Karadeniz Pet

Sabrın Sonu....

Aytekin DOĞAN

Emektar Üye
4 aylık sabrımın ilk meyvelerini demeyim de tohumlarımı bu hafta sonu aldım.
C.tesi günü eşim heyecanla beni çağırdı dişi kuş yuvalığa girmiş içeride uğraşıyor. Görünce ikimizde çok heyecanlandık. Ben odada 1 saat nöbet tuttum ama nafile tekrar girmedi.
Pazar günü tekrar girdi içeride 4-5 dakika durdu çıktı geri girdi yani büyük gelişme var ama erkek sadece kafasını içeriye uzatıyor kapıda ötüşüyorlar henüz içeri girmedi.
Acaba kaç günde yuvaya güven sağlar?
İnşallah yavru alırsam bu kuşların psikolojisi çözmüş sayılırım. :eek:

İnşallah. Dişide kızışma belirtileri de var cere rengi yavaştan değişiyor.

Burun deliklerinin etrafı biraz biraz kahverengi oluyor birazda kabuk bağlamış ama bu kuşta lutino kanı var göz iriside oluşmadı cereninde tam kahverengi olacağını sanmam.

Yuvaya başka bir amaçla girermi acaba? Merak etti desem sanmam öyle meraklı bir kuş değil.

anlaşılan sizin kuş yeni yeni yuvaya ilgi duymaya başlamış...hadi hayırlısı :)
hevesiniz kırılmasın ama benim kuşlar yaklaşık 5-5,5 aydır bendeler daha eşleşme yok...kavga bol...dişi geçen haftalarda yuva ile ilgileniyordu...şimdi umrunda değil...erkeği yanına yaklaştırmıyor...erkek yanına yaklaşmaya çalışınca hemen gaga vuruyor,erkek pırrr...erkeğin gözünü korkutmuş,yanına destursuz yanaşamıyor...benim kuşların eşleşmesi imkansız galiba...kuşları değiştiremiyorum da çocuklar seviyorlar...inşallah sizin kuşlar da benimkiler gibi olmaz...

Yok hocam bizimkiler iyi anlaşıyor hiç kavga etmediler.
Benim ümidim var en azından deneyecekler gibi.
1 aydır kuşlara iyi bakıyorum birde garip bir olay var anlayamadım önceden dişi erkek aşırı kur yapınca ona vururdu erkekte kaçardı şimdi tam tersi erkek hem kur yapıyor hem dişiye vuruyor dişinin hiç sesi yok hatta yuvaya girmeden öncede bu şekilde erkek dişinin kafasına vurmuş dişi öyle yuvaya girmiş. (görgü tanıkları ifadesi)
Bence sizde yavru almak istiyorsanız dişiyi değiştirin hatta çocuklarınızın beğendiği bir kuşu alın sonra onlarda yeni kuşa alışır.

yuvaya girmesi iyiye işaret yalnız maalesef cerenin kahverengi olması ve yuvaya girmesi yumurtlamaya yetmiyor. Ceresi nerdeyse iki aydır koyu kahverengi olan ve yuvadan hiç çıkmayan dişi kuşum yumurtlamadı bir türlü...

Orası öyle tabi ama insan yuvaya girdiğini görünce bile heyecanlanıyor. Birde benim dişi kuş çok uyuz birşeydi yuvayı bırakın 4 aydır daha yem yediğini 4 defa görmedim (tabi ben sadece akşamları evdeyim) akşama kadar tünekte uyuz uyuz oturur.
Peki siz çiftleştiklerini gördünüz mü?

Orası öyle tabi ama insan yuvaya girdiğini görünce bile heyecanlanıyor. Birde benim dişi kuş çok uyuz birşeydi yuvayı bırakın 4 aydır daha yem yediğini 4 defa görmedim (tabi ben sadece akşamları evdeyim) akşama kadar tünekte uyuz uyuz oturur.
Peki siz çiftleştiklerini gördünüz mü?
Söz ettiğim çiftimi şubat ayında yumurtalı aldım, yumurtalar boş çıkınca kafesi ve yuvayı daha genişleriyle değiştirdim, bu yüzden 4 aydır yumurtlamadı, şu anda yeni kafes ve yuvaya iyice alıştı. (bu arada ben kuşları boş bir evde bakıyorum, 3-4 günde bir gidip yem ve su değişimi ve mama takviyesi yapıyorum, bu yüzden çiftleşirken görmedim, bana üretimhaneden alınan bir çiftten yumurta almak imkansız dediler, en az iki çiftle yumurtlama hızı artar dediler, 1 çift daha aldım yine olmadı, petshopta çok güzel bir çift gördüm ve çift sayısını 3 yaptım, dün de bir çift hediye geldi bana, toplam 4 çift oldu, biraz abarttım galiba...)

2 haftadır dişi kuş yuvalığa girip çıkıyor ama genelde sadece sabahları 1-2 defa giriyor çok fazla kalmadan çıkıyor öğleden sonra ve akşam üzeri girmiyor.

Birde çiftleştiklerini görmedim ama dişi kuşun kanatları hafif düştü bu karnında yumurta olduğu anlamına mı geliyor yoksa yumurtlamaya hazır anlamına mı geliyor?

2 haftadır dişi kuş yuvalığa girip çıkıyor ama genelde sadece sabahları 1-2 defa giriyor çok fazla kalmadan çıkıyor öğleden sonra ve akşam üzeri girmiyor.

Birde çiftleştiklerini görmedim ama dişi kuşun kanatları hafif düştü bu karnında yumurta olduğu anlamına mı geliyor yoksa yumurtlamaya hazır anlamına mı geliyor?

Resim görmeden cevaplamak olmaz hem sizi ümitlendirmeyelim hem yanlış bilgi vermeyelim.Aytekin bey fazla kuşları rahatsız etmeyin.Üretim yapan bir çok kişi tanıyorum ve hepsinin en büyük sırrı kuşları rahatsız etmemek.Bi abim sabah kuşların yemini suyunu değiştirir 10 dakikada akşam da 10 dakika kontrol eder ve bitti.Patır patır yumurta ve yavru alır.Kuşlar ilgi görmedikleri için hemen eşlerine odaklanırlar.Kuşlarınızın sabah yuvaya girmesinin sebebi çoğunlukla sabah 5:30 gibi gün ışıdığı için eğer çiftler hazırsa çiftleşir.Benim çoğu kuşum sabahın erken saati 6 7 gibi hep çiftleşmişlerdir onun dışında öğle saatlerin de hiç rastlamadım.SAYGILAR

Bizler hobi amaçlı evde besliyoruz üretim hanemiz yok yemini suyunu verip kapısını kapatıp çıkalım olmuyor.
Kuşlarımız evin bir odasında o odayıda mecbur bizde kullanıyoruz. Ben sabah işe gittiğim için zaten ilgilenemiyorum akşam gelince yarım saat ilgileniyorum sabahları odaya eşim çocuğum giriyor onlarda kuşları arada bir severler o kadar.
Sabahları kuşlar çok hareketli ve sesli oluyorlar buda benim için dezavantaj çünkü çok gürültü yaptıkları için benim oğlanı uyandırıyorlar eşimde haklı olarak kafesin üstünü örtüyor bakalım sabırla ısrarla uğraşıyorum biraz ilerledim ama henüz sonuca ulaşamadım.

kuşlara o kadar çok bakarsanız rahatsız olurlar yavru yapmazlar

benim dişi yuvalığın içinden çıkmıyor ama ne erkeği içeri alıyor nede yumurtlama niyeti var yani içeri girip çıkmayla hiçbirşey olmuyor :)