Karadeniz Pet

Rainbow Yavru Üretimi

Dante

Meraklı Üye
Merhaba arkadaşlar, hayvanları ve özellikle muhabbet kuşlarını çok sevdiğim için muhabbet kuşu üretmeye karar verdim.

Şu an 2 buçuk yaşında olan dişi kuşum kızışma döneminde. Ben de ona uygun bir eş seçmeye çalışıyorum. Forumda gezdikçe rainbow kuşlar çok ilgimi çekmeye başladı ve rainbow yavru nasıl alınır diye forumdan ve internetten araştırmaya başladım.

Türkçe bir sitede kuşların dominant ve resesif genleri üzerinden rainbow üretimi anlatılmış. Orada Mavi Beyaz ve Sarı Yeşil kuşlardan Rainbow yavru alınabilme ihtimali olduğu söylenmiş. Ancak yabancı bir sitede de anne ve babanın mavi seriden olması lazım denilmiş. Kafam biraz karıştı açıkçası. Rainbow üretimi yapmış arkadaşlar bu konuda yardımcı olabilir mi acaba?

Kızımın fotoğrafı bu:

Sizce Sarı-Yeşil bir erkek mi almalıyım? Yoksa başka renk tavsiye edebilir misiniz? Ya da belki benim kuşum rainbow yavru vermiyorsa onu da söylerseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim :)

[MENTION=49]Cihan AYTAN[/MENTION] müsait olduğu bir zamanda sizi bilgilendirecektir

Rainbow yavru almanın en kolay yolu saf kan rainbow takıma sahip olmaktır. Böyle eşleştirmeyle de rainbow yavru alabilirsiniz ancak bilgi, beceri ve uzun yılların tecrübesi gerekli. Cihan usta daha iyi bilir ancak senin kuşuna alacağın bir eşten rainbow yavru alma şansın yok gibi.

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Rainbow çıkmasa da olur, böyle rengarenk yavrular olsa da iyi olur :)

Edit: Ama tabii ki rainbow a benzese de fena olmaz. Sizin çift öneriniz ne olur acaba?

Son düzenleme:
Sarı kafa spangle yeşil bir erkek alırsan bu dişinin yanına ilerisi için biraz yol kat etmiş olursun..

Çok teşekkür ederim :)

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 11:53 -->-> Daha önceki mesaj 11:28 --

Sarı kafa spangle yeşil bir erkek alırsan bu dişinin yanına ilerisi için biraz yol kat etmiş olursun..

Abi bir de 2 çeşit spangle varmış. Single factor ve double factor diye. Single factor yani bundan alayım değil mi? Çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Siyah faktör var da, çift faktör denmiyor onlara. Bir bakalım..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:14 -->-> Daha önceki mesaj 13:08 --

Yok ben bulamadım. Çift faktör siyah spangle diye bişey yok. Mantıksız da zaten kuşun komple siyah olması gerek anlam bakımından.
Ancak siyah faktör spangleler var.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:17 -->-> Daha önceki mesaj 13:14 --

Evet, çift siyah faktör var ancak spangle değil. :)
Ya çok karışık bir iş arkadaş.

Siyah faktör var da, çift faktör denmiyor onlara. Bir bakalım..

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:14 -->-> Daha önceki mesaj 13:08 --

Yok ben bulamadım. Çift faktör siyah spangle diye bişey yok. Mantıksız da zaten kuşun komple siyah olması gerek anlam bakımından.
Ancak siyah faktör spangleler var.

-- MUHABBETKUSU.COM.TR; Flood Engellendi -->-> Yeni yazılan mesaj 13:17 -->-> Daha önceki mesaj 13:14 --

Evet, çift siyah faktör var ancak spangle değil. :)
Ya çok karışık bir iş arkadaş.

bende yarışmalara girmeden detaylarını tam bilmiyordum abide , tabiki siyah spangle diye bişey yok , tek faktörler( dantellerinde siyah renk taşımayanlar ) çift faktörler (dantellerinde siyah renkte bulunanlar ) tabiki bunlar show kuşları için genelde kullanılıyor yoksa ufak boyut kuşlarda kime anlatacaksın tek çift faktörü :) spangle hepsi işte :D

bende yarışmalara girmeden detaylarını tam bilmiyordum abide , tabiki siyah spangle diye bişey yok , tek faktörler( dantellerinde siyah renk taşımayanlar ) çift faktörler (dantellerinde siyah renkte bulunanlar ) tabiki bunlar show kuşları için genelde kullanılıyor yoksa ufak boyut kuşlarda kime anlatacaksın tek çift faktörü :) spangle hepsi işte :D

Tam öğrendim diyorum yeni şeyler çıkıyor :D şu koyduğum linkte tam tersini söylüyor.

Tek Faktör:

Help To Identify Single Factor Spangle Budgies - Cute Little Birdies Aviary

Çift Faktör:

Help To Identify Double Factor Spangle Budgies - Cute Little Birdies Aviary

Ben tek faktör sarı yeşil spangle alıcam galiba.

Rainbow yavru almanın en kolay yolu saf kan rainbow takıma sahip olmaktır. Böyle eşleştirmeyle de rainbow yavru alabilirsiniz ancak bilgi, beceri ve uzun yılların tecrübesi gerekli. Cihan usta daha iyi bilir ancak senin kuşuna alacağın bir eşten rainbow yavru alma şansın yok gibi.

Merhaba

Levent abinin yorumunu çok beğendim yerinde olmuş

Kuşunuzun 3 kuşak soy gerisini söyleyebilseniz yardımcı olabilirdik

ancak kuşunuzun grubunda renk kanı olabileceğini sanmıyorum

ya safkan rainbow takım yada opal kobalt renklere sarı suratlarla çalışmalısınız

lutino kan kuşlarda bu çalışmalarda işe yarıyor

ama kuşunuzun yanına şu kuşu koyun renkli kuş alırsınız diyebileceğim bir kuş değil bu
kuş mavi kan ve beyaz kan taşıdığı tahmin ediyorum vereceği yavrularda mavi opal parçalı ve beyaz ton ağırlıklı olacaktır

Son düzenleme:
Merhaba

ya safkan rainbow takım yada opal kobalt renklere sarı suratlarla çalışmalısınız

ama kuşunuzun yanına şu kuşu koyun renkli kuş alırsınız diyebileceğim bir kuş değil bu
kuş mavi kan ve beyaz kan taşıdığı tahmin ediyorum vereceği yavrularda mavi opal parçalı ve beyaz ton ağırlıklı olacaktır

Çok teşekkür ederim yardımınız için :) sağ olun.

Merhaba

Usta rainbow için bende sıfırdan gidiyorum erkek opal sarıyüz ,dişi temizkanat ne yavrular gelir mavi gen taşıdıkları meçhul çünkü anne babaları sarı yeşil renkteydi
20201113_210523.jpg
20201113_210551.jpg

Redmi Note 8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri