Karadeniz Pet

Polyomavirus ve Circovirus bu virüslere karşı çok dikkatli olun.

botaninko

Meraklı Üye
forumda aradım ama bu virüslerin adı hiç geçmemiş. türkçe başka karşılıkları varsa bilmiyorum.

istanbul üniversitesi veteriner fakültesi kliniğinde muayene olan kuşumda bu iki virüs çıktı.

kuş hiç uçamayacak ve tüyleri bu şekilde garip çıkmaya devam edecek. en kötüsü de bulaşıcı olması. başka kuşa bulaştığı zaman onda görüntü veya uçmasında bir problem olmuyor ama çocuklarına geçiyor dedi.

öyle yani kümesinize bir tane böyle bir kuş gelirse kuşların nesli bozulur. kuş alırken dikkatli olun ama en önemlisi kümeslerinizi, kafeslerinizi temiz tutmalısınız.

Geçmiş olsun. Paylaşılan bilgiler için teşekkürler.

Çok geçmiş olsun üzüldüm

geçmiş olsun.kuşa test yaptılarmı (kan,dışkı) yoksa sadece ellerine alıp inceledılermı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:54 -->-> Daha önceki mesaj 13:53 --

bu iki virus zaten french molt başlıgı altında toplanıyor

geçmiş olsun...peki şimdi ne yapacaksınız..kafese koyacakmısınız..petshoptan yavru olarak aldığımdan beri uçamayan kuyruk tüyü tuhaf çıkan ve kırılan bir kuş var..sağlıklı görünüyor...ele gelen uysal ve konuşmaya meyilli bir kuş...neşeli yem,mama yeme,vitaminli su içmede vs de sorunu yok fakat şimdi siz bunu yazınca acaba bu kuşta da problem var mı diye düşündüm..resmi altta veriyorum

MLRBNk.jpg

Son düzenleme:
Geçmiş olsun, bu kusu nerden almistiniz?

bu forumdan birisinden almıştım.

geçmiş olsun.kuşa test yaptılarmı (kan,dışkı) yoksa sadece ellerine alıp inceledılermı

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:54 -->-> Daha önceki mesaj 13:53 --

bu iki virus zaten french molt başlıgı altında toplanıyor

tüy bırakmıştım. tüyü incelediler, test yaptılar. elle bakarak değil yani.

french molt. teşekkür ederim. doktor hiç tedavisi yok dedi de sizin bildiğiniz bir şey var mı acaba?

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 14:19 -->-> Daha önceki mesaj 14:17 --

geçmiş olsun...peki şimdi ne yapacaksınız..kafese koyacakmısınız..petshoptan yavru olarak aldığımdan beri uçamayan kuyruk tüyü tuhaf çıkan ve kırılan bir kuş var..sağlıklı görünüyor...ele gelen uysal ve konuşmaya meyilli bir kuş...neşeli yem,mama yeme,vitaminli su içmede vs de sorunu yok fakat şimdi siz bunu yazınca acaba bu kuşta da problem var mı diye düşündüm..resmi altta veriyorum

MLRBNk.jpg

bilemiyorum. ben test yaptırdım. kuşun tüyünü falan incelediler. kendi kafesi var zaten orada duracak.

benimki de öyle yiyor, içiyor, hatta uçmaya da çalışıyor ama uçamıyor :\

Son düzenleme:
French molt icin tedavi yok diye biliyorum.
Üretimde kesinlikle kullanilmamali.
bir dönem baya yaygindi.

bulaşıcı değil diye okumuştum ben genleriyle aktarır tabi yavrulara o ayrı

tüyü test edip bu sonuca ulaşmışlarsa kesınlıkle dogru tespıttır.
french molt un bilindik bır tedavisi yok.fakat bildiğim kadarıyla bu hastalık bulaşıcı deıl.yanı yanında duran sağlıklı bır kusa direkt olarak bulaşmıyor virus.
ancak french molt anne yada babadan olacaklar bebeklerde aynı şekilde tuylerını kayıp edıyor.kımı yavrudada yüy sorunu olmasa bıle tasıyıcı olabılıyor.ilerki eslemelerde onunda yavrularında bu sorun görunuyor.

