petshoplar ve soğuk ?

Konusu 'Havadan Sudan' forumundadır ve Duranettin ERAYDIN tarafından 8 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Sizce petshoplarda hayvanları kışın soğuğunda gece ısıtmayı hiç düşünüyorlarmı acaba? Ben herhangi bir ısıtma göremedim.
   
 2. Mustafa BÜYÜK
  Çevrimdışı

  Mustafa BÜYÜK Profesyonel

  Katılım:
  22 Mart 2013
  Mesajlar:
  2.312
  Beğenileri:
  2
  Yer:
  Aydıncık/YOZGAT
  mecbur düşünecekler çünkü orada ekmek paraları yatıyor. benim gördüklerim ya sabolu yada koloriferliydi. yoksa gece soğukta hepsi ölür
   
 3. OzanEsmrsy
  Çevrimdışı

  Minareyi Çalan Kılıfını Hazırlar ..
   
 4. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Ordaki kuşların hasta halini gördüğümden böyle düşündüm. Yarısı kafes diblerinde. Onların kılıfını felan bilmem ama bu işe kapsamlı bir yasal düzenleme getirilmeli. domates satmadıklarını anlasınlar

  mobilden
   
 5. Oğuz ATEŞ
  Çevrimdışı

  Oğuz ATEŞ Profesyonel

  Katılım:
  15 Eylül 2013
  Mesajlar:
  799
  Beğenileri:
  0
  Yer:
  Hatay/Kırıkhan
  Bizim burada bir petshopda 1 çifthane kafesin içinde vardı kuşlar içine normal bildigimiz armut sarı lambadan yakıyordu akşamları gündüzleri de vay hallerine diyebilirim.
   
 6. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Yani arkadaş git pazarda limon sat senin neyine canlı satmak bakamıyor anlamıyorsun işte. Burada yasal boşluk var pazar tatlı veririm ucuz yem onbeşe alır yetmişbeşe satarım mantığı. Az satan yer olsun pahalı olsun ama kaliteli olsun.

  mobilden
   
 7. Okan Şenol
  Çevrimdışı

  Okan Şenol Profesyonel

  Katılım:
  2 Ekim 2013
  Mesajlar:
  2.406
  Beğenileri:
  1
  ben ısıtıcı olmayan bir yere denk geldim daha önce.sakaryaya kuş almaya gittiğimizde.sabah 9 da ordaydık ve üretimciyi kapıda bekledik dükkanı beraber açtık.dükkana girdiğimizde görüntü içler acısıydı.tüm kuşlar ya salmaların dibinde birbirine küme olmuş yatıyordu.aşağıda yer bulamayanlar ise tünekte hint bülbülü gibi yanaşık düzende duruyordu.çiftleri yuvalıkta uyuyordu.kuş almadan döndük geri
   
 8. Emre TURAN
  Çevrimdışı

  Ben hiç dürüst bir petshop sahibine denk gelmedim bugüne kadar. Bu işle uğraşıp da hile hurda yapmayan tanımıyorum. Ben denk gelmedim. Adam sizden 1,5 yaşındaki kuşu alırken fiyat kırmak için göz göre göre yaşlı bu diyebiliyor. Ya da 4 aylık bir dişiyi size çiftleşmeye hazır bu diye kakalayabiliyor. Bunlar başıma gelenler. Daha bir sürü şeyler var buna benzer. Tabi tecrübesiz olduğunuz zaman bunları kolay kolay yutuyorsunuz. Ama Allah' ın hikmeti işte teknoloji gelişiyor, böyle siteler var artık, insanları kolay kolay kekleyemiyorlar. Bir de bunlar tarafından 3-5 kere çarpılınca artık kolay kolay yutmuyor insan.
   
 9. Akif GÜZEN
  Çevrimdışı

  Aslına bakarsanız ciddi yaptırımlar var ama uygulanıyor mu bilmiyorum. Yanlış hatırlamıyprsam 3285 sayılı kanun bu tür satış yapan yerler ile alakalıydı. Araştırmak lazım.
   
 10. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  İşini tam hakkıyla yapan görsem tebrik edeceğim ama henüz yok hepsi hasta kuşları kakalamak peşinde

  mobilden
   
 11. OzanEsmrsy
  Çevrimdışı

  Bu İşi severek yapan çok az petshopçu var iş para kazanma derdine gelirlerse onların durumlarını pekte önemsemiyorlar

  Bu ülkede 20 lira için insanlar öldürülüyor hele böylesi birşey için yasal düzenleme olması Şuanki türkiye için komik sayılabilecek birşey

  Tabi siz vicdan olarak rahatsız olmakta haklisiniz ama ne yazıkki bunun önüne geçemeyiz uyarmakla bir yere kadar
   
 12. Okan Şenol
  Çevrimdışı

  Okan Şenol Profesyonel

  Katılım:
  2 Ekim 2013
  Mesajlar:
  2.406
  Beğenileri:
  1
  yeni düzenleme var.her kuş için en az 1m2,canlı hayvanların hepsinin haftalık ve aylık veteriner onaylı bakımı kontrolü ve tedavisi,aşıları vs.bunları yapan bir tane petshopçu yok.cezalar caydırıcı olsa hepsi yapacak ama,düzenleme var kontrol yok
   
 13. Emre TURAN
  Çevrimdışı

  Geçenlerde çift bakarken çiftlerden birinin erkeği dikkatimi çekti. Rengi çok güzel, dişisi yuvada. Ama erkek kabarmış, titriyor. Abi bu niye kabarmış, titriyor, hayırdır, hasta mı? dedim. Yok dedi yeni çiftleşti ondan dedi. 1 hafta sonra tekrar gittim, aynı kuşu salmaya atmış, hayvan salmanın dibinde canını vermeye çabalıyordu resmen. Şimdi ben o adama 100 lirayı versem, alsam o kuşları, getirsem eve, 2 gün sonra ölse, kalkacak bana bu sefer de "soğukta bırakmışsındır" diyecek, "canlının garantisi mi olur?" diyecek. :) hakikaten ilginç adamlar.
   
 14. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Ozaman kaliteli petshop açan insanlar olsunki bizde herkesi oralara yönlendirelim digerleride standardını yükseltmek zorunda kalır.

  mobilden
   
 15. Akif GÜZEN
  Çevrimdışı

 16. Duranettin ERAYDIN
  Çevrimdışı

  Uygulanmadıktan ve denetlenmedikten sonra kanunda sadece kağıt üstünde. Yerelseçimler yaklaşıyor hangi partinin başkan adayından hayvan hakları konsunda yeni bir şey duyduk. Keşke daha gelişmiş bir ülkem olsaydı yada öyle bir ülkede yaşayabilseydim. İnsanın değeri yokki burda hayvana deger verilsin.

  mobilden
   
 17. Lütfi ÖZER
  Çevrimdışı

  orda şöyle bi durum sözkonusu 50 60 tane kuş tek bi kafeste oldugu için üşümeleri çok zor ısıtırlar yani birbirlerini bence
   
 18. Akif GÜZEN
  Çevrimdışı

  Haklısınız gerekli merciler uyguluyor mu?

  Tabi bir soru daha var sorulması gereken.

  Siz üzerinize düşeni yaparak bu kanuna aykırı davranan kişi yada kişileri gerekli mercilere şikayet ediyormusunuz? Yoksa ne solsa uygulayan yok şikayet etsem ne olacak diyerek susuyormusunuz?

  -- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 23:54 -->-> Daha önceki mesaj 23:53 --

  Siz üzerinize düşeni yapın. Varsın uygulamasınlar ama eninde sonunda bir uygulayan olur oda örnek teşkil eder.
   
 19. Emre TURAN
  Çevrimdışı

  Gerekli yerler, ilgili yasaları uygulamadıktan ve hatta çok kez bizzat ihlal ettikten (en basitinden denetleme yapmamak da ihlaldir) sonra edilen her şikayet, ihbar havada kalır, kalıyor da zaten.
   
 20. Akif GÜZEN
  Çevrimdışı

  O zaman konuşup kendimizi yormayalım. Hatta bir gün hepimiz ölücez ne solsa bırakın bugün ölelim topluca. Ne solsa ölücez ya?

  Arkadaşlar kusura bakmayın. Kimsede üzerine alınmasın. Fakat bugün bu kanunlar uygulanmıyorsa uygulaması gereken kişilerinde kafası bu yapıda olduğundan uygulanmıyor. Siz üzerinize düşeni yapın. En azından ben üzerime düşeni yaptım diyebilirsiniz ve sonuna kadar konuşma hakkına sahip olursunuz.

  Saygılar.
   

Sayfayı Paylaş