklar kötü bakımla alakası olan hastalıklar değildir. Burada konuşanların beslediği kuşlar hiç mi hasta olmuyor. Kötü baktığı anlamına geliyorsa bu hepimiz kötü bakıyoruz o zaman. Sanki hiç kuş öldürmemiş gibi konuşanlarda çok tuhafıma gidiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri