petshop
petshop

1. Türkiye'nin en büyük Muhabbet Kuşu Forumuna Hoşgeldiniz
    Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
    Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir)

Notu Gizle

Rainbow Yavru Üretimi

Konusu 'Muhabbet Kuşu Bakımı ve Beslenmesi' forumundadır ve Dante tarafından 5 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. Dante

Dante Member

Beğenileri:
    0
    Merhaba arkadaşlar, hayvanları ve özellikle muhabbet kuşlarını çok sevdiğim için muhabbet kuşu üretmeye karar verdim.

Şu an 2 buçuk yaşında olan dişi kuşum kızışma döneminde. Ben de ona uygun bir eş seçmeye çalışıyorum. Forumda gezdikçe rainbow kuşlar çok ilgimi çekmeye başladı ve rainbow yavru nasıl alınır diye forumdan ve internetten araştırmaya başladım.

Türkçe bir sitede kuşların dominant ve resesif genleri üzerinden rainbow üretimi anlatılmış. Orada Mavi Beyaz ve Sarı Yeşil kuşlardan Rainbow yavru alınabilme ihtimali olduğu söylenmiş. Ancak yabancı bir sitede de anne ve babanın mavi seriden olması lazım denilmiş. Kafam biraz karıştı açıkçası. Rainbow üretimi yapmış arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilir mi acaba?

Kızımın fotoğrafı bu:

Sizce Sarı-Yeşil bir erkek mi almalıyım? Yoksa başka renk tavsiye edebilir misiniz? Ya da belki benim kuşum rainbow yavru vermiyorsa onu da söylerseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim :)

2. Yusuf Kürşat AKKUŞ

Beğenileri:
    228
    [MENTION=49]Cihan AYTAN[/MENTION] müsait olduğu bir zamanda sizi bilgilendirecektir

3. Levent ACAR

Levent ACAR Well-Known Member

Beğenileri:
    74
    Rainbow yavru almanın en kolay yolu saf kan rainbow takıma sahip olmaktır. Böyle eşleştirmeyle de rainbow yavru alabilirsiniz ancak bilgi, beceri ve uzun yılların tecrübesi gerekli. Cihan usta daha iyi bilir ancak senin kuşuna alacağın bir eşten rainbow yavru alma şansın yok gibi.

4. Dante

Dante Member

Beğenileri:
    0
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Rainbow çıkmasa da olur, böyle rengarenk yavrular olsa da iyi olur :)

Edit: Ama tabii ki rainbow a benzese de fena olmaz. Sizin çift öneriniz ne olur acaba?

#4 Dante, 5 Ocak 2016
    Son düzenleme: 5 Ocak 2016
  5. Levent ACAR

Beğenileri:
    74
    Sarı kafa spangle yeşil bir erkek alırsan bu dişinin yanına ilerisi için biraz yol kat etmiş olursun..

6. Dante

Dante Member

Beğenileri:
    0
    Çok teşekkür ederim :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:53 -->-> Daha önceki mesaj 11:28 --

Abi bir de 2 çeşit spangle varmış. Single factor ve double factor diye. Single factor yani bundan alayım değil mi? Çok teşekkürler.

#6 Dante, 5 Ocak 2016
  7. Levent ACAR

Beğenileri:
    74
  8. Dante

Dante Member

Beğenileri:
    0
    Tamam abi çok teşekkür ederim :)

9. CEM CANER

CEM CANER Active Member

Beğenileri:
    12
    spanglelardada çift faktör var abi siyah faktör taşıyan kuşlar çift faktör olarak geçer , kanat dantelleri siyah olmalı :)

10. Levent ACAR

Beğenileri:
    74
    Siyah faktör var da, çift faktör denmiyor onlara. Bir bakalım..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:14 -->-> Daha önceki mesaj 13:08 --

Yok ben bulamadım. Çift faktör siyah spangle diye bişey yok. Mantıksız da zaten kuşun komple siyah olması gerek anlam bakımından.
    Ancak siyah faktör spangleler var.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:17 -->-> Daha önceki mesaj 13:14 --

Evet, çift siyah faktör var ancak spangle değil. :)
    Ya çok karışık bir iş arkadaş.

11. CEM CANER

CEM CANER Active Member

Beğenileri:
    12
    bende yarışmalara girmeden detaylarını tam bilmiyordum abide , tabiki siyah spangle diye bişey yok , tek faktörler( dantellerinde siyah renk taşımayanlar ) çift faktörler (dantellerinde siyah renkte bulunanlar ) tabiki bunlar show kuşları için genelde kullanılıyor yoksa ufak boyut kuşlarda kime anlatacaksın tek çift faktörü :) spangle hepsi işte :D

12. Dante

Dante Member

Beğenileri:
    0
    Tam öğrendim diyorum yeni şeyler çıkıyor :D şu koyduğum linkte tam tersini söylüyor.

Tek Faktör:

Help To Identify Single Factor Spangle Budgies - Cute Little Birdies Aviary

Çift Faktör:

Help To Identify Double Factor Spangle Budgies - Cute Little Birdies Aviary

Ben tek faktör sarı yeşil spangle alıcam galiba.

13. Cihan AYTAN

Beğenileri:
    25
    Merhaba

Levent abinin yorumunu çok beğendim yerinde olmuş

Kuşunuzun 3 kuşak soy gerisini söyleyebilseniz yardımcı olabilirdik

ancak kuşunuzun grubunda renk kanı olabileceğini sanmıyorum

ya safkan rainbow takım yada opal kobalt renklere sarı suratlarla çalışmalısınız

lutino kan kuşlarda bu çalışmalarda işe yarıyor

ama kuşunuzun yanına şu kuşu koyun renkli kuş alırsınız diyebileceğim bir kuş değil bu
    kuş mavi kan ve beyaz kan taşıdığı tahmin ediyorum vereceği yavrularda mavi opal parçalı ve beyaz ton ağırlıklı olacaktır

#13 Cihan AYTAN, 5 Ocak 2016
  14. Dante

Dante Member

Beğenileri:
    0
    Çok teşekkür ederim yardımınız için :) sağ olun.

Sayfayı Paylaş

Kullanıcılar bu sayfayı, aşağıdaki kelimeleri arayarak buldu :

1. rainbow muhabbet kuşu yavru