bulaşıcı değil diye okumuştum ben genleriyle aktarır tabi yavrulara o ayrı

tüyü test edip bu sonuca ulaşmışlarsa kesınlıkle dogru tespıttır. french molt un bilindik bır tedavisi yok.fakat bildiğim kadarıyla bu hastalık bulaşıcı deıl.yanı yanında duran sağlıklı bır kusa direkt olarak bulaşmıyor virus.
ancak french molt anne yada babadan olacaklar bebeklerde aynı şekilde tuylerını kayıp edıyor.kımı yavrudada yüy sorunu olmasa bıle tasıyıcı olabılıyor.ilerki eslemelerde onunda yavrularında bu sorun görunuyor.

teşekkür ederim. bulaşıcı olmasıyla ilgili olarak doktorun söylediğini söylüyorum: birlikte vakit geçirdilerse temas olduysa kesin bulaşmıştır. bulaştığı kuşun uçmasında veya tüylerinde hiç bir sorun olmaz ama o başka bir kuşla çiftleşse bile artık o kuşun yavruları da sorunlu doğar.

yani bulaştığı kuşa görüntüde bir şey yapmıyor ama neslini bozuyor.

ben bir ara müsait olunca onu da test ettireceğim yine. bulaştıysa ikisini çift yapacağım. yumurtalarını da daha sıvı haldeyken can gelmeden direkt sokaktaki kediye, köpeğe mama yapmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
teşekkür ederim. bulaşıcı olmasıyla ilgili olarak doktorun söylediğini söylüyorum: birlikte vakit geçirdilerse temas olduysa kesin bulaşmıştır. bulaştığı kuşun uçmasına veya tüylerinde hiç bir sorun olmaz ama o başka bir kuşla çiftleşse bile artık o kuşun yavruları da sorunlu doğar.

yani bulaştığı kuşa görüntüde bir şey yapmıyor ama neslini bozuyor.

ben bir ara müsait olunca onu da test ettireceğim yine. bulaştıysa ikisini çift yapacağım. yumurtalarını da daha sıvı haldeyken can gelmeden direkt sokaktaki kediye, köpeğe mama yapmayı düşünüyorum.
aynen en doğru yolu bu olur fakat frenc molt bir kuşla hiç bir araya gelmemiş bir kuşu ilk teste sokup virussuz oldugu kanıtlandıktan sonra ve aynı kusu frenc molt bır kuşla aynı aynı yerde tutup tekrar test sonuclarına bakmak en doğru tespıtı ortaya çıkarır.
hemen hemen bir çok bakterı kokenlı hstalık viruslerle alakalı elıme fırsat gectıkce araştırırım okurum.veterıner olsun doktor tanıdıklar olsun tartısırım.
french moltta ikiye ayrılmış bir fikir var.virusü sadece çiftleşme yoluyla bulaştıgının ve bununla bırlıkte yumurtalarada bulaştıgını savunan bir grup var.birde veterınerınızın dedıgı gıbı hava temas özelliklede idrar ve kana temastan çiftleşme olmasa bıle virusun yayılacagını savunan taraf var.
bununla ılgılı bır calısmam olmadıgından tabiki doğrusunu bilemiyorum sadece coğunluk çiftleşme yonuyle bulaşacagından taraf.
dogrusunu ögrenebilmek için konu başında dediğimi yapmak bunu ispatlar gibi düşünsunulsede hasta olmayan bir kuş bu viruslere karşı bağışıklı olmasıda mumkun.uzun bır araştırma ve vakıt demek bunu anlamak.
ikinci kuşunuzda yanı saglıklı kusunuzda tuyu dokulen kuştan önce belki bu virusu tasıyor olabılır.french molt anne ve babadan olan yavruların bazzısında dedıgım gıbı tuy sorunu görunmesede ılerıde olacak bebeklerınde olabılıyor.
veterinerin dediğine göre bu sorun temas ile bulaşan bır virus ıse suan kuşu aldıgınız kişinin kümesinin hepsi hasta ve genelıde ucamıyor demektir.
yınede onu teste göturmenızı cok ısterım acaip merak ettım hatta sonucu.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:03 -->-> Daha önceki mesaj 17:02 --

sunuda belirteyim diğe kusuda teste göturrsenız sonucları paylaşmanızı rıca edıyorum.

