Karadeniz Pet

Petshop maması

Süleyman Kara

Paylaşımcı Üye
Merhaba arkadaşlar bugün suluk almaya gittim petshop sahibi mama tavsiye etti ben de bir deneyelim deyip aldım.
Şu kadarı 5 lira eden mamanın içeriği nedir, sizce faydalı olur mu kuş için?

ZYjEZG.jpg

Maşallah 50-100gr mama yı 5tl ye satıyorlar ne kear koyuyor arkadaş bu petshoplar ya ayıp 5kg ını 77-80 tl civarına alıyorlar
forumumuz da yumurtalı kuş maması tarifleri yeterince var araştırırsanız uygun şekilde servis yapabilirsiniz. kuşlarınıza haftada 1 veya 2 sefer vermeniz ve en fazla 4-5 saat kafes te bekletmeniz idealdir. sade olarak genelde yemezler

Keşke markasını, ne zaman açılmış son kullanma tarihi ne zaman diye sorsaydınız. Ben gold wings mama aldım kuş kursak iltihabı oldu. Mamalar yumurtalı bozulmaması için bir sürü katkı maddesi konuyor en iyisi kendiniz yapmanız.

Hafiften yaş gibiyse Quik marka mamaya benziyor.

bende versela laga mama kullanıyorum bıttı sımdı tekrar alacagım evde yaptıgımı yemıyor kuslar :D ama acık olarak petshoptan almak baska bı sıkıntı yaratır bence

Açık olarak kiloluk varsa adamlar bölmüş paket paket satıyor olabilir diye düşünüyorum. Çünkü balık yemlerindede bu olay var. Adamlar kovayla 90-100tlye alıyorlar paketten bölüp satıyorlar çeşitli markaların. Benim babamda bilmeden açıktan mama almış kokusu berbattı ve görüntü böyle değildi. Ama Quik kapalı paket aynen sizin yem gibi ve pek fazla kokusu da yok.

Bazı petshoplar 1 kg halinde mamaları bölüyorlar. Alüminyum folyodan yapılmış paketlerde satıyorlar. Bunlar hava almadığından mama taze kalıyor. Mamayı açınca ağzı kapatılınca hava almayan kaba koyup dolapta saklıyorum. Uzun süre tazeliğini koruyor. Bu şekilde bölünmüş mamaları tavsiye ederim. Versele laga orlux frutti patee, versele laga orlux egg food, king egg food önerebileceğim mamalar. King egg food fiyat olarak versele lagaya göre daha uygun.

Markası önemli marka olmadan içinde ne olduğunu bilemezsiniz. Ben Quic kullanıyorum kilosunu 7 lira dan alıyorum gayette memnunum

Açık olarak kiloluk varsa adamlar bölmüş paket paket satıyor olabilir diye düşünüyorum. Çünkü balık yemlerindede bu olay var. Adamlar kovayla 90-100tlye alıyorlar paketten bölüp satıyorlar çeşitli markaların. Benim babamda bilmeden açıktan mama almış kokusu berbattı ve görüntü böyle değildi. Ama Quik kapalı paket aynen sizin yem gibi ve pek fazla kokusu da yok.
Bu yemin kokusu oldukça hoş. Benim bile yiyesim geliyor kokusunu alınca. :)

Bazı petshoplar 1 kg halinde mamaları bölüyorlar. Alüminyum folyodan yapılmış paketlerde satıyorlar. Bunlar hava almadığından mama taze kalıyor. Mamayı açınca ağzı kapatılınca hava almayan kaba koyup dolapta saklıyorum. Uzun süre tazeliğini koruyor. Bu şekilde bölünmüş mamaları tavsiye ederim. Versele laga orlux frutti patee, versele laga orlux egg food, king egg food önerebileceğim mamalar. King egg food fiyat olarak versele lagaya göre daha uygun.
Alimünyum folyolar ağır metal içerir ve bu temas halinde olduğu gıdalara da geçer.

petshop larda satılan bölünmüş ürünler yerine sponsor firmalarımızda satılan 1kg'lık skt si belli mamalardan almayı tercih ediyordum kuş sayım azken. ama artık yetmiyor tabiki. Normalde "Versele Laga Ballı Meyveli" Mamasını kullanırdım sürekli olarak bu seferlik " Raff Ballı Yumurtalı" mamayı denemek istedim ve memnun kaldım gerçekten muazzam bir ürün geçmişte zaten türkiye'nin 1numarası olan bir marka idi ithalatı durmuştu şimdi tekrardan satışına başlandı. Denemenizi tavsiye ederim.

Kendi ürününü kendin hazırlamak her zaman daha iyidir bence. Tamam 5 liraya satıp para kazanmak istiyorlar, kimsenin ekmeğinde de gözümüz yok. Lakin ben içerisinde ne olduğu belirsiz ve faiş rakamlara satılan bu ürünleri kesinlikle almıyorum. Çünkü kuşlar bir insan neyse ona da o şekilde bakılmalı. Bizim sevmediğimiz ve burun kıvırdığımız yemekler olduğu gibi onlarda kıvırabılırler. Her zaman kendimiz için istediğimizi kuşlarımız içinde istemeliyiz. Kuşlarıma yaptığım kuru mama tarifim şu şekilde;

Kuru Mama Malzemesi: Mısır Unu, İrmik, Etimek, Muzlu Bebe Bisküvisi, Susam, Tarçın, Lifalif [çeşitli bitki tohumlu]
Hazırlanışı: Muzlu Bebe Bisküvisi, Etimek ve Lifalifleri robottan güzelce geçiriyorsun. Un kıvamına gelince geniş bir kapta diğer malzemeler ile birleştiriyorsun ve harmanlıyorsun. Yaptığın orana göre cam bir kavanozda buzdolabında saklıyorsun.
Kuşlarıma Sunumu: Kuru Mamayı Bozulmadan saklamanın en iyi yolu; bozulacak olan ürünleri mamayı verme zamanında içine katmaktır. Ben mamayı kuşlarıma sunarken içerisine ''1 adet rendelenmiş yumurta, rendelenmiş havuç, rendelenmiş elma, güzelce kıyılmış marul, semizlik'' katıyorum ve öyle sunuyorum.
Maliyeti: Kuş sayına göre değişir. Tek bir kuşun varsa en fazla 10-15 lira arasında kocaman bir kavonoza dolduracak kuru mama elde edebilirsin.

Herkese iyi hobiler... :)

Alimünyum folyolar ağır metal içerir ve bu temas halinde olduğu gıdalara da geçer.
Şöyle söyleyim. Açıklamada alüminyum folyo diyorlar ama bu gıdaların paketlenmesinde kullanılan özel imalat alüminyum folyolar. Yani aynısını kuş ürünleri üreten firmalar da kullanıyor. Yani saf metal bir malzeme değil gördüğüm kadarıyla. Özel işlemlerden geçirilerek kullanıma uygun hale getirilmişler. Ha şunu söylerseniz o kadarına birşey diyemem çok bilgim yok. Evlerde kullandığımız alüminyum folyolar da, tüm gıdaların, hayvan besinlerinin ambalajında kullanılan alüminyum folyolar da zararlı derseniz birşey diyemem. Ama aynı derecede plastik içeren ve hayvan besini ambalajlamada, insan gıdası ambalajlamada kullanılan malzemeler, naylon poşetler de zararlı diye düşünüyorum. Bir de şu var. Eğer bunlar zararlı ise teneke ambalajda içecek, yağ vb. şeyler almamalıyız çünkü onlar da alüminyum. Dediğim gibi çok bilgim yok. Zaten tükettiğimiz birçok ürün ambalajından tutun içeriğine kadar çok sayıda zararlı madde barındırıyor.

Arkadaşlar mamayı petshoplarda da alabilirsiniz markasını vs sorarak ama gerçekten çok pahalı resmen aptal yerine koyuyorlar insanı bazı dükkanlar. Zaten bu nedenle insanımız bu hayvan bakam işinde soğudu bakmıyor artık. Pet shop ların ilgisiliği bilgisizliği çok kötü. İyilerine lafım yok çok iyi esnaflarda var ama çoğunluk malesef böyle. En güzeli bilindik sitelerden alışveriş yapmak.

Önerebileceğiniz güvenilir site ve siteler varmı acaba ? Yem,mama ve suluk yem kabı alabileceğim ?

Geri