Karadeniz Pet

Plastik folluklu yuvaliklar hakkinda bilgi

kayraa kirac

Paylaşımcı Üye
Plastik folluklarin ici kayganmidir. O kadar sikintili bir kulucka yasadim ki benim yaptigim hatalari yapmayin lutfen. Herzaman yuvaliklara talas koyuyordum sorun olmuyordu ama bu sefer yuva bitlendi. Mudahale sirasinda yavrulara sprey bit ilaci kullandim oda kursaginin yan kismini tahris etti yara kurudukca yavrucak yem istemedi annesinden tabi kurtaramadim oldu. Sonra abimden gelen yuvaligi kullandim. Plastik yuvaligin ici de kaygandir dusunvesi ile birsey olmaz dedim simdi de yavrumun birisi carpik bacakli oldu . hemen farkedince tedavi uyguladim daha tuyledi cikmadi ince tuyleri var insallah gec kalmadim da duzelir. Bu sorunlari ilk kuluckasi olan ciftimde yasadim. Yumurtalarin uc tanesi de bostu. Sorun kimde bilmiyorum. Lutfen ici kaygan yuvalik kullanmayin merak ettigim konu ise ici plastik folluklu olan yuvaliklarda bit sorunu olur mu ve zemin kaygan midir

SHIELD Tablet K1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bit sorunu sadece yuvalık ile alakalı değil kafesin bulunduğu yerin temiz olmasıyla,kafesin düzenli temizlenmesiyle ve tabiki yuvalığın da temziliği ile alakalı.ancak çam ağacından yapılmış yuvalık içinde plastik folluk olsun derim.hazır satılan çam yuvalıklar biraz ağır alabiliyor daha hafif olması ve geniş ölçülerde olması için içine plastik folluk koyabileceğiniz şekilde bir marangoza yaptırın derim.çarpık bacak anne yavruların üzerlerine yatmayınca oluşuyor galiba, plastik follukla alakalı değildir zannetmem.ama sizin önceliğiniz bitlenme olayını yaşadığınız kafesi kuşlarla birlikte çok iyi bir şekilde temizlemek olsun.

bit sorunu sadece yuvalık ile alakalı değil kafesin bulunduğu yerin temiz olmasıyla,kafesin düzenli temizlenmesiyle ve tabiki yuvalığın da temziliği ile alakalı.ancak çam ağacından yapılmış yuvalık içinde plastik folluk olsun derim.hazır satılan çam yuvalıklar biraz ağır alabiliyor daha hafif olması ve geniş ölçülerde olması için içine plastik folluk koyabileceğiniz şekilde bir marangoza yaptırın derim.çarpık bacak anne yavruların üzerlerine yatmayınca oluşuyor galiba, plastik follukla alakalı değildir zannetmem.ama sizin önceliğiniz bitlenme olayını yaşadığınız kafesi kuşlarla birlikte çok iyi bir şekilde temizlemek olsun.
Bit sorunumuz kalmadi sukur onu hallettim. Yavru kaybimla ama eger annenin yavru uzerinde yatmayisi sebeb olsaydi carpik bacakliliga diger yavrularda da sorun olurdu. Carpikbacaga sebeb yuvalik zemininin kaygan olusundan ileri geliyormus

Plastik folluklarda çıkıntı şeklinde tırtıklar oluyor. Kaygan olmasını engellemek için.

Aksine bazı anneler fazla yatıyor. Ya eziyor yada çarpık bacak oluyor.

Baskıya maruz kalması sebebiyle çarpık bacak olma ihtimali daha yüksek.

Baskıya maruz kalması sebebiyle çarpık bacak olma ihtimali daha yüksek.
Yuvaligin zemininin kaygan oldugunu farkettim ama bu yavru hep yatmayi seviyordu. Sanirim o da carpikliga sebeb oldu

Nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz fotoğraf paylaşmanız mümkün mü acaba?

Nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz fotoğraf paylaşmanız mümkün mü acaba?
Suan net cekim yapmam aksam oldugu icin imkansiz. Makyaj sungerini kulak copu ile deldim ayak arasini dengeleyerekten once uc parmagini sonradiger parmagi bilegi ile girdirdim oradan zaten yumusak oldugu icin hemen girdi aci vermedi. Daha dun yaptim bakalim ne derece duzelecek. Anne beslemeye devam ediyor sorun yapmadi kavcugu.

ben plastik folluğun tek neden olamayacağını söylemek istedim yani o zaman ahşap, kaygan olmayan yuvalıkta hiç çarpık bacak yavru olmamalı ama oluyor.

Ya bit olayından ürküyorum benim muhabbetlerde yavrular da büyük ihtimal bit olursa napıcam? Yavrularda felan olursa bende talaş kullanıyorum yuvalıkta ilk çift nasıl bir temizleme kullandınız uyguladınız rica etsem banada söyler misiniz?

Arkadaşlar kesinlikle talaş kullanmayın (Hamster talaşı kemirgen talaşı diye satılan talaşlardan bahsediyorum) Benim yuvalıkta aynı şekilde bitlendi zor baş edebildim size tavsiyem kum kullanmanızda fayda var benden söylemesi.

Bit sorununu yuvaliklari bosalttim sonra yuvaliklarin her yerine kolonya doktum ve atesledim tabi balkonda on saniyede sondu ates bu daglamak gorevi gordu. Sonra yavrulara sprey sıktım. Cozum olmadi spreyde tabi bir yavruumun zayi olmasina sebeb oldu tahris yuzunden. Gittim toz bit ilaci aldim. Firca yardimi ile yuvaligin her yerine serptim. Tabi bu sayede kuluckaya yatan anne babanin tuylerine de toz bulasti ve bit bitti cok sukur.

Geri