Karadeniz Pet

Popo şişliği ve yumarta tıkanması

therock

Yeni Üye
merhabalar arkadaşlar dişi kuşumun poposunda yumurta tıkanması oldu ilkini elle çıkardım poposu normaldi 2. gün tekrar yumurtayı çıkartamadı elle çıkardım fakat poposunda şişlik var yara gibi duruyor bu konuda ne yapabilirim?

Son düzenleme:
Hayvan kötü durumda görünüyor :( geçmiş olsun nasıl çıkardınız acaba.
erkeği neden ayırmıyorsunuz bu durumda dinlenmesi lazım bu hayvanın ve tedaviye ihtiyacı var.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:56 -->-> Daha önceki mesaj 13:55 --

popo ağzı tıkalı gibi duruyor bu durumda çiftleşme zaten tutmaz ama dışkı birikmesi olabilir.birde kuşun iç kısmından yumurtayı elle müdahalede çıkartma sonucu bir problem oluşmuş olabilir.

Hayvan kötü durumda görünüyor :( geçmiş olsun nasıl çıkardınız acaba.
erkeği neden ayırmıyorsunuz bu durumda dinlenmesi lazım bu hayvanın ve tedaviye ihtiyacı var.

sağolun. aslında bu dişinin erkeği yok 2 dişi tek kafasteydiler. başka bir çift geldi onun erkeğiyle çiftleştiler. ayrı tutuyordum ikisini. 3 4 gün önce yumurtlamaya çalışıyordu baktığımda poposunda kalmış gibi duruyordu çünkü yumurtanın ucu gözüküyordu ama çıkaramıyordu. bende videoları izleyerek fazla incitmeden elle ittirerek çıkardım ilk yumurtada sorun yoktu poposu normale dönmüştü. ikinci yumurtayı çıkardıktan sonra bu şekilde oldu. çok küçük yumurtlardı.

Geçmiş olsun, ilk yapacağınız mikrop kapmaması için oksijenli su ile temizlemek, ardından veterinere götürmek...

Eğer dediğiniz gibi bir sıkışma durumu vardıysa iyi yapmışsınız ama çok tehlikeli birşey .ama erkeği ayırmakla yanlış yapmışsınız kuşlar zaten eş tutup bir kuluçka dönemine geçmişler, zaten ha deyincede yumurtlayamıyorlar yumurtayı epey bir süre itip çekerek çıkarmaya uğraşıyor .
vazelin sürün yumuşasın bir süre yoksa kurursa derisinde yırtılma olur :( ustalarda cevap verecektir. yanlış birşey dediysem düzeltin lütfen.

Son düzenleme:
teşekkürler cevaplarınız için evde oksijenli su yok batikon ile temizlesem doğru olur mu ?

Olur Batticon zaten bir antiseptik. Tentürdiyot türünde bir ürün. Ama kuş iyi durmuyor. Bu şekilde maalesef kuşu kaybedebilirsin.

kuşun poposuna zeytin yağı sürün. ağzına da bir damla damlatın. antiseptik tedavileri de uygulamaya devam edin. geçmiş olsun.

fotoğrafa sadece 1-2 sn bakabildim tansiyonum düştü birden. başka çiftin erkeği ile çiftleştirmeniz doğru olmamış keşke onun için sağlıklı başka bir erkek alsaydınız. ilaç tavsiyeleri yapılmış zaten. umarım iyileşir durumu da baya kötü görünüyo

kuşun poposuna zeytin yağı sürün. ağzına da bir damla damlatın. antiseptik tedavileri de uygulamaya devam edin. geçmiş olsun.

umarım iyi gelir bunlar teşekkürler.

fotoğrafa sadece 1-2 sn bakabildim tansiyonum düştü birden. başka çiftin erkeği ile çiftleştirmeniz doğru olmamış keşke onun için sağlıklı başka bir erkek alsaydınız. ilaç tavsiyeleri yapılmış zaten. umarım iyileşir durumu da baya kötü görünüyo

kuşları aynı kafeste tutmuyorum. kafeslerinden çıkarıyorum uçmaları için. o sıra kafesin üstünde çiftleştiler. çift olanlar çifleşmelerinde yumurta felan yapmadıkları için sorun olmaz diye düşündüm. poposundan dışkısını yapabiliyor gibi dışkı çıkıyor poposunda kalıyor. umarım düzelir yem yiyor uçuyor videosunu çektim hareketli duruyor bilmiyorum kötü olmaz umarım.
VID_20160116_135108 - Dailymotion video

Bir süre kafesinden çıkarmayın canı acıyordur onun bacakları ayrık ve kuyruk kalkık duruyor zaten .hareketli olması iyileşecek direnci olduğunu gösterir tedaviye devam edin.
düzelecektir cici kız maaşallah.

geçmiş olsun dostum. inşallah benim limonun öldüğü gün uzun yolda olurum 45 yaşında çocuk gibi ağlamıştım dişi kuşum öldüğünde limonu düşünmek bile istemiyorum

geçmiş olsun dostum. inşallah benim limonun öldüğü gün uzun yolda olurum 45 yaşında çocuk gibi ağlamıştım dişi kuşum öldüğünde limonu düşünmek bile istemiyorum

bu ilk tecrübem değil ne yazık ki. bundan önce kanatları çekilmiş halde bir kuşu sahibi bana hediye etti taşındığı için. bu kuşu da 1-2 sene sonra kedi yedi uçamadığı içinde kaçamadı. :/

Geri