Son düzenleme:
aynen en doğru yolu bu olur fakat frenc molt bir kuşla hiç bir araya gelmemiş bir kuşu ilk teste sokup virussuz oldugu kanıtlandıktan sonra ve aynı kusu frenc molt bır kuşla aynı aynı yerde tutup tekrar test sonuclarına bakmak en doğru tespıtı ortaya çıkarır.
hemen hemen bir çok bakterı kokenlı hstalık viruslerle alakalı elıme fırsat gectıkce araştırırım okurum.veterıner olsun doktor tanıdıklar olsun tartısırım.
french moltta ikiye ayrılmış bir fikir var.virusü sadece çiftleşme yoluyla bulaştıgının ve bununla bırlıkte yumurtalarada bulaştıgını savunan bir grup var.birde veterınerınızın dedıgı gıbı hava temas özelliklede idrar ve kana temastan çiftleşme olmasa bıle virusun yayılacagını savunan taraf var.
bununla ılgılı bır calısmam olmadıgından tabiki doğrusunu bilemiyorum sadece coğunluk çiftleşme yonuyle bulaşacagından taraf.
dogrusunu ögrenebilmek için konu başında dediğimi yapmak bunu ispatlar gibi düşünsunulsede hasta olmayan bir kuş bu viruslere karşı bağışıklı olmasıda mumkun.uzun bır araştırma ve vakıt demek bunu anlamak.
ikinci kuşunuzda yanı saglıklı kusunuzda tuyu dokulen kuştan önce belki bu virusu tasıyor olabılır.french molt anne ve babadan olan yavruların bazzısında dedıgım gıbı tuy sorunu görunmesede ılerıde olacak bebeklerınde olabılıyor.
veterinerin dediğine göre bu sorun temas ile bulaşan bır virus ıse suan kuşu aldıgınız kişinin kümesinin hepsi hasta ve genelıde ucamıyor demektir.
yınede onu teste göturmenızı cok ısterım acaip merak ettım hatta sonucu.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 17:03 -->-> Daha önceki mesaj 17:02 --

sunuda belirteyim diğe kusuda teste göturrsenız sonucları paylaşmanızı rıca edıyorum.

tamamdır. müsait olunca götürücem onu da inşallah. sonucu yazarım buraya da. o kuşu baya seviyorum inşallah bulaşmamıştır da çoluk çocuğa karışabilir : )

teşekkür ederim. evet. buradakilerin birisi hariç hepsini yapmıştım daha önceden. şimdi doktor yine bir şey aldırdı. o bira mayası dediği şeyin bir değişiği. onu vericez her gün. bir de supra vit.
doktor çaresi yok dediyse ozaman heralde ilaç satmaya çalışıyordur bence

supra vit bildiğin vitamin bira mayasıda zaten genelde kuşların mamasına katılıyor bence hiç bir işe yaramaz yani tüyleri onları kullanmakla düzelmez işe yaramaz derken tabiki normal bir kuşa verilmesi gerek şeyler bunlar ama tedavi olarak bişey olacağını sanmıyorum ben

doktor çaresi yok dediyse ozaman heralde ilaç satmaya çalışıyordur bence

supra vit bildiğin vitamin bira mayasıda zaten genelde kuşların mamasına katılıyor bence hiç bir işe yaramaz yani tüyleri onları kullanmakla düzelmez işe yaramaz derken tabiki normal bir kuşa verilmesi gerek şeyler bunlar ama tedavi olarak bişey olacağını sanmıyorum ben

ilaç satan bir yer değil. istanbul üniversitesi. tedavi amaçlı bir şey değil zaten bu tedavisi yok dedi. verdiği şeyler kuşa kendini biraz daha iyi hissetirecek şeyler.

bira mayası değil, vitasure diye ezcanede satilan bir şey aldım. bebekler için takviye edici gıdaymış.

Geri