Karadeniz Pet

Sade Ak Darı yeterli mi?

enescakar

Yeni Üye
Çiftime yem olarak sadece ak darı vermem de her hangi bir sıkıntı var mı?
Kafesim orta boy papağan kafesi ve 4 yemlik var. Yemliklerin ikisinde sade ak darı diğer ikisinde ise Gold Wing Premium markalı mineralli kum koyuyorum. Normalde şimdiye kadar açık yem alırdım kuşlarımsa ak ve sarı darıları yer diğer sözüm ona meyve parçacıkları olan renkli yemleri yemezlerdi. Buna dayanarak 10 KG ak darı aldım.
Birde haftada 2 iki kere dal darı veriyorum.. Bildiğim kadarıyla sarı darının protein, vitamin gibi içerikleri düşük.

Sizce bi sıkıntı teşkil eder mi? Vitamin, protein, karbonhidrat, enerji için kuşlarıma; kum, dal darı ve sade ak darı yeterli midir?

Teşekkürler...

Tek yönlü beslenme yeterli olmaz. Sadece ak darıya alışınca daha sonradan karışık yemde verilse darıları ayırıp yiyecektir. Siz aldığınız 10 kg ın içine diğer yem çeşitlerini ekleyerek verin.Alırken meyveli diye satılan yemlerden almayın.

Niye böyle bir şey yapma gereği duydunuz.Kaç kuşunuz var ki?

Gidip açık yem almak bile bence yanlış.Kapalı kutuda düzgün yem alın lütfen.Yazık hayvanlara.

Ben kuşlarına sade Akdarı ile saridariyi karıştırıp veriyordu akıllı yemligin alt bölmesine hiç yenmemis yem düşmüyordu. Geçen hafta karışık yem aldım. Kuşlar surekli didikliyor ve yemin büyük çoğunluğunu yemeden aşağı döküyor. Normalde 4-5 günde solmadan temizledigim akıllı yemligin atık yem haznesi artık 2 günde doluyor. Uretimhanesi olan bi arkadaşa sordum sade ak darı ver dedi ama bence sağlıksız olur. Çok yönlü besenmeli

General Mobile 4G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2 gündür sade akdarı veriyordum, yemlenmede sıkıntı yoktu ama dişi kuşum ishal oldu. Araştırdım ve sade akdarı verdiğim içinmiş. 10 KG akdarıyı ishal yapıyo diye çöpe atamam, bugün 10 KG sarı darı aldım ve karıştırdım. Başka karıştrmam gereken bir şey var mı?

Hüseyin Bey, ben hayvanların(çiftimin) sağlığını bozmak, onlara eziyet etmek yada açlıkla terbiye etmek niyetinde değilim. Aksine dışarıdan kapalı paket yemlerin içinde ne olduğunu bilmeden, mahsul zamanını bilmeden çeşit çeşit kimyasalla üretilmiş yem almak yerine; taze ürünleri, yeni-taze mahsülleri toplayarak bir şekilde onlara(çiftime) sunmaya çalışıyorum. Bilmediklerimi öğrenmek, yanlışlarımı düzeltmek, bildiklerimide bilmeyenlere paylaşmak için buralarda bir şeyler yapmaya, öğrenmeye, yazmaya çizmeye çalışıyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sade ak dari nin ishal yaptığına emin misiniz.

Sade akdarı dışında yaptığım değişikliklerin ishal yapacağını zannetmiyorum keza araştırmalarımın sonucuda ishal olarak akdarıyı işaret ediyor. Çünkü hazır olarak satılan yem karşımlarında muhabbet kuşlarının ishalini engelleyici olarak kanarya yemi(aspur) ekleniyormuş. Yaklaşık yarım saat önce elimde bulunan hazır karışık yemi ekledim yemliklere üzülerek söylüyorum ama çiftim resmen yemliğe saldırdı ve dikkat ettiğimde kabuk olarak sadece bahsettiğim kanarya yemi kabukları vardı.

Normal yemlikle karışık yem verip alışınca akıllı yemliğe geçin.

Açtığınız konu bana da yol gösterdi. Benm verdiğim karışım yemin de büyük kısmı yenmeden aşağı atık yem kutusuna iniyor her seferinde üstten geri dokuyorum alışırlar ins

Geri